آیا صنعت فناوری امریکا به آرامش می رسد؟

به گزارش طرفداران رونالدو، انتخابات امریکا با همه فراز و فرودهایش به خاتمه رسید و هرچند هنوز دونالد ترامپ نتوانسته با شکست خود کنار بیاید ولی واقعیت این است که جو بایدن، ساکن بعدی کاخ سفید است و احتمالاً بسیاری از طرح های ترامپ که قرار بود اثرات آن در 4 سال دوم ریاست جمهوری اش نمایان شود با تغییراتی عمده همراه خواهد شد.

آیا صنعت فناوری امریکا به آرامش می رسد؟

یکی از صنایعی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ روزهای خوش اندکی داشت و برای خروج وی از کاخ سفید لحظه شماری می کرد، صنعت فناوری این کشور است. اما آیا با ورود بایدن، مسائل این صنعت حل می شود و انتظارات غول های فناوری و ساکنان سیلیکون ولی برآورده خواهد شد؟

اولویت های بایدن

غول های فناوری امریکا که در انتخابات 2020 تمام قد پشت جو بایدن ایستادند تا این انتخابات ازهرگونه تقلب یا حملات هکری و تأثیر در آرای مردم دور بماند و درنهایت نام ترامپ از صندوق های رأی بیرون نیاید، حالا انتظار دارندجو بایدن حداقل برخی از دردسرهایی را که ترامپ در یک دوره 4 ساله برای صنعت فناوری امریکا ایجاد کرده از بین ببرد. اما واقعاً بایدن چقدر دغدغه فناوری را دارد؟ این موضوعی است که چندان نمی توان با قاطعیت درباره آن صحبت کرد چراکه وی کمتر درباره دیدگاهش نسبت به تکنولوژی صحبت کرده است.

به محض اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2020 امریکا، وی جزئیات دستور کار دولت خود را در یک وب سایت انتقالی شرح داد. وی 4 اولویت را در دولت خود در نظر دارد که شامل کووید 19، بهبود شرایط مالی امریکا، برابری نژادی و تغییرات آب و هوایی است. بایدن در این وب سایت اشاره ای بسیار کمرنگ به موضوع فناوری داشته و البته در همین نگاه کلی هم یادآور شده است که با توجه به شیوع کرونا و نیاز به آموزش آنلاین مدارس، خرید آنلاین، پزشکی از راه دور و... توسعه پهنای باند اینترنت در امریکا بویژه در مناطق روستایی و کم درآمد را در اولویت خود دارد. وی همچنین ایجاد قوانین مشخص برای غول های فناوری را در نظر دارد اما هنوز مشخص نیست منظور بایدن از قانونمدار کردن بزرگان سیلیکون ولی چیست و باید منتظر ماند و دید.

انتقادهای بایدن از شبکه های اجتماعی

هر چند بایدن کمتر درباره تکنولوژی صحبت کرده ولی پیش ازاین، انتقادهایی نسبت به شبکه های اجتماعی ازجمله فیس بوک داشته و گلایه کرده بود که چرا این پلتفرم ها اجازه داده اند اخبار جعلی بر بستر آنها پر و بال بگیرد. این موضوع در توئیت های بیل روسو معاون ارتباطات کمپین انتخاباتی بایدن کاملاً هویداست چراکه در یکی از توئیت هایش نوشت: عدم توانایی فیس بوک در برخورد با اطلاعات نادرست، رشته دموکراسی ما را پنبه می کند. وی همچنین بابت قدرت برخی کمپانی های فناوری و سایر صنایع ابراز نگرانی کرده بود. همین موارد کافی است تا افراد صاحبنظر حدس بزنند برخورد احتمالی بایدن با شبکه های اجتماعی چندان بهتر از ترامپ نخواهد بود.

یکی دیگر از موضوع های مورد توجه ترامپ که برخی معتقدند بایدن نیز همان راه را ادامه خواهد داد، مخالفت با ماده 230قانون حفظ حرمت ارتباطات(CDA) است. براساس ماده 230این قانون، شبکه های اجتماعی و سایر وب سایت ها در قبال آنچه از سوی کاربران آنها روی این پلتفرم ها پست می شود، مسئولیتی ندارند و مصون هستند. از نظر ترامپ و کنندگان جمهوریخواه، ماده 230شرایطی را برای این پلتفرم ها فراهم کرده که هر آنچه می خواهند، انجام دهند به همین دلیل هم به دنبال طرحی تازه برای ایجاد محدودیت در این زمینه بودند. ازآنجا که جو بایدن هم پیش از این گفته بود ماده 230به دلایل مختلف ازجمله تبلیغ دروغ باید لغو شود، حالا بسکمک منتظرند این دردسر شبکه های اجتماعی در 4 سال پیش رو نیز ادامه دار باشد.

ماجرای شکایت از گوگل نیز یکی دیگر از مواردی است که انتظار می رود بایدن، فرایند ترامپ را دنبال کند.گفته می شود دولت بایدن قصد دارد شکایت از گوگل را ادامه دهد و احتمالاً دامنه این شکایت به فیس بوک، آمازون و اپل نیز خواهد رسید. اما موضوع شکایت از گوگل چیست؟ چندی پیش وزارت دادگستری امریکا به جرم نقض قوانین آنتی تراست (ضدانحصار) و استفاده از ابزار های غیرقانونی برای حفظ قدرت انحصاری، از آلفابت (شرکت مادرتخصصی گوگل) شکایت کرده است.در متن شکایت نامه آمده است: دو دهه قبل گوگل به عنوان یک استارتاپ فعالیت خود را آغاز کرد و با استفاده از روشی نوین برای جست و جو در اینترنت به شرکت محبوب سیلیکون ولی تبدیل شد اما امروز به خاطر مشتریان، تبلیغ کنندگان و تمام شرکت هایی که به اقتصاد اینترنتی وابسته هستند، به یک دروازه انحصاری برای اینترنت تبدیل شده است و یکی از ثروتمندترین شرکت های جهان به حساب می آید پس باید عملکرد ضد رقابتی گوگل متوقف شود.

انتظار برای واکنش مثبت بایدن

اما کمپانی هـای فناوری در چه زمینه هایی انتظار واکنش مثبت بایدن را دارند؟ طرفداران فناوری در واشنگتن در انتظار آغاز ریاست جمهوری جو بایدن چهل و ششمین رئیس جمهوری امریکا هستند تا برخی سیاست های ترامپ در زمینه مهاجرت و ویزای ویژه افراد دارای مهارت بالا در زمینه تکنولوژی دگرگون شده و حتی برخی از این قوانین ناعادلانه لغو شود. برخی از بزرگ ترین نام های حاضر در سیلیکون ولی در طول ریاست جمهوری دونالد ترامپ مسائل بسکمک داشتند و حتی در دادگاه مقابل دولت وی ایستادند. این افراد حالا بی تابانه منتظر آغاز فعالیت جو بایدن هستند تا این قوانین شکل دیگری به خود بگیرند. دولت ترامپ در ماه گذشته قوانین مهاجرت را باز هم تغییر داد و به این ترتیب کسب ویزایH-1B که ویژه افراد دارای مهارت بالا در زمینه های مختلف بویژه حوزه تکنولوژی است، بسیار سخت و تا حدی غیرممکن کرد. بیشتر این ویزاها به ملیت های چینی و هندی اعطا می شد ولی در ماه ژوئن 2020 این ویزا و سایز ویزاهای کار، تعلیق شد و در ماه گذشته نیز ترامپ با یک فرمان اجرایی، پذیرش مهاجر با ویزایH-1B را عملاً غیرممکن کرد و به این ترتیب بسکمک از این استعدادها و نیروهای کار خواسته یا ناخواسته، مجبور به ترک امریکا می شوند. دیان هرناندز از وکلای مهاجرتی مؤسسه Hall Estill گفت: ما دردهه 20 زندگی نمی کنیم حالا دیگر اقتصاد به موضوعی جهانی تبدیل شده و ما مجبور هستیم که رقابت پذیر باشیم وگرنه در درازمدت کشور ما آسیب جدی می بیند. ما انتظار داریم دولت بایدن از اهمیت این موضوع آگاه باشد و کار را از این سخت تر نکند تا کمپانی های فناوری امریکا همچنان در گردونه رقابت جهانی در جایگاه های نخست قرار بگیرند.

TechNet گروهی از مدیران اجرایی صنعت فناوری از کمپانی هایی همچون آمازون، اپل، سیسکو، دل(Dell)، گوگل و... نیز این فرمان را به چالش کشیدند، چراکه معتقدند این استعدادهای برتر می توانند به رشد و رقابت پذیری صنعت فناوری امریکا کمک کنند ولی ترامپ با سنگ اندازی هایش مقابل پای آنها، عملاً چوب لای چرخ این صنعت گذاشته و باعث می شود که از دیگر کشورها عقب بمانیم. این گروه در دادگاه هایی که برای مقابله با این قوانین تشکیل شد حضوری فعال داشتند و هر چند دادگاه درنهایت در مواردی به نفع این گروه حکم صادر کرد ولی آنها معتقدند این، کافی نیست و باید کل قانون تغییر کند نه اینکه برای ورود هر استعداد برتر خارجی به امریکا و اقامت وی، دادگاه تشکیل شود.

ترامپ معتقد است با اتخاذ قوانین سختگیرانه مهاجرتی، فرصت های شغلی در اختیار خود مردم امریکا قرار می گیرد. این قانون که از 7دسامبر لازم الاجراست بشدت بر نیروی کار حوزه فناوری تأثیرگذار است و حالا غول های سیلیکون ولی خوشحالند که ترامپ از سکونت مجدد در کاخ سفید بازمانده است و بی صبرانه در انتظار حضور جو بایدن هستند. چراکه گفته می شود قرار است این قوانین تا حد زیادی تغییر کرده و حتی شاید به طور کامل لغو شوند.

یکی دیگر از مسائل حوزه فناوری امریکا تنش هایی است که ترامپ با چین ایجاد کرد و کمپانی های سیلیکون ولی انتظار دارند این رئیس جمهوری دموکرات و کنندگان همسو در کنگره این موضوع را تا حدی متعادل کنند. بیشتر کمپانی فناوری امریکا نگران زنجیره تأمین کالا و هزینه بالای تأمین قطعات مورد نیاز خود، به دنبال رفتارهای ترامپ هستند. به دنبال قرار دریافت هوآوی و برخی دیگر از شرکت های چینی در فهرست سیاه امریکا، کمپانی های امریکایی که قصد داشتند از فناوری 5G هوآوی بهره بگیرند با زیان های میلیارد دلاری روبرو شدند و با توجه به مسائلی که ترامپ برای فعالیت تیک تاک در امریکا ایجاد کرد فعالان حوزه فناوری در سیلیکون ولی نگران افزایش تنش بین دو کشور و اعمال تلافی جویانه پکن هستند که این موضوع تجارت برون مرزی را برای آنها بسیار سخت تر می کند.

عصر طلایی کمپانی های فناوری

شاید بتوان دوران ریاست جمهوری باراک اوباما را عصر طلایی کمپانی های فناوری دانست چراکه محل امنی برای ارتباط با سیلیکون ولی ایجاد کرده بود و حالا برخی انتظار دارند این فرایند تا حدی در دولت بایدن نیز مشاهده شود. طبق اطلاعات مرکز Center for Responsive Politics که مسائل مالی کمپین های تبلیغاتی را دنبال می کند، سرمایه گذاری در تبلیغات انتخاباتی بایدن در آوریل 2019 توسط دیوید کوهن مدیر شرکت بزرگ ارتباطی Comcast انجام شد و درنهایت کمپانی های اینترنتی 25میلیون دلار در این زمینه هزینه کردند. هم اکنون نیز بایدن و کامالا هریس، معاون او فهرستی از اسامی افرادی را منتشر کرده اند که هر کدام از آنها به یکی از آژانس های دولتی می رود و انتقال نرم قدرت از دولت دونالد ترامپ به دولت جو بایدن را برنامه ریزی می کنند. در میان آنها نام افرادی از کمپانی Airbnb، آلفابت، آمازون، فیس بوک، دل، دراپ باکس، لینکدین، لیفت، استرایپ و اوبر دیده می شود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 645

به "آیا صنعت فناوری امریکا به آرامش می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا صنعت فناوری امریکا به آرامش می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید