کفاشیان: رفاقت ها در AFC ظاهری است، نمی گویم تاج نمی تواند کاری بکند

به گزارش طرفداران رونالدو، سال ها در فیفا و AFC بودم، کشورهای زیادی خود را نزدیک به ایران و نظرات ما اعلام می کردند و در ظاهر خود را حامی سیاست های اجرایی فوتبال ایران معرفی می کردند اما زمانی که تصمیم گیری می شد همه براساس میل و منافع فردی یا ملی خود تصمیم سازی می کردند.

کفاشیان: رفاقت ها در AFC ظاهری است، نمی گویم تاج نمی تواند کاری بکند

رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران که سالها در فیفا و AFC حضور داشته، معتقد است که رفاقت بسیاری از کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا ظاهری است و آنها هر موقع بتوانند به فوتبال ایران خیانت می نماید.

علی کفاشیان نایب رئیس سابق کنفدارسیون فوتبال آسیا در گفت و گو با ایسنا با اشاره به مناقشه جدید فوتبالی بین ایران و AFC اظهارکرد: متاسفانه رویه ای که در میان بعضی از کشورهای عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا وجود دارد همیشه غیر قابل پیش بینی است. اعضای AFC و بسیاری از اعراب ممکن است در ظاهر همراه یک کشور باشند اما در عمل و در زمانی که باید تصمیمی گرفته گردد منافع و سیاست های دولت خود را پیش می برند.

وی ادامه داد: سال ها در فیفا و AFC بودم، کشورهای زیادی خود را نزدیک به ایران و نظرات ما اعلام می کردند و در ظاهر خود را حامی سیاست های اجرایی فوتبال ایران معرفی می کردند اما زمانی که تصمیم گیری می شد همه براساس میل و منافع فردی یا ملی خود تصمیم سازی می کردند.

کفاشیان بیان کرد: شرایط کنونی ایجاد شده برای فوتبال ایران عجیب و مشکوک است. به نظر موضوع به لابی های خارج از فوتبال نیز مربوط می گردد، چراکه هیچ جلسه ای تشکیل نشده و برای اولین بار کمیته مسابقات بصورت ایمیلی از اعضا کسب رای نموده تا این فشار را بر ایران وارد کند. حتی این احتمال را می دهم که فشارها و لابی های خارج از آسیا نیز بر این موضوع تاثیر گذاشته باشد و سرعت عمل این اتفاق را بیشتر نموده باشد.

وی ادامه داد: این تیم الکویت که اعلام نموده حاضر نیست به ایران بیاید معین است که براساس یک پشتوانه فکری حرف زده است چطور این تیم جرات نمی نماید بگویند به عربستان نمی روم؟

رییس سابق فدراسیون فوتبال ایران در پاسخ به این که چرا شما با وجود سال ها حضور در فیفا و AFC نتوانستید لابی به نفع ایران ایجاد کنید؟ گفت: کشورهای عربی وقتی چیزی را می گویند معنیش آن نیست حتما آن را اجرا نمایند. در ظاهر همه دوست هستند اما در عمل رفتاری دیگری نشان می دهند. متاسفانه جریان سازی رسانه های خارجی نیز بر تصمیم سازی افراد در AFC تاثیر می گذارد.

وی اضافه نمود: سیستم تصمیم سازی در AFC براساس رای است. ایران نیز در طی 10 سال گذشته یک رای داشته است. ممکن است ژاپن و کره هم با ما باشند اما متاسفانه اکثریت کشورهای عضو AFC که بیش از دو سوم آنها نیز یا فوتبال ندارند یا هم فوتبال ضعیفی دارند، براساس اقتضائات فردی و غیر فوتبالی تصمیم می گیرند.

کفاشیان اضافه نمود: در این شرایط ایجاد شده باید مذاکره کرد، لابی کرد و حرف زد. اعلام موضع خوب است این که کوتاه نیایم خوب است اما باید مذاکره کرد تا حداقل هزینه را بدهیم. ممکن است با مذاکره به سمتی برویم که تصمیم AFC با حداقل هزینه اجرا گردد. تاج هم به عنوان عضو ایرانی AFC تنها یک رای دارد. نمی گویم او نمی تواند کاری بکند اما باید تمام لابی های پیدا و پنهان کشورها را شناخت و مذاکره کرد تا در شرایط بحرانی حداقل تصمیم سازی را ایجاد کرد.

وی در پاسخ به این که در حال حاضر پیش بینی شما از پرونده فوتبال ایران در کنفدراسیون فوتبال آسیا چیست؟ گفت: تصمیمات AFC پس از تصویب در کمیته مسابقات به تایید اعضای هیات رئیسه می رسد اگر جلسه ای تشکیل نگردد به صورت فردی از هیات رئیسه استعلام می گردد و بعد از تصمیم رسمی است.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال گفت: نمی خواهم نظری بدهم که نتیجه اش معین نباشد یا براساس فاکتورهای ذهنی بدون سند بیان شده باشد. من عقبه کار را می شناسم و می دانم مسائل چگونه قابل حل است. امیدوارم که این شرایط پیش آمده نیز برطرف گردد و فوتبال ایران آسیبی نبییند.

وی در انتها با انتقاد از کسانی که او را دلار بگیر AFC معرفی نموده اند، گفت: من یک سال است که از AFC استعفا داده ام. تاج اسفند 97 به جای من نایب رئیس AFC شد و ریاست کمیته فوتسال آسیا را برعهده گرفت. از هر کشور یک نفر می تواند عضو کنفدراسیون گردد، یک سال است که تاج جانشین من در AFC شده و من هیچ سمتی در این کنفدراسیون ندارم. در فیفا نیز سه سال پیش تاج خودش را به جای من معرفی کرد و سه سال است در فدراسیون جهانی نیز حضور ندارم نمی دانم این دلارهای که من می گیرم کجاست؟

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 56

به "کفاشیان: رفاقت ها در AFC ظاهری است، نمی گویم تاج نمی تواند کاری بکند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کفاشیان: رفاقت ها در AFC ظاهری است، نمی گویم تاج نمی تواند کاری بکند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید