چرا باید فیبر بخوریم؟!

به گزارش طرفداران رونالدو، فیبر محلول در آب، نوع اصلی فیبر موجود در دانه هایی مانند جو و جودوسر؛ حبوبات مانند لوبیا، عدس و نخود فرنگی؛ دانه ها مانند دانه چیا و آجیل؛ و بعضی از میوه ها و سبزیجات مانند هویج، انواع توت ها، کنگر فرنگی، کلم بروکلی و کدو حلوایی است.

چرا باید فیبر بخوریم؟!

محققان دریافتند مصرف فیبر بیشتر می تواند برای داشتن باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک در روده مهم باشد.

براساس یک مطالعه تازه، بزرگسالان سالمی که روزانه رژیم غذایی متنوعی حاوی حداقل 8 تا 10 گرم فیبر محلول در چربی می خورند، میکروب های مقاوم کمتری در برابر آنتی بیوتیک دارند.

میکروب هایی که در برابر آنتی بیوتیک های مختلف متداول مانند تتراسایکلین و آمینوگلیکوزید مقاومت دارند، منبع خطر برای افراد در سراسر دنیا هستند که احتمالاً در طول دهه های آینده بدتر می شوند.

مقاومت ضدمیکروبی در افراد تا حد زیادی در میکروبیوم روده آن ها مستقر است، جایی که میکروب ها برای زنده ماندن در تماس با آنتی بیوتیک ها، حامل استراتژی های رمزگذاری شده ژنتیکی هستند.

دانیل لمی، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات تغذیه انسان ARS در کالیفرنیا، می گوید: نتایج به طور مستقیم به این ایده منجر می گردد که اصلاح رژیم غذایی این پتانسیل را دارد که یک سلاح تازه در مبارزه با مقاومت ضدمیکروبی باشد.

در این مطالعه، محققان در پی ارتباط خاص بین اندازه ژن های مقاوم آنتی بیوتیکی در میکروب های روده انسان با فیبر و پروتئین حیوانی در رژیم های غذایی بزرگسالان بودند.

محققان دریافتند مصرف مداوم رژیم غذایی با اندازه بالاتر فیبر و مقادیر کمتر پروتئین، به ویژه گوشت گاو با سطح پایین تر ژن های مقاومت ضدمیکروبی (ARG) در بین میکروب های روده آن ها ارتباط داشت.

کسانی که کمترین سطح ARG را در میکروبیوم های روده خود دارند نیز فراوانی بیشتری از میکروب های بی هوازی داشتند؛ باکتری هایی که هنگام وجود اکسیژن شکوفا نمی شوند و مشخصه ای از روده سالم با التهاب کم هستند.

اما اندازه پروتئین حیوانی در رژیم غذایی پیش بینی کننده سطح بالای ARG نبود. قوی ترین شواهد، مربوط به ارتباط مقادیر بالاتر فیبر محلول در رژیم غذایی با سطح پایین تر ARG ها بود.

فیبر محلول در آب، نوع اصلی فیبر موجود در دانه هایی مانند جو و جودوسر؛ حبوبات مانند لوبیا، عدس و نخود فرنگی؛ دانه ها مانند دانه چیا و آجیل؛ و بعضی از میوه ها و سبزیجات مانند هویج، انواع توت ها، کنگر فرنگی، کلم بروکلی و کدو حلوایی است.

رژیم غذایی ما مواد غذایی را برای میکروب های روده فراهم می نماید. از اینرو آنچه ما می خوریم ممکن است راه حلی برای کاهش مقاومت ضد میکروبی به وسیله اصلاح میکروبیوم های روده باشد.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید
انتشار: 1 شهریور 1401 بروزرسانی: 1 شهریور 1401 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1451

به "چرا باید فیبر بخوریم؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید فیبر بخوریم؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید