یک پیشنهاد به قوه قضاییه

به گزارش طرفداران رونالدو، پژوهشکده قوه قضاییه به مناسبت هفته پژوهش (22 تا 28 آذر) و برای رفع مسائل و چالش های قضایی، جشنواره ای را برگزار و درخواست کرده که علاقه مندان در محورهای گوناگون اعلامی شامل پژوهش، رای و ایده ، مطالب خود را برای این جشنواره ارسال کنند.پژوهشکده قوه قضاییه به مناسبت هفته پژوهش (22 تا 28 آذر) و برای رفع مسائل و چالش های قضایی، جشنواره ای را برگزار و درخواست کرده که علاقه مندان در محورهای گوناگون اعلامی شامل پژوهش، رای و ایده ، مطالب خود را برای این جشنواره ارسال کنند.

یک پیشنهاد به قوه قضاییه

اقدام پسندیده ای است و امیدواریم که نتایجش منتشر شود، بنده نیز به سهم خودم می کوشم که از این طریق ایده ای مهم و سازنده را تقدیم مدیریت این جشنواره کنم. البته ایده های خوب زیاد است، هر چند ممکن است بسیاری از آنها مطلوب واقع نشود، از جمله تجدیدنظر در فلسفه مجازات؛ ولی مورد زیر را می توان درباره آن توافق کرد. یکی از ویژگی های بسیار بدی که در ایران شاهد هستیم، اظهارنظرات دروغ و توهین آمیز علیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از حکومتی و غیر آن است. مثل آب خوردن این گونه اظهارات بیان می شود و به طور معمول هم رسیدگی نمی شود و فضای عمومی کشور را بسیار مسموم می کند. برای این موارد فردی که علیه او توهین یا دروغ پراکنی شده باید شکایت کند. طبیعی است که خودش نمی تواند برای این کار وقت بگذارد، باید وکیل بگیرد و در یک جریان دادرسی معمولا زمانبر وارد شود، در نهایت هم طرف مقابل یا به زندان یا شلاق یا جزای نه چندان مهم نقدی به نفع دولت محکوم شود و طبیعی است که پذیرش این گونه مجازات ها ممکن است مطلوب شاکی نباشد، ضمن اینکه خودش هم برای پیگیری شکایت، متحمل هزینه جدی خواهد شد. مصادیق مربوط به این جرایم در قانون تعزیرات در مواد 608، 697، 698، 699 و 700 و سایر مواد مشابه وجود دارد که متاسفانه مجازات های آنها نیز کم است و راه را برای رواج بیشتر این جرم هموار می کند. انتقادی که به این نحوه مجازات دارم این است، چرا این جرایم که کاملا خصوصی است باید مستوجب زندان باشد؟ اگر فرد الف به فرد ب توهین کند یا دروغی را نسبت دهد و فرد ب شکایت نکند، دادسرا مستقیما اقدامی علیه مجرم نمی کند، چون طرح شکایت و رسیدگی را حق شخصی می داند، پس چرا هنگامی که شکایت می کنند او را به مجازاتی عمومی که زندان باشد محکوم می کنند؟ چرا باید مردم یا حکومت هزینه نگهداری چنین مجرمی را در زندان پرداخت کنند؟ چرا فرد باید زندان برود؟ اصولا چه نفعی در این مجازات هم وجود دارد؟ همیشه گفته شده است که در اسلام زندان نداریم، فارغ از اصل این استدلال، پس چرا برای اموری که لازم نیست، زندان در نظر گرفته شده است؟ راه حل چیست؟ خصوصی کردن این جرم از طریق پرداخت خسارت به فردی است که مورد توهین یا افترا واقع شده است، همچنین پرداخت هزینه وکالت و سایر هزینه ها نیز باید به عهده بازنده شکایت باشد. به نظرم تامین این هزینه نیز باید از شمول مستثنیات دین خارج باشد. جبران خسارت نیز باید رقم قابل توجهی (ترجیحا با گرم طلا و سکه) باشد که تحت تاثیر تورم قرار نگیرد. جامعه هم این نوع مجازات را می پسندد و مسئله ای با آن ندارد. مردم هم رغبت شکایت پیدا می کنند و توهین کنندگان نیز حواس خود را جمع می کنند تا مرتکب این جرم نشوند. یکی از عللی که در کشورهای غربی این نوع دروغگویی ها کمتر است وجود همین نوع مجازات ها برای آن است. به طوری که افراد اتهام زننده حتی مجبور می شوند، پیش از اقدام طرف مقابل راسا برای جبران اقدام و با عذرخواهی مساله را حل کنند، زیرا می دانند که هزینه گزافی به آنان تحمیل خواهد شد.

به نظر می رسد که حتی هزینه دادرسی را نیز می توان به عهده محکوم گذاشت و بار مالی رسیدگی به این پرونده ها نه به عهده مردم و حکومت که به عهده فرد خاطی باشد. به عنوان یک شهروند از وجود این همه بی مسوولیتی در اتهام زنی و دروغ پراکنی علیه افراد در جامعه احساس بسیار بدی دارم، علت اصلی آن نیز ناکارآمدی شیوه بازدارندگی قوانین موجود است. یک فرد یا یک کانال تلگرامی یا یک سایت یک خبر دروغ را منتشر می کند و بقیه نیز به عنوان اینکه منتشر شده آن را بازنشر می کنند. در قانون می توان برای همه رسانه هایی که خبر دروغ را منتشر کرده اند، مسوولیت معین کرد. باید یاد بگیریم که انتشار خبر دروغ از هر مرجعی رفع مسوولیت نمی کند. هر ناشری خودش باید مسوولیت انتشار را عهده دار شود مگر اینکه رسانه اصلی نظر دهنده عرفان جزو رسانه های معتبر باشد. پرداخت مالی سنگین به عنوان جبران خسارت، موثرترین راه برای جلوگیری از رواج این خصلت زشت است. متاسفانه برخورد با اظهارات دروغ علیه مسوولان (آن هم برخی از آنان) متولی دارد (دادسراها) ولی مردم عادی در این میان در عمل بی پناه هستند. امیدوارم اگر این ایده را نمی پسندند، آن را نقد کنند و اگر مقبول است با پیشنهاد یکی، دو ماده جدید قابل حل است.

منبع: اعتماد

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 708

به "یک پیشنهاد به قوه قضاییه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک پیشنهاد به قوه قضاییه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید