عضویت سمنان در اتحادیه شهرهای جاده ابریشم فرصت مغتنم ملی و استانی است

به گزارش طرفداران رونالدو، ایرنا/ براساس آخرین اخبار واصله، عضویت سمنان در اتحادیه شهرهای جاده ابریشم فرصت مغتنم ملی و استانی است.

عضویت سمنان در اتحادیه شهرهای جاده ابریشم فرصت مغتنم ملی و استانی است

جاده ابریشم یا راه ابریشم شبکه راههای به هم پیوسته ای با هدف بازرگانی در آسیا بود که خاور و باختر و جنوب آسیا را به هم و به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند میداد، مسیری که تا سده پانزدهم میلادی به مدت یک هزار و 700 سال بزرگترین شبکه بازرگانی جهان بود.

ایران کشوری است که از دیرباز به راه ابریشم پیوند خورده و نقطه و گذرگاه کلیدی در این مسیر شناخته و باعث می گردد تا راه چین برای ارتباط و اتصال با دیگر کشورهای منطقه راه ابریشم باز گردد؛ راه ابریشم، شاهراهی است که می تواند ایران را به قطب مالی منطقه تبدیل کند.

اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم 40 عضو دارد که نیمی از اعضای این اتحادیه شهرهای چین و نیمی دیگر از شهرهای دیگر کشورهای در مسیر جاده ابریشم از جمله سمنان به عنوان تنها نماینده ایران در این اتحادیه است.

انتخاب سمنان از بین شهرهای ایران، با توجه به برخورداری از ظرفیت های گردشگری، فرهنگی و مالی و مطابق با الگوی اتحادیه فرصتی ارزشمند است که باید غنیمت شمرده گردد.

برپایه گزارش ها، 39 شهر ایران در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است که سمنان طولانی ترین مسیر جاده ابریشم در حدود 600 کیلومتر را به خود اختصاص داده است، آثار متعدد تاریخی ثبت ملی در کنار حداقل 6 اثر میراثی این استان که امید زیادی به ثبت جهانی آنها در سالهای آینده وجود دارد، یکی دیگر از ملاک های انتخاب این شهر برای عضویت در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم است.

دلیل عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم

گویش های مختلف، رویدادها و جشنواره های گردشگری مختلف متاثر از فرهنگ کشاورزی و تاریخی در استان سمنان، از نقاط برجسته و زبانزد عموم درباره این خطه محسوب می گردد؛ بعلاوه وجود سازمان های مردم نهاد در حوزه میراث فرهنگی، رشته های تخصصی دانشگاه سمنان در این حوزه از جمله دلایلی است که سمنان را به عضویت اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم درآورده است.

از دیگر ویژگی های شاخص سمنان که سبب عضویت این شهر در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم شد، تجمیع ظرفیت های گردشگری از نوع تاریخی، طبیعتگردی و فرهنگی در کنار هم، توزیع سامانه آب با انعکاس فناوری زندگی، وجود بافت تاریخی با دسترسی مطلوب، بهره مندی از سایت های ملی و جهانی ثبت شده، اندازه مشارکت پذیری بخش خصوصی و دولتی در سطح قابل قبول و بهره مندی از دیپلماسی شهری است که البته احتیاج به شناخته شدن بیشتر توانمندی ها، خروج از مسیر گذری گردشگری و تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی و کوشش برای معرفی بیشتر به وسیله تورهای آشناسازی دارد.

مزیت های عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم

برگزاری رویدادها، الگوسازی شهری، بهره وری از منابع گردشگری، برپایی رویدادهای ترویجی، تبادلات آموزشی حرفه ای، اشتراک اطلاعات، انتقال فناوری، تسهیل در ارتقای صنعت گردشگری محلی و توسعه پایدار شهری، بهبود نشان کلی جاده ابریشم و همکاری در سیاست گذاری های مرتبط با بهینه سازی منابع، ادغام بازار، توسعه منطقه ای محصولات گردشگری باکیفیت، بهبود تصویر گردشگری جاده ابریشم و در نهایت ترویج رشد مشترک در گردشگری ورودی از جمله مزیت ها و دستاوردهای عضویت سمنان در اتحادیه بین المللی شهرهای گردشگری در امتداد جاده ابریشم است.

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1525

به "عضویت سمنان در اتحادیه شهرهای جاده ابریشم فرصت مغتنم ملی و استانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضویت سمنان در اتحادیه شهرهای جاده ابریشم فرصت مغتنم ملی و استانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید