قوانین جدید برای سفر به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا ؛ مجوز اتیاس چیست؟، تفاوت های اتیاس و ویزا

به گزارش طرفداران رونالدو، 26 کشور منطقه شنگن عبارتند از اتریش، مجارستان، نروژ، بلژیک، ایسلند، لهستان، جمهوری چک، ایتالیا، پرتغال، دانمارک، لتونی، اسلواکی، استونی، لیختن اشتاین، اسلوونی، فنلاند، لیتوانی، اسپانیا، فرانسه، لوکزامبورگ، سوئد، آلمان، مالت، سوئیس، یونان و هلند.

قوانین جدید برای سفر به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا ؛ مجوز اتیاس چیست؟، تفاوت های اتیاس و ویزا

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

بر اساس قوانین کنونی، رفت و آمد در داخل این منطقه برای همه آزاد است و برای عبور از مرزهای ملی در داخل این منطقه، احتیاجی به داشتن ویزا نیست اما حملات تروریستی پاریس، برلین و بروکسل ضرورت افزایش امنیت در مرزهای خارجی شنگن را برجسته کرد.

مدارک امنیتی آن دسته از خارجی هایی که برای ورود به اتحادیه اروپا احتیاج به ویزا دارند از جمله شهفرایندان ایران در جریان فرایند دریافت ویزا کنترل و ارزیابی می گردد اما خارجی هایی که معاف از دریافت ویزا هستند، می توانند تهدیدی امنیتی برای این اتحادیه باشند. به همین دلیل بر اساس سیستم جدید که قرار است از سال 2021 میلادی اجرایی گردد، خارجی های معاف از ویزا نیز باید برای ورود به منطقه شنگن مجوز ورود دریافت نمایند.

بر اساس این سیستم جدید که سیستم اطلاعات مسافرتی و مجوز اروپایی یا به اختصار اتیاس (European Travel Information and Authorization System: ETIAS) نام دارد، خارجی های معاف از ویزا باید قبل از سفر به این اتحادیه، فرم درخواستی را به صورت آنلاین پر نمایند و به طیف وسیعی از سوالات مرتبط با سفر و امنیت پاسخ دهند. پر کردن این فرم آنلاین حدود 10 دقیقه زمان می برد و به یاری آن اطلاعات مسافرات مطابق با داده های اروپایی و بین المللی ارزیابی می گردد. به این ترتیب مشخص خواهد شد که آیا مسافر مربوطه بطور بالقوه یک تهدید امنیتی یا جنایی برای منطقۀ شنگن محسوب می گردد یا خیر.

این فرم آنلاین به صورت الکترونیکی آنالیز شده و پاسخ مقامات حدودا 96 ساعت پس از پردازش آن با ایمیل برای متقاضی فرستاده می گردد. هزینۀ انجام این فرایند 7 یورو است و مجوز سفری که به این ترتیب صادر می گردد حداکثر سه سال اعتبار دارد. باید توجه داشت که اگرچه اعتبار چنین مجوزی تا سه سال است اما مقامات می توانند تحت شرایطی آن را زودتر از این زمان نیز لغو نمایند.

تفاوت این مجوز سفر با ویزا چیست؟

اتیاس نوعی مجوز سفر در چهارچوب برنامۀ معافیت از ویزا است و یک ویزای رسمی محسوب نمی گردد.

این مجوز به مسافران اجازه می دهد تا بتوانند برای سفر به منطقه شنگن، اعتبار هویت و امنیت خود را به تایید مقامات اتحادیه اروپا برسانند. هم اکنون در بعضی دیگر از کشورهای دنیا از جمله کانادا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا نیز سیستم مشابهی اجرا می گردد.

بر اساس برآوردها هزینه اجرایی کردن این سیستم در سراسر اتحادیه حدود 212.1 میلیون یورو است و بنا بر اعلام کمیسیون اروپا سیستم اتیاس می تواند از جهت کارمزدی که از متقاضیان دریافت می گردد، هزینه های اقتصادی خود را تامین کند.

چه کشورهایی تحت سیستم اتیاس هستند؟

شهفرایندانی از بیش از 60 کشور دنیا برای سفر به منطقۀ شنگتن باید مجوز اتیاس دریافت نمایند. اتباع ایالات متحده آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزیلند که برای ورود به منطقه شنگن احتیاج به ویزا نداشتند، از سال 2021 میلادی باید اجازه نامه اتیاس را دریافت نمایند. در داخل قاره اروپا نیز شهفرایندان صربستان، اوکراین، آلبانی، بوسنی و هرزگوین، جمهوری مقدونیه شاقتصادی و مولداوی برای ورود به منطقۀ شنگتن باید اجازه نامۀ اتیاس داشته باشند.

شرایط شهفرایندان بریتانیایی چگونه خواهد بود؟

با توجه به شرایط کنونی، احتمالا شهفرایندان بریتانیا پس از جدایی از اتحادیه اروپا به مجوز اتیاس احتیاج خواهند داشت.

کمیسیون اروپا تایید نموده است که به احتمال زیاد در پی جدایی بریتانیا از این اتحادیه، چه با توافق و چه بدون توافق، شهفرایندان این کشور به چنین مجوزی برای ورود به خاک اتحادیه احتیاج دارند.

بریتانیا نیز درصدد است تا در آینده چهارچوب طرح مهاجرت به این کشور، برای شهفرایندان اتحادیه اروپا قوانین سختگیرانۀ مشابهی را به اجرا بگذارد و یک سیستم مجوز الکترونیکی طراحی کند.

بنا بر اعلام سخنگوی دولت بریتانیا قرار است در این باره در دور جدید مذاکرات با نمایندگان اتحادیه اروپا مصاحبه گردد.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 210

به "قوانین جدید برای سفر به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا ؛ مجوز اتیاس چیست؟، تفاوت های اتیاس و ویزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین جدید برای سفر به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا ؛ مجوز اتیاس چیست؟، تفاوت های اتیاس و ویزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید