شرایط خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی

به گزارش طرفداران رونالدو، در این مقاله درباره این موضوع و بعلاوه شرایط و نحوه خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

شرایط خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی

به گزارش کارگر 24 به نقل از ایران تلنت، برخورداری از مزایای بیمه تامین اجتماعی، از جمله مهم ترین دلایل افراد برای استفاده و بعلاوه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی است. مسلما همه دوست دارند تا با پرداخت مبلغی، بازنشستگی خود را تامین نمایند و خیالشان بابت داشتن حقوق بازنشستگی راحت باشد. اما خب بعضی افراد سابقه بیمه کمی دارند و به این فکر می نمایند که آیا امکان خرید سابقه بیمه را دارند یا خیر.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در سابقه بیمه، عدم رد کردن بیمه از سمت کارفرما است. بسیاری از افراد با توجه به دانسته های خود از مدت زمان پرداخت حق بیمه، سراغ بازنشستگی می روند، اما خبر ندارند که در صورتی که حق بیمه آنها به وسیله کارفرما پرداخت نشده باشد، نمی توانند اعدا نمایند که سی سال سابقه بیمه دارند.

این افراد در کنار افرادی که می خواهند زودتر از موعد بازنشسته شوند، طبق شرایط و ضوابط خاصی می توانند سوابق بیمه تامین اجتماعی خود را بخرند. به این ترتیب، این مزیت برای همگان در دسترس نیست و افراد خاصی می توانند این کار را انجام دهند.

طبق آنچه در قوانین سازمان تامین اجتماعی آمده، امکان خرید یک جای سوابق بیمه وجود ندارد. اما این قانون تبصره هایی نیز دارد که خرید سابقه بیمه را برای بعضی افراد امکان پذیر می نماید. شرایط خرید سوابق بیمه تامین اجتماعی به توضیح زیر می باشد:

افراد سرباز می توانند برای خرید سابقه بیمه اقدام نمایند، اما اقدام برای خرید شرایط خاصی دارد. این افراد می توانند بیمه سربازی خود را به سابقه بیمه کار تبدیل نمایند به شرطی که کارت سرانجام خدمت داشته باشند، بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی باشد، از قبل از سربازی 2 سال سابقه کار و بیمه داشته باشند و در نهایت اینکه، در صورت توانایی در خرید بتواند مبلغ آن را به صورت یک جا و نقدی و یا به صورت اقساط یک ساله به سازمان تامین اجتماعی بپردازد.

در صورتی که فرد بخواهد برای تکمیل سوابق خود، خرید سابقه بیمه را به صورت کسری از ماه انجام دهد، باید در کارگاهی به صورت پاره وقت کار کند که زیر نظر سازمان تامین اجتماعی است و حداقل یک روز سابقه پرداخت حق بیمه برای او لحاظ گردد. برای این درخواست، فرد باید حداکثر 50 سال داشته باشد و قبل از رسیدن به این سن، برای خرید سابقه بیمه درخواست دهد.

بسیاری از افراد هستند که به صورت پاره وقت کار می نمایند و ممکن است حق بیمه آنها برای تنها 4 روز کار در هفته پرداخت گردد. این افراد از زمان ثبت درخواست خود برای خرید سابقه بیمه، می توانند با هزینه شخصی هزینه حق بیمه دیگر روزهای هفته را بپردازند و اقدام به تکمیل سوابق بیمه خود نمایند. این موضوع برای افرادی که به سن معین شده برای پر کردن سابقه بیمه خود رسیده اند، صدق نمی نماید و نمی توانند ناقص بودن سابقه بیمه خود در گذشته را بخرند.

افرادی که کمتر از ده سال سابقه بیمه دارند و می خواهند با دریافت ده روز حقوق در ماه بازنشسته شوند، حتما باید حداقل از یک سال پرداخت حق بیمه، برخوردار باشند و پرداخت حق بیمه آنها به ده سال نرسد. علاوه بر این، باید به سن 60 سال در مردان و 55 سال در زنان رسیده باشند.

در صورتی که متقاضی از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه برخوردار باشد، دیگر احتیاج به شرایط سنی برای بازنشستگی ندارد. علاوه بر این، افرادی که در زمان ثبت درخواست بالای 50 سال دارند باید نسبت به مازاد 50 سال از سابقه پرداخت حق بیمه بهره مند باشند.

نحوه خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی

در صورتی که شرایط بالا را دارید و در پی این هستید که سابقه بیمه خود را خریداری کنید، باید با در دست داشتن مدارک و مستندات به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید. اینجاست که کارِ سازمان تامین اجتماعی آغاز و اقدام به آنالیز اسناد شما می نماید. در صورت تایید تمام مدارک، می توانید برای خرید اقدام کنید.

اما یکی از مهم ترین عوامل در به وجود آمدن شکاف میان سوابق بیمه در افراد، کارفرمایان هستند. بسیاری از کارفرمایان از پرداخت حق بیمه کارکنان خود سر باز می زنند و همین موضوع می تواند سابقه بیمه افراد را دچار مشکل کند. برای این مواقع، می توانید سراغ سریع ترین راه یعنی شکایت از کارفرما بروید و در شکایت خود، درخواست واریز حق بیمه ایام اشتغال را ارائه دهید.

برای اینکه از این مسائل جلوگیری کنید و خود را درگیر شکایت نکنید، حتما به وب سایت سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنید و سابقه بیمه خود را مدام چک کنید. چرا که در صورت رد نشدن بیمه شما به وسیله کارفرما، سازمان تامین اجتماعی نمی تواند برای شما کاری انجام دهد و روند خرید سابقه بیمه به مشکل برمی خورد.

سربازها و افرادی که می خواهند سوابق حق بیمه خود را به صورت کسر از ماه تکمیل نمایند، باید به وب سایت سازان تامین اجتماعی به آدرس eservices.tamin.ir مراجعه نمایند و مراحل معین شده در سایت را دنبال نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1402 بروزرسانی: 19 تیر 1402 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1595

به "شرایط خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط خرید سابقه بیمه تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید