قیمت هر کیلو مرغ به 12 هزار تومان رسید

به گزارش طرفداران رونالدو، به گزارش تجارت نیوز، عظیم حجت، عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، از افزایش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 7 هزار و 700 تا 7 هزار و 800 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است.

قیمت هر کیلو مرغ به 12 هزار تومان رسید

به گفته وی، امروز نرخ هر کیلو مرغ زنده نسبت به هفته گذشته 500 تومان و مرغ گرم 700 تومان رشد داشته است.

حجت درباره آینده بازار مرغ افزود: در حال حاضر مرغداران نگران تامین نهاده های دامی هستند و بلاتکلیفی آن ها در تامین نهاده های مورد نیاز موجب شده تولیدکنندگان دست به عصا حرکت کنند، هر چند وزارت جهاد کشاورزی پیگیری های لازم را دارد تا ارز مورد نیاز به این موضوع تخصیص داده شود، اما اطلاع رسانی در این خصوص کافی نیست تا تولیدکننده تکلیف خود را بداند که موضوع کمبود نهاده ها گذراست یا خیر؟

این مقام مسئول ادامه داد: طی روز های اخیر افزایش نسبی قیمت مرغ و ازدیاد تقاضا برای جوجه ریزی منجر به رشد نسبی قیمت جوجه یکروزه در بازار شد.

وی قیمت کنونی هر قطعه جوجه یکروزه را 800 تا یک هزار تومان در بازار گفت و گفت: فروش با نرخ فعلی بیانگر زیان یک هزار و 500 تومانی نسبت به نرخ مصوب است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر افزایش قیمت مصوب مرغ گفت: اواخر سال گذشته قیمت نهاده های دامی به صورت رسمی در بازار افزایش یافت به طوری که نرخ مصوب هر کیلو ذرت در انبار های استانی به یک هزار و 600 تومان و کنجاله سویا 2 هزار و 700 تومان افزایش یافت، اما تغییری در نرخ مصوب مرغ ایجاد نشد که از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می رود تا پایان فروردین مطابق با هزینه واقعی تولید و سود جزئی برای مرغدار، قیمت مصوب را اعلام کنند.

وی با انتقاد از این مسئله که هر کیلو ذرت با نرخ یک هزار و 350 تومان از بنادر بارگیری نمی شود، بیان نمود: این در حالی است که بارگیری ذرت با نرخ 2 هزار و 200 تا 2 هزار و 300 تومان از سوی بخش خصوصی کمتر از 24 ساعت بارگیری می شود که این امر نشان می دهد با نرخ مصوب بارگیری انجام نمی شود.

حجت قیمت واقعی مرغ زنده را 9 هزار تا 9 هزار و 500 تومان گفت و گفت: با توجه به افزایش 21 درصدی هزینه های کارگری، حمل ونقل و … فروش مرغ زنده با نرخ کمتر از 9 هزار و 500 تومان صرفه اقتصادی ندارد و نمی توان به کارگران طبق سال گذشته حقوق داد.

نیازی به عرضه مرغ منجمد نداریم

عضو هیات مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: امروز برای اولین بار در سال جدید به صورت قطره چکانی مقداری ذرت اعلام شد، اما مرغداری که 50 هزار جوجه ریزی می کند، اگر نتواند 250 تن نهاده تامین کند نسبت به آینده تولید نگرانی دارد و مجبور است با قیمت آزاد خریداری کند.

وی با اشاره به اینکه مرغداران دیگر قادر به تحمل زیان نیستند، گفت: در فصل زمستان مرغداران به طور متوسط در فروش هر کیلو مرغ یک هزار تا 3 هزار تومان متضرر شدند که با استمرار فروش کمتر از نرخ مصوب دیگر قادر به ادامه تولید نخواهند بود.

حجت با اشاره به اینکه نیازی به عرضه مرغ منجمد نداریم، بیان نمود: اگر پشتیبانی امور دام بخواهد اقدام به عرضه مرغ منجمد کند، نوعی هشدار به تولیدکنندگان است تا اقدام به تولید نکنند.

به گفته حجت، مسئولان تنظیم بازار براساس هزینه تمام شده واقعی باید قیمت مرغ را اعلام کنند چرا که تکرار اعداد و ارقام سال گذشته به معنای عدم تولید است که امیدواریم هر چه سریع تر ستاد تنظیم بازار با تشکیل جلسه ای قیمت مصوب را اعلام کند.

این مقام مسئول قیمت مرغ در ماه رمضان را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه افزایش قیمت نهاده ها در هزینه تمام شده تولید تاثیر به سزایی دارد، از این رو انتظار می رود که قبل از ورود به ماه رمضان ستاد تنظیم بازار هزینه تمام شده تولید را با نظارت مجلس تعیین کند، در غیر این صورت تولیدکنندگان قادر به پرداخت اقساط خود نیستند.

وی در پایان شرح داد: در فصل زمستان مرغداران به طور متوسط 2 هزار تومان در فروش هر کیلو مرغ متضرر شدند که با توجه به جوجه ریزی ماهانه 390 میلیون قطعه رقمی معادل ماهانه 530 میلیارد تومان متضرر شدند.

منبع: باشگاه طرفداران رونالدو

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 247

به "قیمت هر کیلو مرغ به 12 هزار تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت هر کیلو مرغ به 12 هزار تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید