بایکوتِ آمازون در بلک فرایدی؟!

به گزارش طرفداران رونالدو، اعتراضات روز جمعه سیاه که با شعار آمازون را مجبور به پرداخت غرامت کنید انجام می شوند، در واقع نقطه آغاز شکل گیری پویشی علیه سوابق این شرکت در زمینه حقوق کارگران، تاثیرات زیست محیطی، فرار مالیاتی و... است.

بایکوتِ آمازون در بلک فرایدی؟!

سال هاست که آخرین جمعه ماه نوامبر هر سال به یکی از مهم ترین جشنواره های خرید تبدیل شده است تا به این ترتیب مردم آمریکا و کشور های اروپایی -و البته بسکمک از کشور های دیگر در سال های اخیر- بعد از روز شکرگزاری، جمعه سیاه را جشن بگیرند.

با این اوصاف است که جمعه سیاه برای آمازون و دیگر شرکت های فعال در زمینه تجارت الکترونیک، روز شلوغ و پردرآمدی بوده است.

ائتلاف چپ های دنیا علیه آمازون

امسال، اما پیش بینی می شود خانه نشینی ناشی از شیوع ویروس کرونا باعث هجوم بیشتر مردم به فروشگاه های آنلاین و رونق بیش از پیش فروش این سایت ها بشود. با این همه گویا بعضی ها با رشد چشمگیر و قدرت دریافت سریع آمازون در روز های رکود کسب وکار های دیگر، مخالفت جدی دارند.

یانیس واروفاکیس، یکی از این مخالفان و اقتصاددانی است که حالا خواهان بایکوت آمازون در روز جمعه سیاه شده است.

علاوه بر واروفاکیس، افرادی از فعالان محیط زیست، فعالان اتحادیه های تجاری، اعضای کمپین های مدافع حریم خصوصی و قضات مالیاتی خواهان اعمال اقدامات هماهنگ شده ای علیه زنجیره تامین و سایت های شرکت آمازون شدند.

مبارزه با انحصارگرایی

موفقیت آمازون در طول همه گیری کرونا که آن را به رکورد فروش 11 هزار دلاری در یک ثانیه هم رساند، باعث شد تا قیمت سهام این شرکت به سرعت افزایش پیدا کند. این اتفاق در نهایت به رشد 70 میلیارد دلاری ثروت شخصی مدیرعامل آن یعنی جف بزوس و تبدیل او به ثروتمندترین مرد دنیا، منجر شد.

حالا بلومبرگ تخمین می زند که میزان دارایی بزوس در حال حاضر 187 میلیارد دلار باشد.

واروفاکیس در یک ویدئوی آنلاین از تماشاگران خواست در روز جمعه سیاه که در واقع سودآورترین روز سال برای خرده فروشی های آنلاین به حساب می آید- حتی از وب سایت آمازون هم بازدید نکنند. او گفت: با تحریم و بایکوت آمازون، می توانید سهم خودتان را برای تقویت موضع ائتلاف بین المللی فعالان و کارگران، ادا کنید.

آمازون تنها یک شرکت نیست؛ یک غول بزرگ تکرو هم نیست؛ بلکه بیش از اینهاست و بسیار بدتر از اینها. آمازون حالا به بخشی از رویکرد جدید فئودالیسم در صنعت تکنولوژی تبدیل شده است.

اعتراضات روز جمعه سیاه که با شعار آمازون را مجبور به پرداخت غرامت کنید انجام می شوند، در واقع نقطه آغاز شکل گیری پویشی علیه سوابق این شرکت در زمینه حقوق کارگران، تاثیرات زیست محیطی، فرار مالیاتی، همکاری با مقامات سیاسی و مدیران اداره مهاجرت و چیزی است که فعالان آن را تعرض به حریم خصوصی افراد با رشد ابزار های متصل به اینترنت می دانند.

این پویش توسط بنیاد بین المللی Progressive International راه اندازی شده و گروه های مخالف و چپ گرا از سیاستمداران و روشنفکرانی مانند یانیس واروفاکیس، نوام چامسکی و برنی سندرز و همچنین اعضای اتحادیه تجاری UNI Global به کنندگی از 20 میلیون کارگر را دور هم جمع کرده است.

کسپر گلدربلوم رهبر این پویش در این مورد گفته است: شرکت های تریلیون دلاری مانند آمازون قدرت و ارزش بسیار زیادی را به یک دولت می دهند و باید توسط نهاد ها و اتحادیه های تجاری متوقف شوند. درست به همین دلیل هم هست که کارگران، شهروندان و فعالان از سراسر دنیا گرد هم می آیند تا از انحصاری شدن قدرت در دست یک شرکت جلوگیری کنند.

اعتراضاتی در گستره دنیا

گروهی از بنیاد ها و نهاد های فعال مانند Oxfam، 350.org، Greenpeace و Tax Justice Network بیانیه حضور در این پویش را امضا کرده و اعلام کرده اند: کارگران انبار های آمازون جان خودشان را به خطر می اندازند، چون حتی با وجود شیوع ویروس کرونا حضور آن ها برای انجام فرآیند های فروش لازم است. این در حالی است که حقوق دریافتی آن ها تنها کمی افزایش پیدا کرده.

جالب است بدانید که اولین اقدامات و اعتراضات در شهر سیدنی استرالیا اجرا شده است. در این شهر فعالان و اعضای اتحادیه های تجاری SDA و TWU در جلوی ساختمان های آمازون تجمع و اعتراض کرده اند.

این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده، قرار است اعتراضات گسترده ای در بنگلادش، برزیل، فرانسه، هندوستان، ایتالیا، لوکزامبورگ، فیلیپین، لهستان، سوئد و آمریکا هم شکل گرفته و انجام شوند. در آلمان اتحادیه تجاری Verdi برای یک اعتصاب سه روزه در انبار های شرکت آمازون در این کشور برنامه ریزی کرده است.

قرار است در این اعتصاب، شرکت کنندگان خواهان پرداخت حقوق بیشتر و تسهیلات بهتر و همچنین شرایط کاری بهتر باشند.

در انگلستان اعتصابات و اعتراضات به خاطر قوانین و محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، ممنوع و متوقف شده اند. با این حال اعضای اتحادیه GMB تصمیم دارند این اعتراضات را به صورت آنلاین برگزار کنند.

از شرکت کنندگان در این اعتراضات خواسته شده است تا بیانیه ها را امضا کرده و به صندوق های حمایت از کارگران آمازون برای برگزاری این اعتصابات، کمک کنند.

هر چند مدیران آمازون موضع رسمی و مشخصی در برابر این اعتراضات و اقدامات نگرفته اند، اما یکی از سخنگویان این شرکت درباره فعالیت های این پویش تازه شکل گرفته، گفته است: این ها یکسری ادعا های غلط انداز و گمراه کننده هستند که گروه های خودجوش و ناآگاه آن ها را به راه انداخته اند تا از آمازون برای رسیدن به مقاصد و اهداف شخصی خودشان استفاده کنند.

این در حالی است که آمازون جهت رشد و سابقه روشن و خوبی را در زمینه حمایت و پشتیبانی از کارمندان، مشتریان و جوامع مرتبط با خودش دارد و همواره برای بهبود شرایط کاری، ایمنی بیشتر کارگران، پرداخت حقوق های رقابتی و متناسب و همچنین ارائه مزایا و تسهیلات به کارمندانش تلاش کرده است.

شرکت آمازون با شرکت در پیمان زیست محیطی در راستای به صفر رساندن تولید کربن تا سال 2040، سعی کرده است در این زمینه پیشرو باشد. علاوه بر اینها، نباید فراموش کرد که این غول تجارت الکترونیکی در تمام کشور هایی که فعالیت می کند، تا به امروز میلیارد ها دلار به عنوان مالیات پرداخت کرده است.

منبع: فرادید
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 668

به "بایکوتِ آمازون در بلک فرایدی؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایکوتِ آمازون در بلک فرایدی؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید