خبرنگاران حلالی: پول نقش مهمی در ساخته شدن یک فوتبالیست دارد

به گزارش طرفداران رونالدو، تهران- خبرنگاران- بازیکن اسبق تیم ملی و باشگاه پرسپولیس گفت: در گذشته پول نقش مهمی در تبدیل استعدادها به بازیکن نداشت اما امروز پول نقش مهمی در ساخته شدن یک فوتبالیست دارد.

خبرنگاران حلالی: پول نقش مهمی در ساخته شدن یک فوتبالیست دارد

به گزارش خبرنگاران، کمتر از 10 روز دیگر لیگ برتر فوتبال ایران وارد بیستمین فصل خود خواهد شد لیگی که از آزادگان به برتر تغییر نام داد و در ابتدا برخی این تغییر را فقط در لاتین شدن شماره بازیکنان و شمار تیم ها می دانستند اما در ادامه تغییراتی در این لیگ رخ داد که فوتبال ایران را به سمت و سوی حرفه ای شدن سوق داد.

برای واکاوی میزان حرفه ای شدن فوتبال ایران پای صحبت های یکی از پیشکسوتان فوتبال ایران و تیم پرسپولیس تهران نشستیم. اسماعیل حلالی در این گفت وگو تغییرات در فوتبال ایران در 2 دهه گذشته را خوب ارزیابی کرد اما فرایند آن را کُند دانست و گفت: یکی از مسائلی که در راه حرفه ای شدن کامل فوتبال ایران وجود دارد، دولتی بودن است زیرا که موجب می شود ثبات مدیریتی در تیم های بزرگ لیگ برتر پایین باشد.

متن کامل این گفت وگو را با هم می خوانیم؛

خبرنگاران: تا چند روز دیگر لیگ برتر ایران وارد بیستمین فصل برگزاری می شود. به عنوان یکی از پیشکسوتان و مربیان سازنده در فوتبال ارزیابی تان از پیشرفت این لیگ در 2 دهه گذشته چگونه است؟

زمانی که ایده لیگ برتر داده شد صحبت هایی در مورد نبود زیر ساخت و شرایط حرفه ای شدن وجود داشت اما در سال 1380 این ایده اجرایی شد و لیگ عنوان حرفه ای را یدک کشید هر چند که در سال های نخست تفاوت ها چشمگیر نبود اما به مرور زمان فوتبال ایران با کردهای حرفه ای بودن آشنا شد و تغییراتی به وجود آمد اما این تغییرات کُند و پیش روی حرفه ای شدن فوتبال ایران موانعی هنوز وجود دارد.

یکی از مسائل پیش روی لیگ برتر که فرایند تغییراتی را کند کرده، دولتی بودن فوتبال است که موجب تحمیل مدیران از جنس غیر فوتبال به لیگ خواهد شد. این افراد با توجه به کوتاه بودن دوره مدیریتی ایده ای برای توسعه ندارند و چشم به نتایج مقطعی می دوزند.

خبرنگاران: اما شیوه برگزاری و نظم حاکم بر مسابقات نسبت به دوره های نخست لیگ برتر تفاوت معناداری دارد.

بله؛ باید هم این گونه باشد. دو دهه است که با نام حرفه ای بودن لیگ برگزار می شود، این نظم مشهود است در کنار این، تیم هایی مانند ساهان اقدامات اساسی در زمینه زیر ساخت فوتبالی انجام داده اند. اما اگر درآمد را به عنوان یکی از شاخصه های توسعه فوتبال در نظر بگیریم، لیگ ما برای تیم و باشگاه درآمدی ندارد و بیشتر هزینه کِرد است. تمام بودجه یک باشگاه صرف خرید و جذب بازیکن خواهد شد.

خبرنگاران: یعنی از لحاظ فنی تغییر چشمگیری نداشتیم؟

در نوزده دوره گذشته لیگ برتر مربیان بزرگی مانند رولند کُخ، مصطفی دنیزلی، برانکو ایوانکویچ، آندره استراماچونی و ... به لیگ برتر ما آمدند بدون شک این حضور تاثیر زیادی بر روی دانش فنی بازیکنان و مربیان داخلی گذاشته است. اگر در کنار این تقویت دانش به تیم های پایه نیز توجه می شد تا کنون سطح فوتبال ایران بسیار بالاتر می رفت. البته در این فوتبال آدم هایی که ایده دارند پولی برای ورود نخواهند داشت و پشت سرمایه دیگران می مانند.

خبرنگاران: سطح دانش مربیان قدیمی با مربیان کنونی چه تفاوتی دارد؟

فوتبال در گذشته زمین خاکی و بازی محلات بود و از آنجا بازیکنان به تیم و باشگاه بزرگ می رسیدند. سطح دانش را نمی شود با هم مقایسه کرد مربیان گذشته علم روز نداشتند و تمرینات استاندارد نبود. این تمرینات موجب شد تا بسکمک از هم دوره های من اکنون مصدومیتی های وحشتناکی داشته باشند. اما جنگندگی و تعصب در فوتبال وجود داشت. در محلات فوتبال برگزار گشت و بازیکنان از هم یاد می گرفتند.

خبرنگاران: اما با دانش آن مربیان بازیکنان بزرگی به فوتبال ایران رسیدند که هنوز نامشان ماندگار است.

در گذشته چیزی به نام پول مشخص کننده سرنوشت فوتبال یک نفر نبود بسکمک از خانواده برخی از ستاره های بزرگ با رفتن آنان به فوتبال مخالفت بودند اما پول در فوتبال امروز موجب شده تا خانواده ای که فرزندش استعدادی در این رشته ندارد را هم به مدرسه فوتبال بفرستد.

استعدادیابی این گونه نیست. باید سن و سال مشخص باشد و فیزیک بدنی یک فرد برای فوتبال مناسب تشخیص داده شود. شاید اگر بگویم برخی از بازیکنان کنونی هماهنگی عصب و عضله ندارد، گزاف نباشد چون این بازیکنان در سن مناسب استعدادیابی نشدند و استعداد فوتبالی هم ندارند. در دوره فوتبال ما پول مشخص کننده نبود شرایط اقتصادی سختی های امروز را نداشت و ارزش پول هم بالا بود.

خبرنگاران: در فصل بیستم لیگ برتر قراردادها از 10 میلیارد نیز عبور کرد به نظر شما این ارقام منطقی است؟

سیر صعودی قراردادها مسئله ای است که از میز مدیران شروع شده است. مشکل ما ایرانیان این است که بدون تخصص در همه کارها وارد می شویم. کسی که علم اقتصادی ندارد دلار، سکه و طلا خرید و فروش می کند. مدیران ما نیز علم ورزشی ندارند و قرارداد می بندند. اگر هم توان پرداخت مبلغ این قرارداد را نداشته باشند، برایشان مهم نیست زیرا بدهی این قراردادها، میراث آنها برای مدیران بعد محسوب می شود. این مدیران فوتبال را گل آلود کردند تا به اهداف و نیست خود برسند.

خبرنگاران: خصوصی سازی یکی از راهکارهایی است که از آن به عنوان درمان دردهای فوتبال دولتی یاد می شود.

بله در دنیا فوتبال یک صنعت است و سرمایه داران زیادی در آن وارد می شوند. خصوصی سازی شرایط دارد و باید به گونه ای صورت گیرد که تیم بعد از جدا شدن از دولت با بحران روبرو نشود. مسوولان ما می توانند با الگو برداری از ترکیه خصوصی سازی کنند. نباید تیم را دست یک نفر سپرد و از آن غافل شد باید تا چند سال در قالب وام به فوتبال کمک کرد تا خصوصی سازی پا بگیرد. البته شعارهایی که درباره خصوصی سازی اکنون داده می شود بعید است به مرحله عمل برسد.

خبرنگاران: حق پخش یکی از لازمه های خصوصی سازی است آیا صدا و سیما این را می پذیرد؟

چندین سال است که حق پخش به کلاف سیردرگم تبدیل شده و مسوولان به دنبال حل آن هستند. صدا و سیما اگر پذیرفته بود تا کنون اعلام می کرد. به نظرم حق پخش مانند آنچه در کشورهای صاحب فوتبال در جریان است در ایران روی نخواهد داد.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 608

به "خبرنگاران حلالی: پول نقش مهمی در ساخته شدن یک فوتبالیست دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حلالی: پول نقش مهمی در ساخته شدن یک فوتبالیست دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید