تا زمان حضور ارزیابان یونسکو در همدان آسفالت باید از هگمتانه برچیده گردد

به گزارش طرفداران رونالدو، ایسنا/ براساس گزارشات منتشر گشته، تا زمان حضور ارزیابان یونسکو در همدان آسفالت باید از هگمتانه برچیده گردد.

تا زمان حضور ارزیابان یونسکو در همدان آسفالت باید از هگمتانه برچیده گردد

اتابک صفری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان درباره اقدامات میراث فرهنگی همدان در راستای برطرف موانع ثبت جهانی هگمتانه اظهار کرد: در حال حاضر بازسازی کاروانسراها، راسته بازارها و بعضی از مساجد و بناهای محدوده ثبت در حال اجرا است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال بازسازی عمارت جنانی با اعتباری بیش از 320 میلیون تومان، بازسازی کاروانسرای یداللهی با اعتبار 790 میلیون تومان، بازسازی کاروانسرای تحدید با اعتبار 217 میلیون تومان، بازسازی کاروانسرای شریف الممالک با اعتبار 994 میلیون تومان، بازسازی کاروانسرای حسین خانی با اعتبار یک میلیارد تومان، بازسازی جداره های راسته حاج صفرخان با اعتبار 285 میلیون تومان، بازسازی کاروانسرای قبله و جداره های روبروی این کاروانسرا با اعتبار 500 میلیون تومان، بازسازی کاروانسرای قلمدانی و خانه پورسماکی با اعتبار 370 میلیون تومان، بازسازی جداره و بالکن کوچه استر با اعتبار 450 میلیون تومان و بازسازی کاروانسرای گلشن با اعتبار 550 میلیون تومان در دست انجام است.

صفری با بیان اینکه بازسازی کلیسای یهودی ها با اعتبار یک میلیارد تومان به زودی شروع خواهد شد، اضافه نمود: بخشی از اقدامات عمرانی در محوطه هگمتانه در دست انجام است که به عنوان مثال ایجاد عایق رطوبتی در ترانشه مرکزی، حفاظت ترانشه ها به صورت صندوقه ای، بازسازی نیمکت های سایت هگمتانه، برچیدین علف های هرز از محوطه هگمتانه، جمع آوری نخاله ها و زباله های تجمیع شده در هگمتانه و ساماندهی مسیر گردشگری در محوطه با اعتباری حدود پنج میلیارد تومان در دست انجام است.

وی اضافه نمود: علاوه بر این، مطالعه جامع در عرصه ثبت جهانی شامل آسیب شناسی عرصه و طرح مطالعه چند کاروانسرا و بنا که احتیاج به طرح بازسازی داشت مانند بازسازی مجموعه کلیسای گریگوری استپانوس و مسجد جامع در دست انجام است که به محض اتمام و ارائه نتایج اقدامات بازسازیی در این مجموعه ها شروع می گردد.

صفری با اعلام اینکه پروژه های میراث فرهنگی در محدوده ثبت جهانی با اعتباری حدود 20 میلیارد تومان در دست انجام است، یادآور شد: به غیر از میراث فرهنگی، شهرداری همدان هم اقداماتی مثل جداره سازی پیاده راه های اکباتان و بوعلی را در دست اقدام دارد.

وی درباره قانع کردن سازی بازاریان نیز اعلام کرد: در این زمینه جلسات متعددی با کسبه پیاده راه اکباتان و کسبه بعضی کاروانسراها برگزار شده است. بعلاوه جلسه ای با فرماندار و نمایندگان کسبه خیابان اکباتان و راسته حاج فضل الله برگزار، خواسته های آنها شنیده و منجر به تصویب مصوباتی در فرمانداری شد که بخشی از آنها تا به امروز انجام گرفته و بخش هایی هم در دست اقدام است.

معاون میراث فرهنگی همدان اضافه نمود: علاوه بر این میتوان به برگزاری نشست قانع کردن سازی در کاورانسرای گلشن و نشست های تخصصی در محوطه هگمتانه اشاره نمود بعلاوه در هفته پیش رو جلسه ای با کسبه کاروانسرای شریف الممالک برگزار می گردد.

صفری با اشاره به اینکه این جلسات باید تداوم داشته باشد تا رفته رفته به همراهی مردم منجر گردد، توضیح داد: علاوه بر این، بازدیدهای میدانی مسئولان مربوطه از پیاده راه اکباتان و بعضی از راسته بازارها انجام شده و مدیر کل ثبت و حرائم کشور نیز در روزهای گذشته از محدوده بازدید کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 خرداد 1402 بروزرسانی: 16 خرداد 1402 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1580

به "تا زمان حضور ارزیابان یونسکو در همدان آسفالت باید از هگمتانه برچیده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا زمان حضور ارزیابان یونسکو در همدان آسفالت باید از هگمتانه برچیده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید