نامه 68 نفر از نمایندگان مجلس به سرپرست وزارت صمت

به گزارش طرفداران رونالدو، 68 نفر از نمایندگان مجلس طی نامه ای به سرپرست وزارت صمت خواستار رفع ابهامات واگذاری بدون پیش شرط هپکو به ایمیدرو شدند.

نامه 68 نفر از نمایندگان مجلس به سرپرست وزارت صمت

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران به نقل از خانه ملت، 68 نفر از نمایندگان مجلس طی نامه ای به سرپرست وزارت صمت خواستار رفع ابهامات واگذاری بدون پیش شرط هپکو به ایمیدرو شدند.

متن نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای مدرس خیابانی

سرپرست محترم وزارت صنعت، معدن و تجارت

با سلام و احترام

اخیرا نامه ای از طرف رئیس محترم سازمان خصوصی سازی خطاب به جنابعالی در فضای رسانه ای منتشر شده است که حکایت از انتقال شرکت هپکو به ایمیدرو از تاریخ 1399/ 03 / 06 دارد. در این نامه به واگذاری هپکو و همه شرکت های متعلق به آن با کلیه حقوق مرتبط با اعمال مالکیت به ایمیدرو بدون هیچ گونه پیش شرطی اشاره شده است و از هر گونه شفاف سازی بیشتر در این زمینه پرهیز شده است. در مورد نامه مذکور ابهاماتی به شرح ذیل وجود دارد:

1- طبق قوانین برنامه پنجساله توسعه و قانون برنامه ششم، دولت از قبول هر گونه تصدی جدیدی منع شده است و برگشت هپکو به وزارت صمت (ایمیدرو) پذیرش یک تصدی جدید محسوب می گردد که خلاف قانون است.

2- پیرو مذاکرات اجرا شده حول شرکت هپکو از مهر ماه 1398 که این شرکت به دستور رئیس جمهور محترم از سهامدار بخش خصوصی به سازمان خصوصی سازی منتقل شد، بنا بود که سازمان مذکور پس از گذشت چند ماه در یک شرایط مناسب هپکو را مجددا به بخش خصوصی واگذار کند که این امر به هر ترتیب صورت نگرفته است یا با موفقیت همراه نبوده است.

3- طبق گزارش های کارشناسی واصله مهمترین مشکل واگذاری های اول و دوم شرکت هپکو که در سال های 1385 و 1396 صورت گرفت، شیوه ناصحیح در مدل واگذاری بوده است؛ این در حالی است که ظاهرا دولت محترم و سازمان خصوصی سازی طی یک آدرس اشتباه، مشکل را در واگذاری به بخش خصوصی یا واگذاری به بخش دولتی دیده اند و این بار در حال واگذاری هپکو به یک شرکت دولتی با همان شیوه غلط هستند و پیش بینی می گردد که این بار خسارت های زیان بارتری در انتظار شرکت هپکو باشد.

4- بسیاری از کارشناسان اتفاق نظر دارند که یکی از عواملی که طی 13 سال گذشته انگیزه رونق تولید در هپکو را از سهامدار بخش خصوصی گرفته بود، موقعیت مکانی مناسب این شرکت با 110 هکتار زمین در منطقه شهر اراک بوده است. اتفاق مشابهی که قبلا در مورد بسیاری از کارخانجات دیگر نظیر پالایشگاه کرمانشاه نیز تکرار شده است. لذا اگر سهامداران بخش خصوصی نسبت به تعطیلی تولید ماشین آلات راه سازی در این شرکت اقدام کردند و نسبت به تغییر کاربری زمین های آن به مسکونی و تجاری تلاش نمودند، به نظر می رسد که شرکت های دولتی نیز نسبت به این انگیزه مبرا نباشند و بهتر است که قبل از هر گونه واگذاری جدید هپکو ابتدا تکلیف زمین های آن تعیین گردد و پیشنهاد می گردد که زمین های دولتی این شرکت با اجاره 99 ساله یا شیوه ای غیرقابل معامله در اختیار سهامدار جدید قرار گیرد تا سهامدار محترم تنها به فکر جهش تولید در این شرکت باشد.

5- تعیین نیست که پس از واگذاری این شرکت به ایمیدرو تکلیف بدهی ها و دارایی های هپکو چیست و اگر احیانا سهامدار دولتی نیز همچون سهامداران گذشته قصد استفاده از دارایی های هپکو برای اخذ تسهیلات کلان و افزایش بدهی بر روی بدهی را داشته باشد، تا کجا این کار ادامه می یابد و تا کجا حق چنین کاری را خواهد داشت؟

6- تعیین نیست که قیمت مورد معامله چه میزان است و منظور از عبارت بدون هیچ گونه پیش شرط در این نامه چیست؟ آیا منظور بدون هیچگونه دریافت وجه و تهاتر بدهی ها با قیمت مورد معامله است یا منظور دیگری از این عبارت مستفاد می گردد؟

7- از دولت محترم و سازمان خصوصی سازی انتظار می رود که اگر بناست هپکو پیش از واگذاری به بخش خصوصی برای مدت تعیینی به ایمیدرو واگذار گردد تا شرایط اقتصادی و مدیریتی این شرکت به شرایط نرمال نزدیک گردد، ابتدا قرارداد تعیینی برای این کار تنظیم گردد که در آن شرایط مدیریت و مالکیت وکالتی ایمیدرو و حدود اختیارات آن و همچنین مدت زمان مورد نظر کاملا تعیین و معلوم باشد.

با توجه به موارد برشمرده انتظار می رود دستور فرمایید موضوع مورد رسیدگی عاجل قرار گرفته و نتایج اقدامات به مجلس منعکس گردد.

به همین گزارش، پیرو انتشار نامه ای در فضای مجازی مبنی بر انتقال شرکت هپکو و همه شرکت های متعلق به آن با کلیه حقوق مرتبط با اعمال مالکیت به ایمیدرو از تاریخ 1399/ 03 / 06 بدون هیچگونه پیش شرطی، یک سری ابهاماتی بوجود آمده که باید شفاف سازی لازم از سوی سرپرست وزارت صمت انجام گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 372

به "نامه 68 نفر از نمایندگان مجلس به سرپرست وزارت صمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه 68 نفر از نمایندگان مجلس به سرپرست وزارت صمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید