جدال لفظی دیپلمات های ارشد چین و آمریکا بر سر حقوق بشر و منشا همه گیری

به گزارش طرفداران رونالدو، بر اساس گزارشها، دیپلماتهای ارشد آمریکا و چین ظاهرا جدال لفظی تند دیگری پیدا نموده اند و پکن از آمریکا خواسته دست از مداخله در امور داخلی خود برداشته و همچنین واشنگتن را به سیاسی کردن مساله جستجو برای منشا همه گیری کووید-19 متهم نموده است.

جدال لفظی دیپلمات های ارشد چین و آمریکا بر سر حقوق بشر و منشا همه گیری

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، یان جیچی، مشاور ارشد سیاست خارجی چین و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز آدینه گفتگوی تلفنی با یکدیگر داشته اند که اختلافات گسترده در قبال چند حوزه مناقشه برانگیز از جمله محدود کردن آزادی ها در هنگ کنگ و بازداشت دسته جمعی مسلمانان در منطقه سین کیانگ در شمال غرب چین را فاش ساخته است.

تقاضاها برای انجام تحقیقات جامع تر درباره منشا ویروس SARS-CoV-2 که عامل کووید-19 است، مشخصا برای چین از بابت صحبت از این که این ویروس ممکن است از لابراتواری در شهر ووهان چین به بیرون درز نموده باشد، حساس است.

بر اساس این گزارش یانگ گفت، چین نگرانی شدید از بابت آنچه او داستانهای پوچ درباره درز ویروس از لابراتوار ووهان خواند، دارد.

خبرگزاری شینهوای چین به نقل از یانگ گزارش کرد که گفته است: چین قاطعانه مخالف هر گونه اقدام نفرت انگیز برای بهانه کردن همه گیری برای افترا زدن به چین و تغییر دادن تقصیرات است.

یانگ تاکید نمود: بعضی افراد در آمریکا داستانهای پوچ را ساخته و تبلیغ نموده و مدعی درز از لابراتوار ووهان شده اند که چین شدیدا نسبت به آنها نگران است. چین از آمریکا می خواهد تا به حقایق و دانش احترام بگذارد، دست از سیاسی کردن ردیابی منشا کووید-19 بردارد و بر همکاری بین المللی ضد همه گیری تمرکز کند.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام داشت، بلینکن بر اهمیت همکاری و شفافیت در قبال منشا ویروس از جمله لزوم اجرای فاز دوم مطالعات (سازمان بهداشت دنیای) تحت رهبری کارشناسان در چین تاکید نمود.

آمریکا و بعضی طرفهای دیگر چین را متهم به کوتاهی در ارائه داده های خام و دسترسی به سایتهایی به منظور انجام تحقیقات جامع تر درباره منشا ویروس و چگونگی شیوع اولیه آن نموده اند.

یانگ تاکید نمود: آمریکا دروغهای متعددی درباره سین کیانگ در کوشش برای از بین بردن ثبات و اتحاد در آن ساخته که راست و دروغ را با هم اشتباه گرفته و شدیدا پوچ هستند. چین قاطعانه با چنین اقداماتی مخالف است.

او ادامه داد، امور هنگ کنگ صرفا جزو امور داخلی چین هستند و ناقضان یک قانون امنیت ملی فراگیر جدید اعمال شده بر آن باید مجازات شوند.

وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد، بلینکن نیز از طرف دیگر بر نگرانی آمریکا نسبت به وخامت هنجارهای دموکراتیک در هنگ کنگ و نسل کشی و جنایات ضدبشری علیه اویغورهای عمدتا مسلمان و اعضای دیگر گروه های اقلیت مذهبی و قومی در سین کیانگ تاکید نموده است.

او همچنین از پکن خواست تا فشارها علیه تایوان را کاهش دهد.

به گزارش شینهوا، یانگ نیز گفت، تایوان در منافع محوری چین دخیل است و اینکه پکن قاطعانه از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی خود دفاع میکند.

لحن این گفتگوی تلفنی بازتاب دهنده مذاکرات مناقشه برانگیز ماه مارس در آلاسکا به عنوان نخستین نشست رو در روی آنها از زمان به ریاست جمهوری رسیدن جو بایدن بود که طی آن طرفها به طرزی تند و غیرمعمول علنا به هم بر سر دیدگاه های به شدت متفاوتشان در قبال یکدیگر و دنیا نیش و کنایه زدند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1014

به "جدال لفظی دیپلمات های ارشد چین و آمریکا بر سر حقوق بشر و منشا همه گیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدال لفظی دیپلمات های ارشد چین و آمریکا بر سر حقوق بشر و منشا همه گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید