وزیر نیرو: اجرای برنامه سازگاری با کم آبی تعادل بخش منابع آب است

به گزارش طرفداران رونالدو، تهران (پانا) - وزیر نیرو به تدوین سندسازگاری با کم آبی اشاره نمود و گفت که اجرای این برنامه منجر به تعادل­ بخشی و جلوگیری از افت بیشتر آبخوان­ ها و گام بلندی در چارچوب ارتقای پایداری منابع آب زیرزمینی ایران خواهد شد.

وزیر نیرو: اجرای برنامه سازگاری با کم آبی تعادل بخش منابع آب است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان روز پنجشنبه در کنفرانس مجازی بین المللی آب آلمان اضافه کرد:در برنامه سازگاری با کم آبی، کاهش 19.6 درصدی به ترتیب از برداشت­ های آب زیرزمینی و سطحی، برنامه­ ریزی برای مصارف مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و خدمات شهری و شرب و بهداشت در افق پنج ساله برنامه­ ریزی شده است.

وی در این کنفرانس که به وسیله وزارت محیط زیست، حفاظت از طبیعت و ایمنی نیروگاه­ های هسته­ ای (BMUB) آلمان در جهت ارتقای ارکان توسعه پایدار در جامعه جهانی برگزار گردید، اقدام ها و دستاوردهای ایران (به ویژه وزارت نیرو) در چارچوب آرمان 6 اهداف توسعه پایدار در تضمین دسترسی و مدیریت پایدار آب و فاضلاب برای همگان را تشریح کرد.

وزیر نیرو به مهمترین اقدام ها و دستاوردها در بهبود اجرای مدیریت منابع آب (IWRM) تدوین لایحه قانون آب، تغییر ساختار بخش آب و تدوین نخستین برنامه ملی سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب در ایران اشاره نمود.

اردکانیان درباره بازنگری قانون آب بعد از چهار دهه و تدوین لایحه قانون آب گفت: با توجه به اقتضائات و چالش های مهم و فزاینده کنونی بخش آب بعلاوه روینمودهای نوین حکمرانی آب، قانون جاری در کشور در حال حاضر توانایی پشتیبانی قانونی از مسائل جاری و ایجاد بستر لازم برای اعمال حکمرانی صحیح آب به وسیله حاکمیت را به ویژه در شرایط حدی همانند سیل و خشکسالی، نداشته و محدودیت های جدی را از این منظر موجب شده است.

اردکانیان گفت: بدین لحاظ وزارت نیرو با تشکیل دبیرخانه تدوین لایحه قانون آب، بازنگری قانون آب را با گردآوری تجارب جهانی و اسناد و قوانین هم عرض و مرتبط، طراحی سازوکار ارتباط با ذینفعان بر اساس روش های استاندارد و بین المللی را مد نظر قرار داده و برای تصویب لایحه مزبور به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

وزیر نیرو درباره ساختار مدیریت آب کشور گفت: از جمله اقدام های دیگری که در چارچوب حکمرانی مطلوب و استقرار روینمودهای مدیریت به هم پیوسته در مدیریت آب کشور انجام شده، تغییر ساختار بخش آب و استقرار کامل ساختار تازه است.

وی از اهداف تحقق این اقدام به مدیریت مبتنی بر مرزهای هیدرولوژیکی و حوضه آبریز و کوشش برای کاهش تنش های اجتماعی، افزایش نقش و مشارکت نهادهای غیردولتی و مردم نهاد و بعلاوه تمرکززدایی در ساختار مدیریت فرابخشی آب، تقویت نقش و صندلی شورای عالی آب به اسم بالاترین نهاد سیاست گذاری در بخش آب کشور، تقویت رویکرد غیرسازه ای، نرم افزاری و اجتماعی در مدیریت بخش آب کشور و ایجاد ساختار و ساز و کارهای رسمی در حوزه های اجتماعی و مشارکت مردمی و تقویت صندلی اقتصاد آب به اسم تدوین اولین برنامه ملی اشاره نمود.

وزیر نیرو درباره سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب در ایران اضافه کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر با به رسمیت شناختن این واقعیت که پایداری منابع آب تنها در شرایطی قابل تامین خواهد بود که همه ذینفعان و ذی مدخلان در حوزه آب به فعالیت های میان بخشی اولویت داده و زمینه مداخله موثر مصرف کنندگان آب و عموم مردم را در مدیریت منابع و مصارف آب در دستور کار قرار دهند، کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را تاسیس و فعال نموده است.

وی اضافه کرد: حاصل 3 سال کوشش این کارگروه در فاصله سال های 97 تا 99، با صرف حدود 76 هزار نفر ساعت کار کارشناسی و مدیریتی، تدوین و تصویب اولین برنامه ملی مدیریت مصرف آب و سازگاری با کم آبی کشور برای همه 31 استان ایران بوده است.

اردکانیان درباره آب و سیستم فاضلاب بهداشتی هم گفت: تاسیس و ارتقای شرایط بیش از 662 آزمایشگاه آب در کشور که 10 باب آن به همراه اخذ 80 گواهینامه استاندارد ایزو 17025 مربوط به سال 99 است، دسترسی 99.7 درصد جمعیت منطقه ها شهری و 82.7 درصد جمعیت منطقه ها روستایی (جمعیت تحت پوشش) به آب آشامیدنی سالم در سال 2017 از دیگر دستاوردها و اقدامات وزارت نیرو در راستای اجرای اهداف SDG6 است.

اردکانیان گفت: تا خاتمه سال 99 در کشور ما 52.5 درصد جمعیت شهرها تحت پوشش تاسیسات فاضلاب قرار داشته و از این خدمت مهم بهره مند هستند.

وزیر نیرو یادآور شد: فاضلاب جمع آوری شده به وسیله 242 تصفیه خانه فاضلاب شهری تصفیه شده و به چرخه آب باز می گردد.

وی بعلاوه از جمله مسائل و چالش ها به شیوع کرونا و افزایش مصرف آب، افزایش مقدار فاضلاب تولیدی در اثر شیوع کرونا و اقدامات بهداشتی مترتب آن، تحریم های بین­ المللی و مسائل اقتصادی ناشی از آن اشاره نمود.

وزیر نیرو با تقدیر از برگزار کنندگان این کنفرانس و مشارکت نقش آفرینان عرصه آب و آبفا از کشورها و نهادها و سازمان­ های بین­ المللی مختلف گفت: انتظار می­ رود دستاورد این هم­ اندیشی­ های بین­ المللی، توسعه تخصیص امکانات اقتصادی فناوری، لجستیکی دانش و فنون خدمات مشاوره­ ای، ایجاد بسترها و ظرفیت­ های مناسب و هم به اشتراک گذاردن روینمودهای تازه اجتماعی در مدیریت بحران و حکمرانی بهتر در بخش آب و آبفا در کشورهای در حال توسعه را به ارمغان آورد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1060

به "وزیر نیرو: اجرای برنامه سازگاری با کم آبی تعادل بخش منابع آب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نیرو: اجرای برنامه سازگاری با کم آبی تعادل بخش منابع آب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید