مالکان 700 یا 800 مغازه در پاساژ های تهران یک ماه اجاره را هم نبخشیدند!

به گزارش طرفداران رونالدو، وقتی شیوع ویروس کرونا تا مدتی همه کسب و کار ها در کشور را به قرنطینه برد، صدا و سیمای ملی کوشش کرد با ایجاد فرهنگ سازی، موجران را تشویق کند یک یا دوماه اجاره خانه یا ملک را از مستاجران خود نگیرند. چرا که تقریبا هیچ یک از صنوف در آمدی نداشتند و نگران پرداخت هزینه های اجاره خود بودند. اما چه اتفاقی افتاد؟ آنالیز ها نشان می دهد که تعداد اندکی از مالکان یک ماه اجاره خانه خود را به مستاجران بخشیدند و بعضی دیگر که خودشان با مشکل اقتصادی روبرو بودند فقط نصف اجاره را دریافت کردند.

مالکان 700 یا 800 مغازه در پاساژ های تهران یک ماه اجاره را هم نبخشیدند!

به گزارش روزنامه اینترنتی فراز، اما در مورد واحد های تجاری هرگز این اتفاق رخ نداد. پیگیری های فراز از رفتار برخی مالکان واحد های تجاری که صاحب دستکم 700 یا 800 مغازه در پاساژ های معروف تهران هستند، نشان می دهد این مالکان نه تنها یک ماه اجاره را نبخشیدند که در این رکود اقتصاد، رقم اجاره واحد های تجاری خود را برای اردیبهشت ماه 100 درصد افزایش داده اند.

پای صحبت مستاجران واحد های تجاری که می نشینی، گوشه ای از بحران مالی که گریبان صنوف مختلف را گرفته است، نمایان می گردد.

یکی از کسبه ای که در یکی از پاساژ های معروف تهران مغازه مانتو فروشی دارد در این باره به فراز می گوید: در بهترین حالت درآمد یک فروشنده پوشاک می تواند 20 میلیون تومان باشد. حالا به این نکته توجه کنید که بر اساس قانون تجارت، اجاره یک واحد تجاری باید 4 درصد از کل درآمد آن صنف معین گردد. ولی بسیاری از مالکان به این قانون پشت نموده اند. من پارسال 9 میلیون تومان اجاره پرداخت می کردم و حالا صاحب مغازه اجاره را برای سال جدید 18 میلیون تومان معین نموده است؛ یعنی دقیقا 100 درصد افزایش.

این فروشنده پوشاک در ادامه صحبت های خود اینطور شرح داد: در حال حاضر سخت تر از پرداخت اجاره 18 میلیون تومانی، ناتوانی ام در فروش جنس هایی است که روی دستم مانده؛ پارسال برای آنکه جنس بخرم یک میلیارد تومان خانه فروختم. حالا همه معادلاتم بر هم ریخته است. حالا کرونا به قدری بازار را کساد نموده که من هرشب دخلم را با 580 هزار تومان می بندم.

این کاسب بازار پوشاک در عین حال شرح می دهد: جالب است که تک فروش های امام زاده حسن نه تنها دو ماه اجاره را بخشیدند که هیچ افزایشی هم روی اجاره اعمال نکردند. اما برخی از مالکان که اتفاقا ثروتشان از پارو بالا می رود حتی در این اوضاع هم پا روی گلوی مستاجران خود گذاشته اند.

اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگری سرگیجه گرفته؛ تقاضا در هیچ بازاری وجود ندارد، اما قیمت ها مدام بالا می رود. این فرایند در مورد افزایش هزینه های معیشت هم دیده می گردد. در حالی که کسب و کار ها خوابیده اند، پرداخت هزینه های اجاره، مالیات و پاس کردن چک ها به بزرگترین کابوس کسبه تبدیل شده است. چه باید کرد؟ پاسخ این پرسش را فقط سیاست گذاران مالی می دانند و بس.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 341

به "مالکان 700 یا 800 مغازه در پاساژ های تهران یک ماه اجاره را هم نبخشیدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالکان 700 یا 800 مغازه در پاساژ های تهران یک ماه اجاره را هم نبخشیدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید