پتروشیمی نوری با مشعل خداحافظی می کند

به گزارش طرفداران رونالدو، عملیات نصب و ساختمان پروژه بازیابی گازهای مشعل ظهر امروز با حضور مدیرکل محیط زیست استان بوشهر، فرماندار عسلویه، مقام های محلی و مسئولان پتروشیمی نوری آغاز شد و کلنگ احداث این واحد بر زمین خورد.

پتروشیمی نوری با مشعل خداحافظی می کند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در این مرنام مدیرعامل پتروشیمی نوری گفت: پروژه بازیابی گازهای مشعل و تولید کود سولفات آمونیوم، تحقق آرزویی دیرینه است که با اجرای آن گامی بلند برای حفاظت از محیط زیست در منطقه عسلویه است.

تقی صانعی با بیان اینکه شرکت پتروشیمی نوری از بزرگترین مجتمع های تولید آروماتیک در جهان به تعداد می رود، گفت:با اقدامات اجرا شده، توانستیم رکورد جدیدی در تولید این مجتمع ثبت کنیم و به ظرفیت 108 درصد تولید برسیم، تا به امروز چهار میلیون و دویست و بیست هزار تن محصول تولید کنیم که تا انتها سال به 4 میلیون و 800 هزار تن خواهد رسید که رکورد تازه ای در طول حیات پتروشیمی نوری است.

وی شرح داد: این رکورد در حالی ثبت شده که میانه تولید در 62 شرکت پتروشیمی، 85 درصد است.

مدیرعامل پتروشیمی نوری همچنین دریافت تندیس طلایی ویژه از وزیر نفت به دلیل عملکرد این شرکت در حوزه مسئولیت اجتماعی را از دستاوردهای این شرکت نام کرد و اضافه نمود: پتروشیمی نوری در حوزه مسیولیت اجتماعی، محیط زیست و کاهش مصرف انرژی دستاوردهای مهمی داشته و به دلیل کاهش مصرف انرژی که استاندارد آن به ازای هر تن محصول 19 مگا ژول مصرف سوخت است به 10 مگا ژول رسانده و به همین دلیل کاندیدای معرفی شرکت برتر در حوزه مدیریت مصرف انرژی از سوی سازمان استاندارد هستیم.

صانعی یکی از پروژه های بسیار مهم زیست محیطی این شرکت را اجرای پروژه بازیابی گازهای فلر و تولید کود سولفات آمونیوم دانست و گفت: سالهای سال بود که در پی اجرای این پروژه بودیم، اما به دلیل مسایل مختلف از جمله تحریم ها و همچنین نبود فرآیندهای مورد قبول همکاران ما، اجرای آن به تعویق افتاد و انتها اسناد مناقصه نهایی شد و برنده آن که یک شرکت ایرانی است برای اجرا انتخاب شد.

وی تاکید کرد: با اجرای این پروژه گازهایی که به فلر می رود و می سوزد، تبدیل به مواد پتروشیمی و کود شیمیایی می شوند و علاوه بر ایجاد ارزش اضافه نموده با تولید محصول، موجب حفظ محیط زیست و کاهش آلایندگی ها می شود.

مدیرعامل پتروشیمی نوری با بیان اینکه با راه اندازی این واحد سالانه 60 هزار تن کود سولفات آمونیوم، 65 هزار تن ال پی جی تولید می شود، ادامه داد: همچنین سالانه 17 میلیون و هفتصد هزار مترمکعب گاز شیرین شده از طریق این واحد تولید می شود که با مصرف آن به نام خوراک، مصرف گاز مجتمع کاهش پیدا می کند و علاوه بر کمکی که نوری به شبکه مصرف گاز کشور همین امروز با قطع صادرات گازوییل برای تامین سوخت مورد نیاز صنایع داخلی انجام می دهد دوچندان خواهد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه با سرمایه گذاری ارزی حدود 26 میلیون یورو و در مجموع 996 میلیارد تومان ظرف 26 ماه اجرا می شود، گفت: با اجرای این پروژه گوگرد که یکی از معضلات منطقه است، کاهش پیدا می کند و البته برای رفع این دغدغه در منطقه باید همه شرکت ها طرح های اینچنینی را اجرا کنند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از اولویت های اصلی ما تبدیل شدن به صنعت سبز و کمک به کاهش آلودگی های زیست محیطی در عسلویه است.

نوری، شرکتی پیشرو در حفاظت از محیط زیست

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر با اشاره به فعالیت های متعدد پتروشیمی نوری در راستای حفاظت از محیط زیست گفت: نوری یکی از شرکت های پیشرو در محیط زیست است و کاندیدای معرفی به نام صنعت سبز است.

فرهاد قلی نژاد با اشاره به گسترده تر شدن آلودگی هوا در سال جاری در کلان شهرها، گفت: با اجرای قانون هوای پاک و عمل کردن همه دستگاه ها به وظایف خود تا حد زیادی می توان از آلاینده های زیست محیطی کاست.

وی با بیان اینکه آلودگی هوا یک دغدغه جدی در عسلویه است، اضافه نمود:خوشبختانه پیشنهادی که در سفر رییس جمهور به عسلویه در سال 97 مطرح شد و آن تشکیل کارگروه ملی کاهش آلودگی های زیست محیطی پارس جنوبی بود، در قالب طرح جامع رفع آلودگی های محیط زیست پارس جنوبی (منطقه ویژه اقتصادی پارس)، آبان ماه سال جاری در هیات دولت به تصویب رسید که اتفاقی بسیار بزرگ و بنیادین است.

وی با اشاره به اقدامات نتیجه بخش اجرا شده برای نجات دریاچه ارومیه در سطح ملی، اضافه نمود: ما در عسلویه هم برای کاهش آلودگی های زیست محیطی به چنین همتی در سطح ملی نیاز داریم و این مصوبه هیات دولت یک برنامه جامع برای اقدامات لازم برای کاهش آلودگی هوا و… در عسلویه با جزییات معین و اعتبارات بودجه ای معین است.

قلی نژاد همچنین به اقدامات اجرا شده برای احداث ایستگاه پالایش منطقه ای در کنگان و عسلویه اشاره کرد و ادامه داد: یکی از زیباترین تالاب های ایران، به نام تالاب نای بند در این منطقه واقع شده است و همچنین جنگل های زیبای حرا؛ که امیدواریم با همراهی مدیران عامل شرکت های پتروشیمی و شرکت های مستقر در پارس جنوبی از این نعمات خدادادی در راستای اصل نوین توسعه پایدار و اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت کنیم، چرا که نگران ورود پساب های پالایشگاهی به این تالاب هستیم.

وی شرح داد: از شرکت پتروشیمی نوری که بدون پیگیری ما، پیشقدم است در حفظ محیط زیست و پروژه بازیابی گازهای مشعل را اجرا کرده تشکر می کنیم،چرا که موجب کاهش یکی از دغدغه های جدی مردم منطقه می شود و این شرکت را تبدیل به به الگویی برای سایر شرکت های منطقه برای بازیابی گازهای فلر می کند.

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر خاطر نشان کرد: پتروشیمی نوری سال هاست در کنار سازمان محیط زیست از یک گونه نادر دلفین حمایت می کند که این حمایت قرار است، در طرح حمایت از دلفین ها در گستره سه استان بوشهر، خوزستان و هرمزگان که در حال تدوین است، ادامه پیدا کند.

فرماندار: اجرای این پروژه مطالبه مردم عسلویه بود

فرماندار عسلویه اجرای پروژه بازیابی گازهای مشعل را طرحی زیست محیطی با ارزش اضافه نموده قابل توجه دانست و گفت:اجرای این طرح یکی از مطالبات جدی مردم منطقه بود.

عبدالنبی یوسفی با بیان اینکه عسلویه با تأمین 63 درصد سوخت گاز نیروگاه ها و 75 درصد گاز مصرف خانگی کشور مرکز انرژی کشور است، گفت: امروز به خود می بالیم که پتروشیمی نوری با همت مهندسان ایرانی پروژه ای را آغاز می کند که یکی از مطالبات جدی مردم شهرستان عسلویه و منطقه ها پیرامونی است، همه ما یک هوا را استنشاق می کنیم و اگر هوا پاک باشد همه ما از آن بهره مند می شویم و اگر آلوده باشد همه از آن زیان می بینیم.

وی با اشاره به آثار نامطلوب گازهای مشعل بر محیط زیست، اضافه نمود: با اجرای این پروژه نه تنها آلاینده ها حذف می شود که از محصول آن کسب درآمد هم می شود که این درآمد بر کشور هم تاثیرگذار است.

یوسفی با اشاره به سرمایه گذاری حدود هزار میلیارد تومان برای اجرای این پروژه، خاطر نشان کرد: پروژه بازیابی گازهای مشعل، با این حجم از سرمایه گذاری یک پروژه کلان است که اجرای آن هم موجب خوشحالی مردم عسلویه است، هم نام نیکی از اجرا کنندگان برای آیندگان ثبت خواهد کرد.

منبع:روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1087

به "پتروشیمی نوری با مشعل خداحافظی می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پتروشیمی نوری با مشعل خداحافظی می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید