مدیریت هزینه ها در سفرهای نوروزی : نکات کاربردی که باید بدانید

به گزارش طرفداران رونالدو، اگر در تعطیلات نوروزی پیش رو برای سفر برنامه ریخته اید، حتما به مدیریت هزینه های آن هم فکر کرده اید. در این مقاله خبرنگاران قصد داریم تا با شما از نکات کاربردی و مفید درباره مدیریت هزینه ها در سفرهای نوروزی حرف بزنیم. با ما همراه باشید.

مدیریت هزینه ها در سفرهای نوروزی : نکات کاربردی که باید بدانید

بسیار سفر باید؟

بعضی از آدم ها عاشق سفر رفتن هستند. به عقیده آنها می توان تحت هر شرایطی سفر کرد و از سفر لذت برد. حتی شرایط سخت مالی. جالب است که بدانید اتفاقا مسافرت به این دسته از آدم ها بیشتر از کسانی که اهل بریز و بپاش و خرج کردن هستند خوش می گذرد. آنها یاد گرفته اند سخت نگیرند و برای هزینه های خودشان برنامه داشته باشند. آنها سفر رفتن را یک الزام در زندگی می دانند. چیزی که باید انجام شود تا به زندگی معنا بدهد. آیا شما هم مانند آنها فکر می کنید؟

اما کسانی که سفر رفتن برایشان بسیار کم خرج و کم هزینه تمام می شود چه کارهایی انجام می دهند؟ برای مدیریت هزینه ها در سفر باید چه کارهایی کرد تا هم به ما خوش بگذرد و هم به جیب مان فشار نیاید؟ در ادامه چند راهکار اساسی را برای کنترل و مدیریت هزینه ها در سفرهای نوروزی با شما درمیان می گذاریم.

برنامه ریزی

قدم اول برای مدیریت هزینه ها، داشتن برنامه دقیق و درست است. قبل از هرکاری، حتی قبل از معین کردن مقصدتان، باید برنامه ای درست و منسجم برای سفر داشته باشید. برنامه ای که حتی شامل معین کردن مقصد نهایی هم می شود.

برنامه درست باید اینطور باشد که اول با توجه به بودجه مقصدتان را معین کرده باشد. در قدم بعدی تعداد روزهایی که قرار است در مقصد اقامت کنید محاسبه شده باشد. قدم سوم اینکه تمام نقاطی که قرار است به آنها سر بزنید، تفریحاتی که قرار است داشته باشید، وعده های غذایی و محل اقامت را پیش بینی کنید.

پیش بینی هزینه ها

حالا که برنامه سفر را با جزییات درست نوشتید و می دانید که قرار است در مقصد چه کارهایی انجام بدهید، وقت آن رسیده است که هزینه های تقریبی سفر را محاسبه کنید.محاسبه هزینه ها به شما این امکان را می دهد که درست تر خرج کنید و حواستان به بودجه ای که برای سفر اختصاص داده اید باشد. نگاه واقع گرایانه به مخارج سفر و هزینه های واقعی باعث می شوند که در سفر با دیدن قیمت ها شوکه نشوید یا درمقابل خرج های ناخواسته قرار نگیرید.

خوشبختانه اگر بخواهید می توانید لیست ریز هزینه هایی که قرار است در سفر داشته باشید را از با جستجو در اینترنت به دست بیاورید. هزینه ورود به مکان های تاریخی، موزه ها، امکانات تفریحی، هتل ها، اقامتگاه های بومگردی و حتی غذایی که قرار است بخورید.

سعی کنید در پیش بینی هزینه های سفرتان مقداری بودجه برای هزینه های پیش بینی نشده در نظر بگیرید. در اینصورت اگر خرج پیش بینی نشده ای پیش آمد، غافلگیر نخواهید شد. برای این کار می توانید درصدی عمل کنید. مثلا با خودتان بگویید که 10 درصد از کل بودجه سفر را به خرج های پیش بینی نشده اختصاص می دهم.

اگر مخارجی که پیش بینی کرده اید با بودجه ای که می خواهید به سفرتان اختصاص بدهید جور درآمد، می توانید با خیال راحت باقی کارها را برای سفرتان انجام دهید و تصمیم گیری کنید.

مالی حرکت کنید

واقعیت این است که درست از لحظه ای که در خانه خودتان را قفل می کنید و پا به بیرون از خانه می گذارید خرج و مخارج سفر هم شروع می شوند. شما برای رفتن به مقصد مورد نظرتان چند گزینه دارید.

  1. یا با خودروی شخصی سفر می کنید؛
  2. یا با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطار؛
  3. و یا ترجیح می دهید با هواپیما سفر کنید.

قبل از انتخاب نحوه رسیدن به مقصد با خودتان دودوتا چارتای ساده داشته باشید. البته باید در تصمیم گیری هایتان سلیقه و علاقه جمع را هم درنظر بگیرید، اما اگر مدیریت هزینه ها برایتان در اولویت واقع شده است می توانید با وسایل نقلیه عمومی سفرتان را شروع کنید. اما در نظر داشته باشید که در مقصدتان، باید برای دیدن هر نقطه از تاکسی های شهری یا اینترنتی استفاده کنید و این هم خرج دیگری روی مخارج شما اضافه خواهد کرد.

از طرفی دیگر اگر جمعیت تان کم است و قرار است با یک خانواده دیگر (که آنها هم کم جمعیت هستند) سفر کنید، می توانید به جای دو خودروی شخصی از یک خودرو استفاده کنید. این راهکار برای زوج های جوانی که فرزند ندارند عالی است. در اینصورت می توانید هزینه سوخت و استهلاک خودرو را هم بین خودتان تقسیم کنید.

اگر تصمیم دارید با هواپیما سفر کنید، انتخاب بلیط های چارتر گزینه مناسب تر و ارزان تری نسبت به بلیط های سیستمی است. همچنین می توانید هواپیمایی هایی را انتخاب کنید که معمولا بلیط های ارزان تری نسبت به باقی رقبا ارائه می دهند.

اگر مقصدتان کشورهای خارجی هستند، سعی کنید پروازهای غیرمستقیم به مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید. پروازهای غیرمستقیم گزینه های ارزان تری نسبت به پروازهای مستقیم به حساب می آیند.

هتل، لوکس یا ارزان؟

یکی دیگر از جنبه های مهم سفر مساله اقامتگاه در مقصد است. توصیه اکید ما این است که قبل از شروع سفر مکان موردنظرتان را انتخاب و رزرو کنید. مخصوصا در تعطیلات نوروزی که احتمال پر بودن اقامتگاه ها و هتل ها بسیار زیاد است. رزرو اینترنتی اقامتگاه ها و یا هتل ها به شما این امکان را می دهد که خیالتان از بابت محل اقامت راحت باشد و از طرفی دلال های فرصت طلب سرتان کلاه نگذارند.

اگر مسئله ای با هزینه ها ندارید، هتل های پنج ستاره بهترین گزینه برای اقامت به حساب می آیند. اما این هتل ها، مخصوصا در تعطیلات، قیمت های اقامت را به شدت افزایش می دهند و انتخاب آنها گزینه به صرفه و منطقی به حساب نمی آید.

سعی کنید اقامتگاه های بومگردی مقصدتان را از قبل شناسایی و رزرو کنید. این اقامتگاه ها طیف وسیعی از قیمت را پوشش می دهند و هرکسی می تواند بنابر بودجه ای که برای سفر در نظر گرفته است انواع آنها را انتخاب کند. اگر مقصد شما کشوری خارجی است، هاستل ها گزینه های بسیار مناسبی برای مدیریت و کنترل قیمت به حساب می آیند.

موقع رزرو اقامتگاه موردنظرتان حتما به دسترسی و امکانات آن هم نگاه بیندازید. قرارگیری در قسمت پرتردد شهر، نزدیکی به جاذبه های گردشگری مقصدتان، امکاناتی مانند وعده های غذایی رایگان یا خشکشویی می تواند قسمت زیادی از هزینه های سفر شما را کم کند.

چی بخوریم؟

یکی دیگر از جنبه های مهم هزینه در هر سفر مربوط به هزینه های خورد و خوراک است. سعی کنید از همان ابتدای سفر بودجه مربوط به خورد و خوراک تان را تخمین بزنید و بیشتر از آن برای غذا پرداخت نکنید. اگر با خودروی شخصی سفر می کنید حتما برای وعده ای که در جاده هستید از خانه غذا درست کنید. با این کار هم در هزینه های سفر صرفه جویی کرده اید و هم از سلامت مواد غذایی تان مطمئن هستید.

سعی کنید با خودتان مواد غذایی خشک و خشکبار داشته باشید. کنسروها و غذاهای آماده پلمپ شده هم گزینه مناسبی برای سفر به حساب می آیند که می توانند با کاهش نیاز شما به غذا خوردن در رستوران درصد زیادی از هزینه های تان را کاهش دهند.

میوه جات و تنقلاتی که دیرتر فاسد می شوند هم برای میان وعده بسیار مناسب هستند. سعی کنید آنها را هم از خانه با خودتان ببرید.

ثبت کننده های خوبی باشیم!

سعی کنید مخارج تان را در طول سفر ثبت کنید. هر روز یک بار این کار را انجام دهید و با برنامه ریزی و پیش بینی هزینه ها مقایسه کنید. اگر متوجه شدید که هزینه های جاری سفرتان از چیزی که پیش بینی می کردید بیشتر شده است، کمی در برنامه های سفرتان تغییر ایجاد کنید. با کمی حذف و اضافه در برنامه سفر می توانید مجددا کنترل شرایط مالی را بر عهده بگیرید و تا انتهای سفر آن را مدیریت کنید.

سعی کنید بیشتر از بودجه پیش بینی شده خرج نکنید. مدیریت مالی یعنی همین. این که یاد بگیریم دربرابر وسوسه خرج های اضافی مقاومت کنیم تا بتوانیم دفعات بیشتری سفر کنیم.

مجهز بروید

اگر به جایی سفر می کنید که برای استفاده از امکانات تفریحی به تجهیزات خاصی نیاز است، حتما آن را از خانه تهیه کنید. تجهیزاتی مانند مایو، کلاه آفتابگیر، تجهیزات کوهنوردی و یا صخره نوردی و… . تهیه تجهیزات در مقصد معمولا بسیار گران تر از آب درمی آید. حتما خیلی از شما تجربه خرید مایوهای بی کیفیت اما چندبرابر قیمت در دکه های ساحلی یا حوضچه های آب گرم را دارید!

ودر آخر

مدیریت هزینه ها در سفر کمک می کند تا بتوانیم تعداد دفعات سفرمان را افزایش دهیم و بیشتر از آنکه نگران مخارج فضایی سفر باشیم، از سفر لذت ببریم. این کار به مهارت عجیب و غریبی نیاز ندارد. فقط باید یاد بگیریم برنامه ریزی کنیم و از اصول درستی پیروی کنیم.

پیشنهاد می کنیم امتحان کنید و نتیجه را با ما درمیان بگذارید. اگر تجربه ای از مدیریت هزینه ها در سفر دارید یا ایده های دیگری در این زمینه به فکر تان می رسد با ما به اشتراک بگذارید. ما در خبرنگاران از خواندن نظرات شما خوشحال خواهیم شد.

منبع:عـلی بـابا

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1438

به "مدیریت هزینه ها در سفرهای نوروزی : نکات کاربردی که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت هزینه ها در سفرهای نوروزی : نکات کاربردی که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید