پیشنهاد لیلاز به دولت: هزینه های عمرانی را افزایش دهید

به گزارش طرفداران رونالدو، سعید لیلاز در روزنامه ایران نوشت: نقشه راه سال هشتم دولت آقای روحانی باید چندین هدف را دنبال کند که دو بخش مهم آن کاهش نرخ تورم و افزایش هزینه های عمرانی از منابع دولتی است. دو بخشی که با خود فراوری و اشتغال و ثبات نسبی اقتصاد را به همراه خواهد داشت.

پیشنهاد لیلاز به دولت: هزینه های عمرانی را افزایش دهید

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

تجربه سه سال گذشته بویژه یک سال اخیر با رونق بازار سرمایه نشان داد که هرگاه دولت به مردم اعتماد کرد و کسری بودجه اش را به وسیله مردمی سازی و نه خصوصی سازی جبران کرد، براحتی توانست بر مصائب و مسائل اقتصادی فائق گردد. با درک سیاست های بانک مرکزی برای مقابله با آثار و تبعات اقتصادی ویروس کرونا، بر این باورم که در این یک سال انتهای نیز دولت به این نوع نگاه و مردمی سازی اقتصاد احتیاج دارد و ماهانه می تواند به وسیله انتشار اوراق قرضه و فروش سهام شرکت های دولتی بین 7 هزار میلیارد تومان تا 10 هزار میلیارد تومان منابع اقتصادی مردمی به دست بیاورد.

منابعی که اتفاقاً با جمع کردن نقدینگی موجود در جامعه ضد تورم است و با تدابیری ویژه می تواند زمینه ساز اشتغال و بهبود معیشت مردم نیز باشد.

دولت در یک سال انتهای خود باید به چند هدف دست یابد. نخست آنکه، نرخ تورم را به زیر 20 درصد برساند و تا یک سال آینده فرایند آن کاهشی باشد. نرخ تورم در تیر و مرداد اگرچه اندکی فرایند کاهشی را طی کرد، اما اعداد بسیار عظیم بودند و باید با کاهش رشد نقدینگی شرایط بهبود یابد.

به همین دلیل، در وهله دوم احتیاج است که دولت فساد شبکه بانکی را مدیریت کند. سوم آنکه، با حفظ و تقویت اعتماد مردم، ضروری است که دولت تمرکز خود را روی بازار سرمایه بگذارد و با انتشار اوراق قرضه و فروش سهام هم تقویت بازار سرمایه را دنبال کند و هم از این طریق نرخ تورم را پایین آورد و هم رشد اشتغال را رقم بزند.

به این ترتیب که می توان ماهانه 8 تا 10 هزار میلیارد تومان منابع از مردمی سازی اقتصاد به دست آورد و آن را به هزینه های عمرانی اختصاص داد.

ما وقتی از برقراری ثبات اقتصادی با یک برنامه کوتاه مدت یک ساله صحبت می کنیم، نمی توانیم تنها به مواردی مثل بهبود فضای کسب و کار (که اتفاقاً تمرکز روی آن نیز ضرورت دارد) بپردازیم. اما به وسیله افزایش هزینه های عمرانی و کاهش هزینه های جاری می توان به بخش قابل توجهی از یک برنامه سازنده یکساله دست یافت. هم کسری بودجه را کاهش داد و هم اشتغال ایجاد کرد.

در کنار این دو سیاست، باید برای تقویت قدرت خرید کارگران و بازنشستگان و همین طور توان اقتصادی کشاورزان به وسیله افزایش قیمت خرید تضمینی کاری انجام داد تا دولت با فضای بسیار آرامی وارد دوران بازنشستگی گردد و این دوران اندک به جامانده را هم با خاطره خوشی به انتها برساند.

آمریکا تمام تمهیداتی که برای اعمال فشار بر اقتصاد ایران می توانست بیندیشد، به کار بسته و شرایط موجود نشان می دهد که تحریم ها مسأله اصلی نبوده و با وجود این شرایط سخت هنوز راه حل هایی وجود دارد که می توان از این شرایط سخت عبور کرد. مسأله اقتصاد ایران سوء مدیریت بوده و شرایط کنونی گواه آن است.

اگرچه ویروس کرونا تا اندازه ای برنامه های دولت را برهم زد، اما از تیرماه دوباره شرایط بهبود یافت و دولت از این ماه مجدداً بر شرایط غلبه کرد و اکنون ضروری است در حدود 360 روز به جامانده با ثبات سازی اقتصاد در دستور کار قرار بگیرد؛ لذا مأموریت 360 روزه دولت آقای روحانی ایجاد ثبات به وسیله مردمی سازی اقتصاد است.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 419

به "پیشنهاد لیلاز به دولت: هزینه های عمرانی را افزایش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد لیلاز به دولت: هزینه های عمرانی را افزایش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید