با این روش به راحتی رب گوجه فرنگی خانگی درست کنید

به گزارش طرفداران رونالدو، درست است حالا دیگر مثل قدیم برای غذا درست کردن و تهیه مواد اولیه وقت کافی نداریم ولی امتحانش که ضرری ندارد. حتما شنیده اید که قدیمی ها سر سفره غذا آهی می کشند و می گویند این روزها همه چیز عوض شده؛ حتی مزه غذاها.

با این روش به راحتی رب گوجه فرنگی خانگی درست کنید

به گزارش خبرنگاران، بعد آغاز می نمایند به تعریف و تمجید از دست پخت زن های کدبانوی فامیل و مادرشان که قدیم چه غذاهای خوشمزه ای در سفره می گذاشتند و... آخرش هم نتیجه این می گردد که همه چیز خانگی بود و همه مواد را خودشان در خانه درست می کردند. مثل رب گوجه فرنگی که کمتر این روزها درست کردنش در خانه رواج دارد اما ما کاری می کنیم با خواندن این دستورالعمل به قدیم برگردید و از خانه هایتان بوی خوب گوجه و رب تازه و سالم بیرون بیاید.

اولین قدم برای پختن رب، خرید گوجه فرنگی درشت و سالم است. اگر می خواهید ربی که می پزیدبرای مصرف یک سالتان باشد پس باید زحمت بکشید و تا میدان تره بار بروید. سعی کنید گوجه هایی را انتخاب کنید که درشت، قرمز و بی لکه باشد.

بعد از خرید گوجه حالا می توانیددست هایتان را بالا بزنید و آماده درست کردن رب شوید. گوجه ها را در یک ظرف بزرگ خیس کنید و بگذارید چند ساعت بماند. بعد خوب آب بکشید تا آماده خرد شدن باشند.

گوجه های شسته شده را خرد کنید و در یک ظرف بزرگ بگذارید؛ البته حالا با پیشرفت تکنولوژی خیلی راحت می توانید گوجه ها را در خردکن غذاساز بریزید و از آن طرف خرد شده اش را تحویل بگیرید.

توجه

در مرحله صاف کردن به هیچ وجه آب سفیدی را که روی موادتان جمع شده بیرون نریزید. این آب سفید نمی گذارد ربتان فاسد گردد.

روغن

روی رب پخته شده کمی روغن بریزید تا کپک نزند.

نمـک

قبل از اینکه رب سفت گردد به آن نمک نزنید رنگ رب تیره می گردد.

بعد از خرد کردن گوجه ها حالا نوبت صاف کردن گوجه هاست. آب گوجه ها را از گوشت و تخم های آن جدا می کنید و در ظرفی می ریزید.

مرحله آتش؛ حالا آب گوجه را که صاف نموده اید در قابلمه بریزید و روی اجاق بگذارید تا پخت و پز آغاز گردد. در این مرحله باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید چون آب گوجه زمان زیادی می خواهد تا تبخیر گردد. یادتان نرود مدام باید محتویات قابلمه را هم بزنید تا ته نگیرد. بعد از یکی، دو ساعت که آب گوجه فرنگی کمی سفت شد و مثل ماست خودش را گرفت می توانید نمک را اضافه کنید و خوب هم بزنید.

پرش رب؛ در این مرحله که آخرین مرحله هم هست باید حواستان به رب و البته به دست هایتان باشد که نسوزد. در این مرحله آب گوجه به خوبی تبخیر شده و رب در حال آماده شدن است؛ به همین علت مواد داخل قابلمه به بیرون می پرد. وقتی رب شما به مقدار دلخواهتان سفت شد، می توانید از روی اجاق بردارید. تمام شد؛ رب شما آماده است.

همه با هم

یادتان باشد ظرف رب باید یک جا پر گردد؛ اگر به تدریج مواد را داخل آن بریزید رنگ رب تیره می گردد.

آفتابی

سعی کنید رب را حتما بپزید و از روش آفتابی استفاده نکنید. در این روش رب شما آلودگی های هوا و محیط اطراف را به خود می گیرد.

رب طعم دار

رب های طعم دار: برخی ها در مرحله آخر، به موادشان فلفل می زنند تا طعم تندی داشته باشد.

زعفران: اگر دوست دارید که ربتان خیلی خوشرنگ و لعاب گردد؛ می توانید در مرحله آخر به آن زعفران هم اضافه کنید.

درشت و پررنگ

گوجه باید درشت و گوشت دار و پررنگ باشد در غیر این صورت رب شما سیاه می گردد.

شـیشـه

بعد از پختن رب حتما آنها در شیشه دردار بریزید. از ظرف های پلاستیکی و بی در استفاده نکنید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1565

به "با این روش به راحتی رب گوجه فرنگی خانگی درست کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این روش به راحتی رب گوجه فرنگی خانگی درست کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید