رشد خیره کننده مقالات علمی ایرانی در نشریات معتبر بین المللی

به گزارش طرفداران رونالدو، هر چند بارها اعلام شده است که انتشار مقالات علمی، به خودی خود به معنای گسترش علم و تجاری سازی فناوری نیست، اما رشد مقالات در نشریات معتبر بین المللی و تایید شده می تواند یک ادله موثر در رشد گام به گام و غیر قابل انکار زیست بوم دانش بنیان کشور محسوب گردد.

رشد خیره کننده مقالات علمی ایرانی در نشریات معتبر بین المللی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی طرفداران رونالدو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هر چند بارها اعلام شده است که انتشار مقالات علمی، به خودی خود به معنای گسترش علم و تجاری سازی فناوری نیست، اما رشد مقالات در نشریات معتبر بین المللی و تایید شده می تواند یک ادله موثر در رشد گام به گام و غیر قابل انکار زیست بوم دانش بنیان کشور محسوب گردد.

بر اساس اعلام فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تا انتها سال 2019 در حدود 4200 مقاله با حمایت این فدراسیون، با آدرس حداقل یک موسسه ایرانی در یکی از نشریات معتبر بین المللی مورد تایید منتشر شده است. بر اساس اعلام این نهاد معتبر علمی، انتشار این مقالات از سال 2016 با رشد و شتاب بیشتری همراه بوده است.

نشریات معتبر علمی

در جغرافیای علمی جهان نشریات معتبر بین المللی وجود دارند که از استانداردهای سختگیرانه ای برای انتشار مقالات علمی پیروی می نمایند. این نشریات با ممیزی و آنالیز مقالات ارسال شده، تنها مواردی را که در برگیرنده یک پیشرفت و اثبات علمی محسوس باشد، می پذیرند، به همین جهت محققان و پژوهشگران در سراسر جهان نتایج سال ها پژوهش و تحقیقات خود را در این نشریات علمی منتشر می نمایند.

هر چند یکی از محورهای اصلی کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کوشش برای رونق زیست بوم دانش بنیان کشور و تبدیل ایده و فناوری های جدید به محصولات دانش بنیان و نوآرانه قابل عرضه است، با این همه این معاونت از ابعاد تئوریک و آکادمیک، فناوری و علم نیز غافل نمانده است. معاونت علمی و فناوری با تشکیل فدراسیون سرآمدان علمی سعی نموده است تا با اعطای مبالغی به عنوان تشویقی به منتشر نمایندگان مقالات علمی با کیفیت، انگیزه و شوق محققان و دانشمندان به انجام تحقیق و پژوهش های بیشتر و عمیق تر را افزایش دهد. فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری در سال 1394 لیستی از نشریات معتبر بین المللی منتشر کرد تا محققان ایرانی در صورت کسب موفقیت در انتشار مقالات علمی در آنها مورد حمایت قرار گیرند.

رشد قابل توجه مقالات علمی

تعداد نشریات در ابتدا 62 نشریه بوده که پس از آنالیز های مجدد به 114 نشریه ارتقاء پیدا کردند.

تا انتها سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در این نشریات منتشر شده است. هر چند در سال های خیلی دور مانند 1985 و 1986 در نشریات بسیار معتبری مانند JACS و PRL مقالاتی توسط محققان دانشگاه های شریف و تهران منتشر شده است ولی رشد منظم و مداوم مقالات ایران در این نشریات از سال 1997 آغاز شده است. در این سال 10 مقاله در نشریات برتر از طرف ایران منتشر شده است.

بیشترین تعداد مقاله در نشریات گروه فیزیک مانند PRD و PRB منتشر شده است و بیشترین تعداد مقاله از حوزه شیمی، در نشریه Anal. Chem می باشد. بر اساس اعلام فدراسیون، این داده ها از بانک داده های Web of Science استخراج شده است و داده ها صرفا مقالاتی را در بر می گیرد که به صورت Article و Review می باشند و سایر اسناد موجود در این بانک مانند Note، Editorial Material را شامل نمی گردد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این رابطه سال گذشته اظهار کرد: ایران با پیشرفت های چشمگیر علمی اکنون در حوزه مقاله های علمی جزو کشورهای برتر جهان محسوب می گردد.

وی با تشریح سیاست های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه حمایت از تحقیق و پژوهش و انتشار مقالات علمی گفت: مشکل پژوهش پول نیست و این حوزه احتیاجی به صدقه دادن کسی ندارد بلکه باید در این زمینه کار راهبردی و چند بعدی صورت گیرد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 288

به "رشد خیره کننده مقالات علمی ایرانی در نشریات معتبر بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد خیره کننده مقالات علمی ایرانی در نشریات معتبر بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید