توصیه های مهم تغذیه ای برای بعد از 50 سالگی

به گزارش طرفداران رونالدو، ظرفیت بدنی انسان ها بعد از50 سالگی برای جذب و استفاده از مواد مغذی مختلف (مانند B12) کاهش می یابد، درحالی که مصرف داروهای مختلف هم می تواند خطر کمبودهای تغذیه ای را بیشتر کند. بنابراین، بسیار مهم است که همه ما بعد از 50 سالگی، مواد مغذی کلیدی و مهم زیر را به رژیم غذایی روزانه مان اضافه کنیم.

توصیه های مهم تغذیه ای برای بعد از 50 سالگی

پیروی از یک رژیم غذایی باکیفیت که سرشار از مواد مغذی باشد، اهمیت کلیدی و ویژه ای برای بعد از 50 سالگی دارد. سال ها تحقیق و پژوهش نشان می دهد که دریافت منظم همه مواد مغذی کلیدی به وسیله رژیم غذایی با پیامدهای مثبتی برای شرایط بدنی، شرایط شناختی، سلامت استخوان ها، سلامت چشم ها، عملنمودهای گوارشی، عملکرد رگ های خونی و سیستم ایمنی بدن همراه می گردد.

اما ظرفیت بدنی انسان ها بعد از50 سالگی برای جذب و استفاده از مواد مغذی مختلف (مانند B12) کاهش می یابد، درحالی که مصرف داروهای مختلف هم می تواند خطر کمبودهای تغذیه ای را بیشتر کند. بنابراین، بسیار مهم است که همه ما بعد از 50 سالگی، مواد مغذی کلیدی و مهم زیر را به رژیم غذایی روزانه مان اضافه کنیم.

1. پروتئین

حتی اگر از نظر بدنی فعال و مستحکم باشید، همچنان توده های عضلانی شما همزمان با افزایش سن ضعیف تر و کمتر می شوند. ورزش های قدرتی و داشتن فعالیت بدنی منظم می تواند سرعت این فرایند را کاهش دهد اما مصرف روزانه پروتئین کافی و باکیفیت هم نقش مهمی در این زمینه دارد. انواع اسیدهای آمینه اهمیت ویژه ای برای ساختن عضله ها دارند، اما یک اسید آمینه خاص به نام لوسین بیشتر از انواع دیگر به رشد عضله ها و کاهش حجم عضله ها بعد از 50 سالگی یاری می نماید. برای دریافت لوسین باید این مواد غذایی را به رژیم غذایی خودتان اضافه کنید؛ شیر، ماست یونانی، گوشت های قرمز بدون چربی، ماهی، توفو و انواع خوراکی های برپایه سویا. دیگر منابع پروتئینی مانند غذاهای دریای، انواع لوبیا، عدس و تخم مرغ هم باید به طور منظم در رژیم غذایی شما وجود داشته باشند. نکته مهم درباره مصرف منابع پروتئینی این است که باید حجم اصلی این خوراکی ها را در ساعات روز (در وعده صبحانه و ناهار) مصرف کنید تا اثربخشی و کارآمدی آنها را به سطح مطلوب برسانید.

2. ویتامین B6

ویتامین B6 به بدن در استفاده از مواد غذایی به عنوان سوخت یاری می نماید و نقش مهمی هم در عملنمودهای سیستم ایمنی دارد. پس از 50 سالگی، بدن در جذب B6 با سختی هایی روبرو می گردد، درحالی که کاهش تمایل افراد بعد از 50 سالگی به مصرف مواد غذایی حاوی B6، اهمیت دریافت منظم آن را افزایش می دهد. برترین منابع غذایی برای دریافت ویتامین B6 عبارتند از ماهی (تن، سالمون)، جگر گوساله، سینه مرغ و گوشت چرخ نموده گوساله. افزودن موز، کدو حلوایی و انواع مغزهای خام به رژیم غذایی هم برای دریافت ویتامین B6 مناسب است.

3. ویتامین D

ویتامین D وظایف مختلفی در بدن دارد اما یکی از ضروری ترین آنها در واقع یاری به جذب کلسیم است. ویتامین D و کلسیم در کنار همدیگر به محافظت از استحکام استخوان ها یاری می نمایند و مانع از ابتلا به بیماری هایی مثل پوکی استخوان می شوند. درحالی که دریافت منظم ویتامین D در همه دوره های سنی مهم است اما بعد از 50 سالگی و مخصوصا بعد از 70 سالگی اهمیت بیشتری پیدا می نماید. کسانی که این نکته را جدی می گیرند، آسیب های استخوانی و عضلانی را در دوران سالمندی تا حدود زیادی کاهش می دهند. برای دریافت ویتامین D باید به طور منظم از انواع ماهی های چرب، جگر گوساله، زرده تخم مرغ و پنیرها غنی شده با ویتامین D بهره ببرید. شیرها و ماست های غنی شده با ویتامین D هم گزینه خوبی هستند. البته بهتر است با متخصصان تغذیه درباره مصرف روزانه مکمل ویتامین D هم مشورت کنید.

4. ویتامین B12

بیشتر افراد با افزایش سن به مصرف داروهای مختلف احتیاج پیدا می نمایند درحالی که همین داروها می توانند جذب ویتامین ویتامین B12 را کاهش دهند. بخشی از این ظرفیت جذب ویتامین B12 هم به طور طبیعی با افزایش سن ضعیف می گردد. بنابراین، آزمایشات شما نشان خواهند داد که آیا به مصرف مکمل ویتامین B12 احتیاج دارید یا نه. با این حال، می توانید این مواد غذایی سرشار از ویتامین B12 را به برنامه غذایی تان اضافه کنید؛ جگر گوساله (نه به صورت روزانه)، گوشت گوساله، غلات صبحانه غنی شده با ویتامین B12، ماهی تن و غذاهای دریایی.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1581

به "توصیه های مهم تغذیه ای برای بعد از 50 سالگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های مهم تغذیه ای برای بعد از 50 سالگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید