امتیاز ویژه برای پرمصرف ها !

به گزارش طرفداران رونالدو، مقدار برقی که قشر پر مصرف (مازاد بر دو برابر الگوی مصرف) داشته اند، از ابتدای سال جاری، پنج میلیارد کیلووات ساعت تخمین زده شده است.

امتیاز ویژه برای پرمصرف ها !

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از ایسنا، بخش خانگی همیشه یکی از مصرف نمایندگان عمده برق در مقایسه با سایر بخش ها بوده است. به همین علت، این بخش نقش بسزایی در شرایط مصرف انرژی برق و بعلاوه درآمدها و هزینه های صنعت برق دارد. اندازه مصرف برق به استثنای سال 1390 پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، همیشه روندی صعودی داشته و اکنون که برنامه ششم توسعه در حال انجام بوده این درصد از 10 درصد رشد نیز گذشته است.

از سوی دیگر سطح الگوی مصرف برق اقلیم های مختلف که مبنای تفکیک خانوارها به پرمصرف، کم مصرف و بعلاوه تعیین نماینده مشترکین مشمول حمایت و یا جریمه مصرف مازاد بر الگو بوده، در طول سال های اخیر افزایش یافته، اعطای یارانه (پنهان) بر مصرف برق اکنون به گونه ای است که توزیع یارانه ضمنی برق و هزینه برق میان خانوارها در اقلیم های مختلف نابرابر است.

مجموع قبوض صادر شده برای مشترکان خانگی حدود 30 میلیون قبض بوده که با رعایت الگوی مصرف به وسیله بعضی مشترکان، بیش از 10 میلیون و 600 هزار مشترک از آبان سال گذشته تا به امروز مشمول تخفیف صددرصدی شده اند. حدود 82 درصد از مشترکان (حدود 25 میلیون مشترک) کمتر از الگوی تعیین شده (در منطقه ها معتدل 300 کیلووات ساعت) مصرف برق داشته اند. برای این گروه از مشترکان فقط هفت درصد افزایش سالانه بر اساس مصوبه دولت اعمال شده که قبض برق عمده این مشترکان رقم بسیار پایینی است، چون از یارانه کامل انرژی برخوردار شده اند.

حدود 15 درصد مشترکان، مابین الگوی تعیین شده تا دو برابر الگو (بین 300 تا 600 کیلووات) مصرف داشته اند که این دسته از مشترکان علاوه بر افزایش سالانه هفت درصد تعرفه، مشمول 16 درصد افزایش به علت مصرف بالاتر از الگو شده اند و در مجموع 23 درصد افزایش تعرفه در قبض آنها اعمال شده است.

با آنالیز قبض های صادر شده سال جاری در شرکت توانیر تعیین شده که رقم های بالای قبض برق در کمتر از سه درصد مشترکان بسیار پرمصرف (2.8 درصد مشترکان) دیده می گردد که در اصطلاح به آنها مشترکان بدمصرف گفته می گردد. تعرفه برق این گروه بدون یارانه انرژی و با تعرفه خرید تضمینی تجدیدپذیرها محاسبه می گردد و به همین علت رقم های چشمگیری است.

در این میان کمبود برق در تابستان و رویه پر مصرف ها زنگ خطر را برای اصلاح زیرساخت ها و الگوی قیمتی هزینه برق به صدا درآورد، در این راستا هیات دولت به تازگی طرحی را برنامه ریزی نموده که یارانه مشترکان پرمصرف، که معادل 850 هزار مشترک هستند و بیش از دو برابر الگوی تعیین شده مصرف داشته اند قطع گردد و این طرح در انتظار تصویب خود دولت است.

2.6درصد از مشترکان برق 20 برابر مشترکان معمولی برق مصرف می نمایند

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در این راستا به ایسنا گفت: 2.6 درصد از مشترکان برق در کشور خیلی پرمصرف بوده و این مشترکان 20 برابر مشترکان معمولی برق مصرف می نمایند و به همین علت هم قرار است جریمه های سنگینی برای آن ها اعمال گردد.

وی با بیان اینکه مشرکینی که زیر الگوهای استاندارد برق مصرف می نمایند، به طور سالانه هفت درصد افزایش قیمت دارند و صورتحساب برق این افراد معمولا حدود 30 هزار تومان است، گفت: افرادی که بیش از 300 کیلووات بر ساعت برق مصرف می نمایند مشترکان پرمصرف بوده و این افراد علاوه بر هفت درصد قبلی، 16 درصد دیگر هم به صورتحساب آنها اضافه می گردد.

وی گفت: پیرو بند تبصره 8 قانون بودجه سال 1400 برای اصلاح تعرفه های مشترکان خانگی، مراحل کارشناسی طرحی به انتها رسیده که در صورت تصویب آن در هیات دولت، با کاهش یارانه برق پرداختی به این دسته از مشترکان، نرخ برق مصرفی مشترکان پرمصرف با قیمت تمام شده محاسبه خواهد شد.

به گفته سخنگوی صنعت برق به این ترتیب به نظر می رسد دولت در صورت تصویب این طرح، تعرفه مازاد مصرف این گروه از 800 تومان به نرخ های بالای 1300 تومان افزایش دهد. این طرح که در صورت تصویب به وسیله هیئت دولت، اجرایی خواهد شد، در راستای تحقق عدالت و تغییر رفتار مصرفی مشترکان است، چرا که مشترکان پرمصرف اکنون با مصرف بیشتر، از یارانه بیشتری هم بهره مند می شوند.

وی اظهار کرد: آنالیز ها نشانگر آن است که اگر این مشترکان در پیک تابستان سال جاری مصرف خود را مدیریت می کردند، خاموشی های برق رخ نمی داد: گفت: یکی از راهکارهای کنترل رفتارمصرف مشترکان بسیار پرمصرف بکارگیری کنتورهای هوشمند است. اکنون به منظور نصب پنج میلیون کنتور هوشمند برای مشترکان پرمصرف برنامه ریزی شده که امیدواریم با انجام آن، این برنامه نیز در پیک تابستان سال آینده مورد استفاده قرار گیرد.

یارانه باید به مصرف نمایندگان کم مصرف تعلق بگیرد

هوشنگ بهرامی کارشناس صنعت برق نیز در این رابطه به ایسنا گفت: ایران به علت ارائه یارانه به سوخت نیروگاه ها و بعلاوه تعرفه فروش برق به مردم، مقرون به صرفه ترین تعرفه برق در جهان را دارد، اما طبق قانون هدفمندی یارانه مصوب مجلس، این یارانه باید به مصرف نمایندگان کم مصرف تعلق بگیرد و مشترکی که به هر علتی (از جمله استفاده از دستگاه های سرمایشی متعدد) بخواهد بالاتر از الگو، برق مصرف کند، باید قیمت تمام شده آن را بپردازد.

به گفته وی بهای برق مشترکان پرمصرف بر اساس قانون بودجه به صورت غیر یارانه ای و بر اساس الگوی افزایش پلکانی تعیین و بنابراین فقط برای اندازه مازاد از دو برابر الگوی مصرف بر اساس نرخ غیر یارانه ای برق، محاسبه می گردد.

10درصد جامعه یارانه انرژی را هدر می دهند

علیرضا سلیمی - عضو هیئت رئیسه مجلس - نیز در این ارتباط می گوید: در هشت سال گذشته سرمایه گذاری در حوزه برق کم بود که همین امر موجب شد احتیاج کشور با مولدهای فعلی تامین نگردد. بعلاوه یارانه برق به عده ای خاص از آحاد جامعه داده می گردد، مابه التفاوت قیمت دستوری با نرخ فعلی باید به ابتدا یا انتهای زنجیره پرداخت گردد و در شرایط فعلی، واقعیت آن است که یارانه به راس زنجیره پرداخت می گردد و همین امر منجر به مصرف بی رویه برق مقرون به صرفه می گردد و البته براساس برآوردها شاید 10 درصد جامعه هستند که مصرف بی رویه از فراوری برق مقرون به صرفه را دارند.

وی با اشاره به اینکه اصلاحات قیمتی به وسیله تعرفه گذاری پلکانی یکی از راهکارهای مدیریت مصرف برق محسوب می گردد، گفت:پرداخت کارت یارانه یکی دیگر از راهکارهای مدیریت مصرف برق است که در شرایط فعلی، پرداخت یارانه به عده ای خاص، منجر به توزیع ناعادلانه ثروت عمومی شده است که بنابر آمارها، 160 میلیارد دلار یارانه به بخش انرژی داده می گردد که با این وجود اولین کشور در پرداخت یارانه انرژی هستیم، در حالیکه با اصلاح مدیریت مصرف به وسیله تعرفه گذاری پلکانی باید اقدام به توزیع عادلانه یارانه انرژی کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کرد: با اصلاح الگوی مصرف علاوه بر جلوگیری از هدر رفت یارانه انرژی، بخش خصوصی نسبت به سرمایه گذاری در این بخش رغبت پیدا می نماید، بر این اساس تعرفه گذاری پلکانی به عنوان یکی از راهکارهای مدیریت مصرف مطرح شده است.

به نظر می رسد که دولت عزم جدی برای حذف یارانه های مشترکان پر مصرف که 15 درصد جامعه را تشکیل می دهند، داشته باشد که این مساله با توجه به خاموشی های تحمیلی بر کشور و هدرفت منابع انرژی می تواند راهکاری به حساب آید تا شاید از این طریق ایران از فهرست کشورهای پرمصرف انرژی خارج گردد.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 آذر 1400 بروزرسانی: 20 آذر 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1210

به "امتیاز ویژه برای پرمصرف ها !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امتیاز ویژه برای پرمصرف ها !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید