سوای صرفه مالی، آموزش زبان فارسی مسرت بخش است

به گزارش طرفداران رونالدو، به گزارش خبرنگاران ، در حاشیه آیین امضای تفاهم نامه همکاری میان بنیاد سعدی و دانشگاه هانکوک کره جنوبی در حوزه آموزش زبان فارسی، نشست مشترک رئیس، معاونان و جمعی از مدیران بنیاد سعدی با استادان و فارسی آموزان این دانشگاه برگزار گردید.

سوای صرفه مالی، آموزش زبان فارسی مسرت بخش است

غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی ضمن خوشامدگویی به اساتید و دانشجویان گروه مطالعات ایران رئیس بنیاد سعدی مطرح نمود: مهم ترین دستاورد یادگیری زبان فارسی در کشور کره جنوبی، دستاوردهای مالی است اما علاوه بر فایده مالی، آشنایی با ادبیات فارسی دیگر مزیت آشنایی با زبان ماست که بنده توصیه می کنم حتماً سعی کنید حین آموزش این زبان با فرهنگ و ادب ایرانی نیز آشنا شوید چرا که دانستن آن بسیار لذت بخش خواهد بود.

حدادعادل گفت: ما در بنیاد سعدی سعی نموده ایم از توسعه زبان فارسی در جهان حمایت کنیم و این کار را به وسیله تألیف کتاب درسی، تربیت معلم، تدوین استاندارد آموزشی، استفاده از پتانسیل دانشگاه ها برای توسعه زبان فارسی دنبال می کنیم.

وی امضای تفاهم نامه همکاری را شروع یک رابطه ثمربخش برای آینده دانست و گفت: امیدوارم که امضای این تفاهم نامه سبب گردد که یک همکاری دوسویه و سازنده در درازمدت بنا گردد و بتوانیم در آموزش بهتر زبان فارسی به دانشجویان دانشگاه هانکوک یاری نموده و ما هم با یادگیری زبان کره ای برای توسعه روابط مالی خود با کشور شما قدم برداریم.

بعلاوه در ابتدای این نشست شهروز فلاحت پیشه، معاون امور بین الملل بنیاد سعدی طی سخنانی امضای تفاهم نامه آموزشی با دانشگکتاب ایران اه هانکوک را گام بلندی در جهت تقویت همکاری های دوسویه میان ایران و کره جنوبی در راستای تقویت پایه های آموزش زبان فارسی دانست و گفت: با امضای این سند از ماه های آینده برای تسهیل و تسریع آموزش زبان فارسی در این دانشگاه بر اساس استاندارهای نوین و منابع آموزشی بنیاد سعدی و بعلاوه موضوع تربیت مدرس حرفه ای مساعدت خواهیم داشت.

وی بیان نمود: برترین و آسان ترین شیوه آشنایی مردم کره با جامعه و فرهنگ ایران زمین از مسیر یادگیری زبان فارسی عبور می نماید؛ چرا که ایران با تاریخ چند هزار ساله و میراثی کهن در حوزه ادبیات نه فقط در سطح منطقه، بلکه در عرصه جهانی با همین دارایی های ارزشمند شناخته می گردد.

معاون امور بین الملل بنیاد سعدی خطاب به دانشجویان کره ای، تسلط به زبان فارسی را کلید فهم ادبیات فارسی دانست و ادامه داد: با یادگیری زبان فارسی و ورود به عرصه ادبیات فارسی می توانید به مفاهیم مشترک متعددی که بین دو ملت ایران و کره وجود دارد، دست یابید که این امر در توسعه و تقویت روابط میان دو کشور در ابعاد مختلف فرهنگی، مالی، سیاسی و اجتماعی نیز یاری شایانی خواهد نمود.

فلاحت پیشه، پرچم کره جنوبی و نمادهای مندرج آن را به عنوان یکی از دستمایه های مرور این نقاط اشتراک عنوان نمود و اضافه کرد: رنگ سفید در زمینه پرچم کره جنوبی به معنای صلح، سمبل میان پرچم معرف تعادل و در کنار هم بودن خوبی و بدی، شر و خیر و چهار نماد اطراف آن نیز معرف عناصر آب، باد، خاک و آتش هستند؛. تمام این نمادها و مفاهیم در فرهنگ ایران زمین از زمان کهن حضور داشته و در متون کهن فارسی ازجمله شاهنامه فردوسی که شاهکار شعر حماسی در جهان است، به آنها اشاره شده است.

وی با اشاره به مشاهدات دانشجویان کره ای در سفر به شهرهای مختلف ایران، اظهار کرد: آشنایی بی واسطه و صحیح هر علاقمندی به فرهنگ اصیل ایران مستتر در همین ظرایف ادبی است. به راستی شناخت مفاهیم درست ادبی، عرفانی، اسلامی، فرهنگی و اجتماعی مطرح در جامعه امروز ایران از ورای آشنایی با همین داشته ها و نوشته های موجود در ادبیات فارسی است.

منابع آموزش فارسی مطابق با علایق و نیازهای جوامع میزبان فراوری می شوند

در ادامه مراسم، امیر زندمقدم، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی هم در سخنانی گفت: یکی از اقدامات بنیاد سعدی برای بهبود شرایط آموزش زبان فارسی در دانشگاه هانکوک، فراوری منابع آموزشی خواهد بود که در این راستا علاقه داریم با یاری اساتید و دانشجویان هانکوک کتاب های نو آموزش زبان فارسی را مطابق با علایق و نیازهای آموزشی در کره تألیف و توزیع کنیم.

وی ادامه داد: در راستای تعامل ایجاد شده نخستین کتابی که نوشته خواهد شد کتاب فارسی بازرگانی است که نگارش آن در قالب سه جلد طراحی شده است. تألیف کتاب دو جلدی ایران شناسی مخصوص کشور کره را نیز در برنامه داریم.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با اشاره به اقدامات خلاقانه در جهت آموزش زبان فارسی اظهار کرد: برنامه بعدی ما در تسهیل شرایط یادگیری فارسی این است یاری کنیم تا فارسی آموزان کره ای به قدری بر زبان فارسی مسلط شوند که بتوانند خودشان به عنوان مدرسان حرفه ای فارسی را تدریس نمایند.

زندمقدم تأکید کرد: دبیرخانه دانشگاه های راه ابریشم نیز در دانشگاه هانکوک مستقر است که می توانیم از این ظرفیت نیز برای حل موانع تعلیم فارسی در کره جنوبی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: آزمون آمفا (آزمون مهارت های زبان فارسی) را هم داریم که می توان این آزمون را برای دانشجویان هانکوک در قالب تفاهم نامه امضا شده بدون هیچ هزینه ای برگزار کرد. بستر این آزمون الکترونیکی است و می توان از همه جای جهان در آن شرکت کرد.

معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، نوشتن کتاب، توانمندی سازی دانشجویان برای تدریس زبان فارسی، استفاده از همه پتانسیل ها ازجمله دبیرخانه دانشگاه های راه ابریشم برای آموزش زبان فارسی و برگزاری آزمون آمفا را موارد اصلی امضای این تفاهم نامه دانست.

پذیرش سالانه 30 دانشجو در رشته ایران شناسی دانشگاه هانکوک

در این نشست، سارا کواک، استاد زبان فارسی در کره جنوبی ضمن قدردانی از اقدامات بنیاد سعدی در ترویج زبان و ادبیات فارسی گفت: گروه زبان فارسی دانشگاه هانکوک تنها گروهی است که در کشور کره ایران شناسی را تدریس و هر ساله 30 دانشجو را پذیرش می نماید.

وی با اشاره به اینکه گروه مطالعات ایران شناسی و زبان فارسی دانشگاه هانکوک از سال 1976 میلادی تأسیس شده و سابقه ای 47 ساله دارد، اضافه کرد: ما هر ساله علاوه بر استادان کره ای زبان فارسی، دو استاد ایرانی را نیز به دانشگاه دعوت می کنیم تا دانشجویان هرچه بیشتر با زبان فارسی آشنا شوند. ما تا به امروز 1400 فارق التحصیل زبان فارسی داشته ایم که این افراد در قسمت های مختلف فعالیت نموده و سعی دارند تا در بهبود روابط ایران و کره جنوبی گام بردارند و به نوعی سفیر فرهنگ ایران هستند.

این استاد زبان فارسی با تأکید بر اینکه این تفاهم نامه برای ما بسیار مهم است، اظهار کرد: ما هرسال با یاری سفارت ایران در کره، فعالیت های فرهنگی بسیاری چون عید نوروز و جشن یلدا را برگزار می کنیم.

تعدد فارسی آموزان در کره جنوبی از علاقمندی به زبان فارسی در این کشور حکایت دارد

بعلاوه کیم، دیگر استاد زبان فارسی دانشگاه هانکوک نیز در سخنان کوتاهی اظهار کرد: این تفاهم نامه باید به مرحله عملیاتی و اجرایی برسد و ما سعی می کنیم که در جهت اجرای مفاد آن برترین همکاری را با بنیاد سعدی داشته باشیم. نزدیک به 1400 دانشجو در رشته زبان فارسی و ایران شناسی از دانشگاه ما فارق التحصیل شده اند که این نشان از علاقه به زبان فارسی در کشور ما دارد.

وی بیان نمود: دانشجویان ما در این سفر به خوبی مهربانی و مهمان دوستی مردم ایران را درک کردند و امیدواریم هرسال بتوانیم این دست سفرها را داشته باشیم.

در خاتمه نیز تعدادی از دانشجویان دانشگاه هانکوک ضمن بیان تجربیات خود از سفر به کشور ما، ایران را کشوری مجذوب کننده، مدرن و زیبا توصیف نموده و از مهربانی مردم ایران قدردانی کردند.

در این مراسم، که الهام حدادی، کارشناس امور بین الملل در کشور کره جنوبی اجرای برنامه را برعهده داشت، بسته فرهنگی شامل کتاب های فارسی به اساتید و دانشجویان دانشگاه هانکوک کره جنوبی اهدا شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1604

به "سوای صرفه مالی، آموزش زبان فارسی مسرت بخش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوای صرفه مالی، آموزش زبان فارسی مسرت بخش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید