شهاب سنگی که در آسمان نروژ منفجر شد جایی در جنگل های منطقه فرود آمده است

به گزارش طرفداران رونالدو، شهاب سنگ بزرگی که روزهای گذشته در آسمان نروژ دیده شد، به احتمال زیاد در جنگل های این کشور سقوط کرده و تلاش ها برای یافتن قطعات آن آغاز شده است.

شهاب سنگی که در آسمان نروژ منفجر شد جایی در جنگل های منطقه فرود آمده است

بامداد 25 جولای (3 مرداد) ساکنان اسلو (Oslo) مرکز نروژ با صدای انفجار بزرگی از خواب برخاستند. شهاب سنگی غیرمعمول در آسمان این شهر ردی درخشان ایجاد کرد و سپس در جنگل های اطراف سقوط کرد تا نگاه های کنجکاو پژوهشگران را به سوی خود بکشاند.

فیلم های ضبط شده نشان می دهد که این آذرگوی حدود ساعت 1 بامداد یکشنبه به وقت محلی نروژ با دنباله ای درخشان در امتداد آسمان حرکت کرده و جایی در جنگلی نزدیکی این شهر قرار گرفته است.

پلیس نروژ اعلام کرده که صدای غرش این آذرگوی ساکنان اسلو را به وحشت انداخته و منجر به تماس با مراکز اورژانس شده است، هرچند هنوز هیچ گونه جراحت یا خسارتی گزارش نشده است.

شبکه شهاب سنگ نروژ (NMN) به نام گروهی که فعالیت شهاب سنگ ها را در این کشور رصد می کند، تصاویر ویدیویی راستا این مسافر برون سیاره ای را برای مشخص محل سقوط آن تجزیه وتحلیل کرده و معتقد است که جایی در جنگل فینمارکا (Finnemarka) واقع در 60 کیلومتری اسلو افتاده کرده است.

مورتن بیلت (Morten Bilet) یک کلکسیونر شهاب سنگ و عضو شبکه شهاب سنگ نروژ گفت: من و همسرم سروصدای بلند و صدای غرش را شنیدیم و دو تابش شدید نور را مشاهده کردیم. این قطعا یک شهاب سنگ بزرگ است که از شرق نروژ عبور کرده و از اهمیت زیادی برخوردار است.

طبق گفته NMN این شهاب سنگ با سرعت 72000 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت بوده و آسمان را برای 5 تا 6 ثانیه روشن کرده است. همچنین موج فشاری شهاب سنگ باعث وزش باد شدیدی شده است.

این شهاب سنگ زمانی که به کمربند سیارکی منظومه شمسی میان مشتری و مریخ برخورد کرده به سمت زمین منحرف شده است اما جزئیات بیشتری درباره آن مشخص نیست.

بیلت گفت: با داشتن جرمی به این اندازه تقریبا غیرممکن است که بتوان نگاهی دقیق به همه چیز داشته باشیم. اگر راستا آن شیب بیشتری داشت، درک جزئیات آن آسان تر بود. ما هنوز نمی دانیم که این آذرگوی سنگی و یا آهنی بوده است. از نظر تجربی احتمال اینکه سنگی باشد، بیشتر است اما هنوز نمی توانیم با قطعیت نتیجه بگیریم. شهاب سنگ های سنگی یا صخره ای در سطح یا پوسته یک سیاره یا سیارک شکل می گیرند، در حالی که شهاب سنگ های آهنی از هسته سیاره یا سیارک ها می آیند.

NMN تا به امروز دنبال قطعاتی از شهاب سنگ گشته است اما این تردید وجود دارد که با توجه به مکان سخت سقوط که جایی میان جنگل است، کشف هر قطعه از شهاب سنگ تا 10 سال طول بکشد.

شهاب سنگ ها تکه های کوچکی از سنگ های فضایی هستند که در سراسر منظومه شمسی پراکنده شده اند و می توانند به اندازه دانه های شن و یا به اندازه تخته سنگ هایی با عرض 1 متر باشند. دقیقا مانند سنگ های فضایی بزرگ تر، یعنی سیارک ها، شهاب سنگ ها هم از بقایای فرایند تشکیل سیارات به وجود آمده اند.

انجمن شهاب سنگ آمریکا (AMS) هم تأیید کرده که شهاب سنگ اسلو یک آذرگوی بوده است. آذرگوی به شهاب سنگ هایی گفته می شود که که نوری با شدت برابر یا بیشتر از سیاره ناهید در آسمان شب تولید می کنند.

آذرگوی ها به دلیل اندازه و سرعت خود هنگام ورود به جو زمین، اصطکاک بالایی ایجاد می کنند و به شدت و با روشنایی زیاد می سوزند. همچنین با توجه به اینکه سنگ های فضایی با سرعتی بیش از سرعت صوت وارد جو می شوند، دیوار صوتی را هم می شکنند و صدای انفجار شنیده شده از طریق ساکنان شهر اسلو هم به همین دلیل بوده است.

روزانه چندین هزار شهاب سنگ آتشین وارد جو زمین می شوند اما بیشتر آن ها مورد توجه قرار نمی گیرند زیرا به اندازه کافی بزرگ و روشن نیستند که با چشم دیده شوند یا از منطقه ها غیرمسکونی عبور می کنند.

پیش از این یک شهاب سنگ نادر هم در انگلستان سقوط کرده بود. انفجاری ترین رویداد مرتبط با شهاب سنگ در تاریخ معاصر در نزدیکی چلیابینسک روسیه در سال 2013 روی داد که با ورود شهاب سنگ به جو انفجاری تقریبا برابر با 400 تا 500 کیلوتن تی ان تی یا 26 تا 33 برابر انفجار بمب در هیروشیما انرژی آزاد کرد. گلوله های آتشین بر شهر چلیابینسک و اطراف آن بارید و به ساختمان ها آسیب رساند و تقریبا 1200 نفر را زخمی کرد.

عکس کاور: شهاب سنگ دیده شده بر فراز شهر اسلو نروژ

Credit:Norwegian Meteor Network

منبع: Live Science

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1088

به "شهاب سنگی که در آسمان نروژ منفجر شد جایی در جنگل های منطقه فرود آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهاب سنگی که در آسمان نروژ منفجر شد جایی در جنگل های منطقه فرود آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید