لبنان، کاهش ناآرامی ها در بیروت

به گزارش طرفداران رونالدو، اوج گیری اعتراضات لبنان طی دو روز گذشته و ورود آشوبگران به این صحنه همراه با درگیری های خشونت آمیز میان معترضان و نیروهای امنیتی بود که از شب گذشته این فرایند افول نموده است.

لبنان، کاهش ناآرامی ها در بیروت

به گزارش گروه بین الملل طرفداران رونالدو به نقل از الاخبار اوج گیری دور دوم اعتراضات مردمی لبنان طی هفته گذشته به حدی شدید بود که نیروهای امنیتی شنبه و یکشنبه برای آرام کردن اوضاع مجبور به استفاده از گاز اشک آور و گلوله های لاستیکی شدند. این اقدامات به منظور متفرق کردن معترضان و برخورد با خرابکاران و آشوبگران انجام شد که متاسفانه بعضا منجر به مجروح شدن سایر معترضان مسالمت جو که در میان خرابکاران بودند شد.

البته نیروهای امنیتی به مدت 3 ساعت از ماشین های آب پاش به این منظور استفاده کردند که این کار فایده ای نداشت و به اجبار اقدامات بعدی در استفاده از گاز اشک آور و گلوله های بعدی صورت گرفت که اتفاقات ناخوشایندی را رقم زد.

زمانی که تعدادی از نیروهای امنیتی در اثر پرتاب سنگ و اقدامات خشونت آمیز آشوبگران به شکل جدی آسیب دیده و زخمی شدند٬ سایر این نیروها مجبور شدند برای مقابله با اغتشاشگران به گلوله های لاستیکی روی بیاورند.

دیروز سه مرد جوان بر اثر اصابت گلوله لاستیکی در جریان درگیری های چند روز گذشته میان معترضان و نیروهای امنیتی در بیروت٬ یکی از چشمان خود را از دست دادند و چند معترض دیگر نیز به شدت خونریزی داشتند.

دیروز دکتر مسئول رسیدگی به این مجروحان اطلاع داد که پسر 17 ساله ای به نام عبدالرحمن جابر که بدون اجازه والدینش روز یکشنبه به تظاهرات خشونت آمیز در مرکز بیروت پیوسته بود٬ یکی از چشمان خود را در اثر اصابت گلوله لاستیکی از جانب نیروهای امنیتی که در کوشش برای متفرق کردن معترضان بودند از دست داد.

ربیع فیاض و مهدی برجی نیز دو جوان دیگر لبنانی بودند که در جریان این درگیری ها هردو یکی از چشمان خود را از دست دادند.

دکتر الکساندر شقال که به شرایط مجروحین درگیری های میان معترضان و نیروهای امنیتی در بیمارستان اوتیل دیو بیروت رسیدگی می نماید گفت که گلوله های لاستیکی زمانی که به چشم برخورد می کنند٬ چشم را ترکانده و با فشار برگشته و همین امر موجب می گردد تا بیشتر اوقات برای جلوگیری از انتقال عفونت به چشم دیگر٬ چشم را به طور کامل خارج کنیم. وی ادامه داد که این گلوله ها هرچند کشنده نیست اما خطر بزرگی برای چشم دارد.

در 21ژانویه سال گذشته انجمن چشم پزشکان فرانسه درباره خطر استفاده از گلوله لاستیکی ضد تظاهرات کنندگان به وزارت بهداشت این کشور هشدار داد.

دکتر شقال اشاره نمود که 15 نفر از تظاهرات کنندگان فرانسه طی یک سال بر اثر اصابت گلوله لاستیکی چشم خود را از دست دادند؛ درحالی که در بیروت طی دو روز برای 3 نفر این رخ داده و شرایط 4 مجروح دیگر نیز نشان می دهد که این گلوله ها به طور مستقیم به چشم آنها اصابت نموده است.

علاوه بر این 3 جوان دیگر نیز بر اثر استنشاق گاز اشک آور و برخورد سنگ٬ از ناحیه چشم دچار خونریزی شدند و البته طبق نظر پزشکان قابل درمان هستند.

در مجموع 7 نفر از معترضان در جریان این درگیری ها از ناحیه چشم آسیب جدی دیدند٬ قطع عضو و ضربه مغزی و شکستن دست نیز از جمله آسیب هایی است که در جریان این درگیری ها به معترضان وارد شد.

به همین دلیل فادی جرجس رئیس هیئت ملی حقوق بشر لبنان طی بیانیه ای بر ضروریت رعایت و اجرای قانون طبق استانداردهای حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی در میان اعتراضات و به ویژه عدم استفاده از گلوله های لاستیکی تاکید و اعلام نمود که برای برخورد با خرابکاران و آشوبگران باید از روش هایی استفاده کرد که امنیت معترضان مسالمت جو به خطر نیفتد.

این هیئت همچنین خواهان اطلاع از محتوای شکایت ها و یا ادعاهای ارجاع شده به مقامات قضایی و یا اداری در این خصوص شده است.

باید اشاره کنیم که از زمان شروع اعتراضات٬ بیش از 20 نفر دادخواست هایی درباره شکنجه هایی که در حین دستگیری و یا بازداشت بر آنها اعمال شده به دادگاه لبنان تحویل داده اند.

این اتفاقات موجب شد تا دیروز یک نشست امنیتی با ریاست میشل عون رئیس جمهور لبنان و با حضور وزیر کشور و وزیر دفاع و مسئولان ارشد امنیتی برگزار گردد. در این جلسه تصمیماتی در مورد اتخاذ اقدامات ضروری برای حفظ سلامت و امنیت معترضان مسالمت جو و جلوگیری از آسیب به اموال عمومی و خصوصی کشورگرفته شد.

شایان ذکر است که از شب گذشته و با توجه به افق های پیش رو برای تشکیل سریع دولت٬ شیب اعتراضات بیروت سقوط نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 63

به "لبنان، کاهش ناآرامی ها در بیروت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبنان، کاهش ناآرامی ها در بیروت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید