ناتو در محاصره ارتش کرونا

به گزارش طرفداران رونالدو، در حالی که ائتلاف نظامی ناتو کوشش می نماید در جریان شیوع کرونا خود را پا برجا و بی تاثیر از عواقب این بحران نشان دهد، اما خبرها از مختل شدن بسیاری از عملیات های نظامی ناتو در سایه شیوع این بیماری همه گیر حکایت دارد.

ناتو در محاصره ارتش کرونا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، هفته نامه اشپیگل در گزارشی به تاثیرات نفوذ روزافزون ویروس کرونا در ائتلاف نظامی ناتو و تاثیر آن بر عملیات های این ائتلاف پرداخته و نوشت: از دنیای خارج این طور به نظر می رسد که ناتو مانند سابق آماده برای دفاع و شایسته عمل است.

در خلاصه ای از تصویری که ارتش آلمان در دوران بحران کرونا برای ائتلاف نظامی ناتو ترسیم نموده است آمده است که تا کنون هیچ محدودیت عملیاتی وجود نداشته است. جملاتی مشابه این در حال حاضر از ینز استولنبرگ، دبیر کل ناتو و دیپلمات های این اتحادیه هم شنیده می گردد.

اظهاراتی ایراد شده مبنی بر اینکه تنها عملیات در مقر اصلی ناتو در بروکسل کمی محدود شده است. در راستای نشان دادن این اوضاع نظامیان بلند پایه ناتو تصاویری را از نحوه کنترل ایستگاه های فرماندهی خود از اتاق های نشیمن را منتشر می نمایند.

اشپیگل در ادامه این گزارش نوشت: باید این سیگنال از طرف ناتو ارسال گردد که مطئنا غرب با ویروس کرونا در برابر چالش ناشناخته ای قرار گرفته است، اما این ائتلاف همچنان پا بر جا است.

همچنین هشدارهایی نیز خطاب به روسیه از طرف ناتو در این اوضاع داده می گردد که اکنون زمان مبارزات تبلیغاتی و بازی های دیگر نیست.

اشپبگل در ادامه این گزارش نوشت: اما در واقع ائتلاف ناتو به شدت تحت تاثیر عواقب شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است؛ به گونه ای که برای همه ماموریت های خارجی این ائتلاف نظامی محدودیت های سفر سختگیرانه ای برای مقابله با شیوع کرونا اعمال شده است.

این شرایط مربوط به عملیات موسوم به پشتیبانی قاطع در افغانستان که ناتو درگیر آموزش ارتش محلی در این کشور است هم می گردد. همچنین در ماموریت بازدارندگی در کشورهای بالتیک هم نیروهای آلمانی باید قبل از اعزام به این عملیات مدت دو هفته در قرنطینه بمانند و تنها با داشتن گواهی سلامت و تست کرونای منفی می توانند به منطقه عملیاتی بروند.

از عملیات بالتیک ناتو هم اولین موارد ابتلا به کرونا در میان نیروهای آلمانی گزارش شده است و حداقل 5 نیرو از آلمان تست کرونایشان مثبت شده و آخر هفته به وطن خود باز می گردند. ناتو می گوید که در مجموع 20 نیروی مستقر در لیتوانی به این بیماری مبتلا شده اند؛ اما بر اساس یک سند داخلی از آنجایی که دیگر نیروها هم باید قرنطینه می شدند این ماموریت تنها به صورت محدود قابل اجرا است.

بحران کرونا در افغانستان البته تاثیرات دراماتیک تری داشته است. فرمانده آمریکایی ناتو در عملیات افغانستان از آنجایی که می خواهد از پر شدن ظرفیت کلینیک های ناتو در اثر شیوع کرونا جلوگیری کند عقب نشینی نیروها از افغانستان که برای تابستان برنامه ریزی شده بود را تسریع می نماید. وی دستور روشنی در این باره داده و اعلام نموده است که همه نیروهایی که لزوما نیازی به آن ها نیست باید سریعا منطقه را ترک نمایند.

اشپیگل در ادامه نوشت: بنابراین هیچ جای تعجب ندارد اگر وزرای امور خارجه ائتلاف نظامی ناتو در کنفرانس ویدئویی روز پنج شنبه خود پیامدهای شیوع ویروس کرونا را در اولویت کار خود قرار ندهند. این اولین بار در تاریخ ائتلاف نظامی ناتو است که نشستی در این ائتلاف نظامی از راه دور برگزار می گردد.

اشپیگل در ادامه نوشت: با وجود اینکه ستاد مرکزی ناتو اعلام می نماید که بحران کرونا شایستگی عمل این ائتلاف را تحت تاثیر قرار نداده اما بسیاری ماموریت ها در اثر این بحران دچار اختلال شده اند.

در افغانستان مربیان ناتو تنها به صورت ویدئو کنفرانس می توانند با فرماندهان افغان صحبت نمایند.

در دریای اژه که چندین کشتی ناتو در عملیات توقف باندهای قاچاق شرکت می نمایند کاپیتان ها دیگر اجازه حرکت به مقصد ترکیه را ندارند.

بر اساس گزارش های منتشر شده در کوزوو هم نیروهای ناتو به ندرت می توانند تحرک و جابجایی داشته باشند و در نتیجه نیروها در این ماموریت تنها تکالیف بسیار اساسی را محقق می نمایند.

از طرفی این مسئله که آیا ماموریت آموزشی نیروهای ناتو در عراق که به دلیل بحران کرونا متوقف شده بود می تواند دوباره از سر گرفته گردد مسئله ای است که تازه اواسط ماه می دوباره تصمیم گیری می گردد.

در بین نظامیان ناتو جدای از شعارهای دهان پرکنی که درباره استقامت شنیده می گردد، اما به ندرت در این باره تردید وجود دارد که این بحران در میان مدت آمادگی عملیاتی ناتو را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

احتمالا آلمان در نشست روز پنج شنبه درخواست های کمکی از طرف ائتلاف نظامی ناتو دریافت خواهد نمود. دبیر کل ناتو فعلا به صورت غیر رسمی از برلین این درخواست را نموده که آیا ارتش آلمان می تواند علاوه بر لباس های محافظتی در شرایط اضطراری هواپیما و یا هلی کوپتر هم در اختیار شرکای خود در ائتلاف ناتو قرار دهد.

چندی پیش هم بزرگترین عملیات انتقال نیروهای آمریکا به اروپا در جریان شیوع ویروس کرونا لغو گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 220

به "ناتو در محاصره ارتش کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو در محاصره ارتش کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید