8 نکته ای که تا به امروز در خصوص کرونا فهمیده ایم

به گزارش طرفداران رونالدو، تقریبا یک سال پیش ویروس سارس-کرونای-2 برای اولین بار شناسایی شد. در این یک سال همه گیری جهانی این ویروس حدود 124 میلیون نفر را مبتلا نموده و جان بیش از دو میلیون و هفتصد هزار نفر را گرفته است. اما در این دوران، پزشکان و دانشمندان توانستند شواهد بسیار زیادی درباره این ویروس گردآوری نمایند و اکنون اطلاعات بیشتری درباره نحوه انتقال و درمان موثرتر آن داریم.

8 نکته ای که تا به امروز در خصوص کرونا فهمیده ایم

به گزارش بی بی سی، در اینجا به هشت نکته ای اشاره می کنیم که در خصوص ویروس کرونا فهمیده ایم.

1- ماسک برای مهار شیوع کرونا لازم است

فقط با ماسک نمی گردد از شیوع کرونا جلوگیری کرد، ولی چندین مطالعه نشان داده اند که ماسک به کاهش سرایت ویروس یاری زیادی می نماید. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا بتازگی استفاده از دو ماسک مناسب (یک ماسک پارچه ای روی یک ماسک جراحی) را توصیه نموده و گفته این کار می تواند پراکنده شدن ویروس را بیش از 90 درصد کاهش دهد.

سازمان بهداشت جهانی از تابستان گذشته زدن ماسک را به همه کسانی که می خواهند از خانه بیرون بروند توصیه کرد. شش ماه بعد این نهاد دستورالعمل های خود برای ماسک را سختگیرانه تر کرد بخصوص برای مراکز بهداشتی-درمانی. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا چند ماه زودتر چنین رویکردی را در پیش گرفته بود.

به گفته کارشناسان زدن ماسک دو مزیت دارد: هم فردی را که ماسک زده از ویروس محافظت می نماید هم دیگران را از فرد آلوده.

اخیرا برخی کشورهای اروپایی توصیه کردند از ماسک پارچه ای خانگی استفاده نگردد، در برخی موارد حتی آن را ممنوع کردند و برای جلوگیری مناسب از سرایت، ماسک ان95 (استاندارد آمریکا) و اف اف پی 2 (استاندارد اروپا) را توصیه کردند.

ویتور موری مهندس زیست پزشکی و عضو گروه دیدبان کرونا در برزیل به بی بی سی گفت: ماسک های پارچه ای مفید بودند و هستند، ولی فقط دیگران را از قطرک های تنفسی کسی که ماسک زده است محافظت می نمایند، نه خود فرد را.

2- کرونا فقط برای سالمندان خطر ندارد

با افزایش سن احتمال کرونای شدید بالا می رود. دلیش بسیار ساده است و هیچ ربطی هم به ویروس کرونا ندارد. با افزایش سن، عمر سیستم ایمنی هم زیاد می گردد و توانایی اش برای مقابله با عفونت کمتر. اما این به معنی مصونیت جوان ترها به کرونا نیست، حتی کسانی که بیماری های زمینه ای مثل دیابت، فشار خون بالا و چاقی ندارند. جوانان هم مثل بقیه ممکن است بیماری شان شدید گردد و احتیاج به بستری در بیمارستان پبدا نمایند و حتی جان خود را از دست بدهند.

با این حال خطر مرگ در اثر کرونا در افراد زیر 50 سال (و خصوصا زیر 30 سال) بسیار کم است. پرستارانی در اسپانیا به بی بی سی گفته اند که عفونت ریوی ناشی از کرونا تبدیل به یک عارضه پیچیده و رایج در جوانان شده است.

تدروس آدانوم گبره یسوس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تقریبا یک سال پیش گفت: این ویروس می تواند افراد جوان را هفته ها در بیمارستان بستری کند و حتی جانشان را بگیرد. او هشدار داد که حتی اگر جوانان به بیماری شدید دچار نشوند، رفتار آن ها می تواند تفاوت میان مرگ و زندگی برای یک نفر دیگر باشد.

3- کرونا آنفلوآنزای خفیف نیست

علائم کرونا ممکن است شبیه علائم آنفلوآنزا باشند: تب، سرفه و خستگی.

برخی نیز ممکن است دچار درد عضلانی، سردرد و اسهال یا استفراغ شوند. ویروس کرونا هم مثل آنفلوآنزا می تواند قبل از بروز علائم بیماری، منتقل گردد و فرد آلوده هیچ علامتی هم نداشته باشدهرچند که برای بسیاری این بیماری اینقدر سبک نیست.

سیاستمدارانی مثل جائیر بولسونارو رئیس جمهور برزیل و دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا شاید می خواستند کرونا را کم اهمیت نشان بدهند و بگویند این بیماری مثل آنفلوآنزای خفیف است، ولی آمار در هر دو کشور حکایت دیگری دارد. در آمریکا در ماه های گذشته کرونا عامل اصلی مرگ بوده و جان بیش از 545 هزار نفر را گرفته است. در برزیل هم این آمار به بیش از سیصد هزار نفر رسیده است که طبق آمار رسمی از مرگ بر اثر بیماری های مهلک دیگر مانند سکته مغزی، بیماری قلبی و عفونت ریوی بیشتر بوده است.

4- ویروس کرونا منشا حیوانی دارد و در آزمایشگاه ساخته نشده است

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که در پی منشا سارس-کرونای-2 در شهر ووهان چین تحقیق کردند می گویند تمام شواهد حاکی از این هستند که این ویروس منشا حیوانی دارد.

پیتر بن امبارک مدیر گروه کارشناسان سازمان بهداشت جهانی گفت: تمام یافته هایی که تا به امروز جمع آوری نموده ایم ما را به این نتیجه می رسانند که منشا ویروس کرونا، حیوانی است. به گفته آقای امبارک شواهد نشان می دهند که کرونا اولین بار در خفاش ظاهر شده است ولی در ووهان بعید است خفاش پیدا کنید. هنوز امکان شناسایی حیوان واسطه این انتقال میسر نشده است. آقای امبارک گفت تحقیق درباره منشا ویروس کرونا ادامه دارد، ولی این فرضیه که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه به بیرون راه یافته بی اندازه بعید است.

5-کلروکین و هیدروکسی کلروکین درمان کرونا نیستند

اوایل همه گیری کرونا تصور شد داروهای ضدمالاریای رایج به نام کلروکین و مشتق آن هیدروکسی کلروکین، می توانند در درمان کرونا موثر باشند. هم محققان چینی و هم یک گروه محقق فرانسوی این موضوع را مطرح کردند، ولی از آن به بعد مطالعات بسیاری نشان دادند که این داروها فایده ای ندارند و حتی ممکن است مضر هم باشند. تابستان پارسال، بعد از اینکه روشن شد کلروکین باعث کاهش موارد مرگ در مبتلایان به کرونا نشده است، سازمان جهانی بهداشت تمام کارآزمایی ها با هیدوکلروکین را متوقف کرد. در واقع تا به امروز هیچ گونه اثربخشی در درمان کرونا با این دارو ثابت نشده است.

6- بعید است کرونا از بسته بندی مواد غذایی منتقل گردد

در ابتدای همه گیری، هزاران نفر در شبکه های اجتماعی از اینکه باید دائم بسته بندی مواد غذایی را ضدعفونی نمایند شکایت داشتند. اما به گفته سازمان جهانی بهداشت، ابتلای هیچکس به کرونا از راه مواد غذایی یا بسته یندی آن تائید نشده است.

با این حال این سازمان توصیه هایی احتیاطی برای جلوگیری از انتقال بیماری نموده است؛ قبل از ورود به فروشگاه دستهایتان را ضدعفونی کنید و وقتی به خانه برگشتید، بعد از دست زدن به ظروف غذا و قبل از غذا خوردن، دست هایتان را کاملا بشویید.

گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا هم تایید می نماید هیچ مدرک ثابت شده ای در دست نیست که مواد خوراکی یا بسته بندی آن ها می توانند منبع احتمالی سرایت کرونا باشند. تحویل دریافت اجناس در منزل هم نباید باعث نگرانی گردد فقط باید بعد از آن دست ها را شست. کارشناسان هم توصیه می نمایند از کیسه های پلاستیکی فقط یک بار استفاده گردد.

7- می توان بیش از یک بار به کرونا مبتلا شد

بر اساس تحقیق اداره سلامت همگانی بریتانیا 83 درصد مبتلایان به کرونا حداقل پنج ماه به آن مصونیت دارند، ولی ابتلای دوباره با اینکه نادر است، در چند کشور شناسایی شده است. بیشتر نگرانی متخصصان بهداشت ابتلای دوباره به انواع جدیدتر این ویروس است. اگر تعداد قابل توجهی از بهبودیافتگان، آزماییشان دوباره مثبت گردد، ممکن است به علت ابتلا به نوع جدید ویروس باشد. در این صورت، این نوع جدید توانایی پرهیز از پادتن هایی را دارد که در ابتلای قبلی در بدن مبتلا فراوری شده اند. هزاران نوع کرونا در گردش هستند، ولی نگران نماینده ترین آن ها در حال حاضر عبارتند از:

نوعی که ابتدا در برزیل شناسایی شد و با نام پی. یک شناخته می گردد و حداقل در 15 کشور دیده شده است.

نوعی که ابتدا در آفریقای جنوبی شناسایی شد و با نام بی. یک سه پنج یک شناخته می گردد و حداقل در 20 کشور دیگر هم دیده شده است.

نوعی که بتازگی در هند شناسایی شده و دو جهش همزمان نموده، اما هنوز روشن نیست که این باعث افزایش قابلیت سرایت یا بیماری زایی آن شده باشد و در این باره به تحقیقات بیشتری احتیاج است. این نوع هنوز در کشورهای دیگر شناسایی نشده است.

پیدا شدن سویه های جدید ویروس غیرمنتظره نیست. همه ویروس ها جهش پیدا می نمایند و در حالیکه برای رشد و تکثیر نسخه های بیشتری از خود می سازند تغییر هم می نمایند. بیشتر این تغییرها کم اهمیتند و حتی چندتایی از آن ها ممکن است به ضرر خود ویروس باشند، اما برخی تغییرات می توانند ویروس را مسری تر یا خطرناک تر نمایند.

8- واکسن های فعلی برای انواع جدید کرونا هم موثرند

با اینکه واکسن های موجود بر اساس اولین نمونه های ویروس کرونا طراحی شده اند، دانشمندان معتقدند این واکسن ها هنوز موثرند هر چند که شاید تاثیرشان به همان خوبی نباشد.

نکته مهم این است که واکسن در نهایت پاسخ ایمنی را برمی انگیزد و به سیستم ایمنی فرصت می دهد تاحدی با ویروس کرونا آشناتر گردد و راه مقابله با آن را یاد بگیرد؛ بنابراین همین که واکسن از بیماری شدید جلوگیری کند کار خود را انجام داده است. مطالعات اولیه نشان می دهند با وجود جهش ویروس، واکسن های موجود همگی موارد شدید بیماری را کاهش می دهند.

سویه های جدید و متفاوت کرونا باز هم پدیدار می شوند، ولی متخصصان می گویند حتی در بدترین حالت، واکسن ها را می توان در عرض چند هفته یا ماه از نو طراحی کرد تا بیشتر مطابق انواع جدید ویروس باشند. ممکن است در نهایت کرونا را هم مثل آنفلوآنزا درمان کنیم و هر سال واکسن جدیدی برایش ساخته گردد مطابق تغییرات ویروس در انتشار.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 884

به "8 نکته ای که تا به امروز در خصوص کرونا فهمیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 نکته ای که تا به امروز در خصوص کرونا فهمیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید