سیا گزینه هایی علیه بن سلمان را آنالیز می نماید

به گزارش طرفداران رونالدو، خبرگزاری خبرنگاران- نیروهای کارکشته سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در حال ارزیابی گزینه های آمریکا در عربستان سعودی هستند؛ اینکه جو بایدن چطور می تواند یا نمی تواند از شر ولیعهدی که او را اراذل و اوباش خطاب نموده بود، خلاص گردد.

سیا گزینه هایی علیه بن سلمان را آنالیز می نماید

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری سعودی لیکس، صبح سرد چند هفته پیش در پاریس بود که تماسی با دفتر رئیس مقر سیا در سفارت آمریکا برقرار شد. شخص تماس گیرنده از تاجران لبنانی بود که سال ها پیش در بیروت به عنوان منبع آگاه کار می کرد. او گفت که فقط قصد احوالپرسی داشته و می خواهد قراری بگذارد اما مامور سیا شک داشت که قضیه فقط همین باشد و به شایعات و تحولات در خاورمیانه ارتباطی پیدا نکند.

در نهایت هم همین ثابت شد. تاجر لبنانی دستش را رو کرد و گفت که فرستاده چندین تن از شاهزاده های سعودی مخالف است که می خواهند بدانند که موضع احتمالی دولت بایدن درباره توطئه ای برای سرنگونی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی چیست. مامور سیا به او پاسخی نداد و با گفتن اینکه اگر حرفی باشد با او تماس می گیرد، او را ترک کرد.

عوامل اطلاعاتی کارکشته در گفت وگو با اسپای تاک تاکید نموده اند که چنین سناریویی اصلا بعید نیست. داگلاس لاندن که 34 سال است در حوزه خاورمیانه برای سیا کار می نماید، گفت: این شغل ماست که دست کم به چیزهایی که آنها در ذهنشان دارند، گوش کنیم.

بروس ریدل، از تحلیلگران سابق سیا در حوزه خاورمیانه می گوید، بایدن احتمالا با چنین توطئه ای با احتیاط فراوان برخورد کند. او تاکید نمود: او احتمالا سیا را موظف می نماید که جلسه بگذارد و به آنچه آنها می خواهند بگویند، گوش دهد اما در انجام هر عملی احتیاط به خرج می دهد.

انزجار بایدن از محمد بن سلمان قابل لمس است. پس از انتشار یافته های سیا مبنی بر اجرای قتل وحشیانه جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در سال 2018 با دستور ولیعهد سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول، بایدن او را اراذل و اوباش خواند. انتقاد از این شاهزاده سعودی اکنون که آمریکا دیگر به نفت عربستان وابستگی ندارد، ساده تر است.

تعداد زیادی از شاهزادگان سعودی هم او را تحقیر می نمایند. از سال 2017 که این قوم و خویش 35 ساله آنها به قدرت رسیده، آنها متحمل خسارتهایی شده اند. او سال گذشته اقدامی را علیه رقبا و مخالفان احتمالی خودش شروع کرد و بعد وزیر دفاع این پادشاهی، صدها تن از شاهزادگان، میلیاردرها و مقام های دولتی ارشد را در هتل لوکس ریتز کارلتون ریاض به اسم سرکوب فساد بازداشت کرد و در نهایت 106 میلیارد دلار از آنها گرفت.

کارشناسان می گویند، از آن موقع، بسیاری از همان بازداشتی ها و زندانی ها حس انزجار شدیدی نسبت به ولیعهد سعودی پیدا نموده اند.

بعد از انتشار خبر کشته شدن خاشقجی، دونالد ترامپ با ارسال پیامی از او حمایت کرد. اما آوریل هینس، گزینه بایدن به عنوان مدیر اطلاعات ملی آمریکا متعهد شده است تا تحقیقات سیا درباره این حادثه را از حالت محرمانه خارج کند. این بدین معناست که واشنگتن احتمالا به طور رسمی محمد بن سلمان را بابت مرگ خاشقجی مقصر بداند؛ حرکتی که تبعات حقوقی و دیپلماتیکی به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر این، استفاده کورکورانه محمد بن سلمان از مهمات آمریکایی علیه غیرنظامیان یمنی موجب شد تا کمپین بایدن به محدود کردن فروش تسلیحات به آل سعود به عنوان بخشی از ارزیابی کل در روابط آمریکا - سعودی متعهد گردد.

بنابراین اگر هر کدام از شاهزادگان سعودی مخالف، پیشنهاد دیدار با سیا برای صحبت درباره یک کودتا علیه محمد بن سلمان را مطرح نمایند، بعضی از مقام های اطلاعاتی سابق می گویند که هیچ تردیدی وجود ندارد که این آژانس جاسوسی باید آن را بپذیرد.

جیمز کلاپر، رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا که در دولت اوباما مدیر اطلاعات ملی بود، می گوید با توجه به اینکه تعیین نیست بعدا چه اتفاقی می افتد، این تصویر با ملاحظات لجستیکی، سیاسی و دیپلماتیک پیچیده شده است.

او در ایمیلی گفت که این به تعداد عوامل بستگی دارد، نظیر اینکه چه تعداد شاهزاده در این توطئه مشارکت خواهند داشت. کلاپر گفت: بعضی از آنها پرنفوذتر از مابقی هستند. سیا همچنین باید ملاحظاتی نظیر اینکه آیا می گردد با احتیاط این کودتا را انجام داد، کجا دیدار کرد و بهترین فرستاده آمریکا چه کسی خواهد بود، در میان دیگر سوالات مدنظر داشته باشد.

کلاپر تاکید نمود: اگر هدف نوعی تغییر رژیم باشد، ارزیابی سیاستگذاری آن سخت است و سیاستگذاران آمریکایی باید بسیار با احتیاط و متفکرانه با آن برخورد نموده و جانب احتیاط را برای زمانی که اوضاع طبق برنامه پیش نرفت، در نظر داشته باشند.

بروس ریدل که اکنون کارشناس خاورمیانه در اندیشکده آمریکایی بروکینگز است، می گوید خلاص شدن از شر بن سلمان می تواند به دو صورت باشد. یکی این است که بایدن راهی برای متقاعد کردن ملک سلمان بیابد و بگوید که پسرش در حال تخریب وجهه این پادشاهی در دنیا است و خصوصا وجهه آن در ایالات متحده به شدت بد شده است.

ریدل می گوید که این گزینه بسیار نامحتمل است چون بعید است ملک سلمان اقدامی علیه پسر محبوب و جانشین آینده خودش انجام دهد. او همچنین می داند که آمریکا گزینه ای جز تعامل با او ندارد.

شاهزادگان سعودی همچنین ممکن است بخواهند بن سلمان را با یا بدون حمایت آمریکا ترور نمایند. اما ریدل می گوید اجرای چنین عملیاتی بسیار سخت است. این شاهزاده سعودی در جمع گارد پیشکسوتان خود است و تقریبا کل زمانش را در شهر نئوم به سر می برد. ریدل گفت: هنوز هیچکس در آنجا زندگی نمی نماید و بنابراین تامین امنیت آن بسیار ساده است. همچنین گزارش های معتبر اما تایید نشده ای از سه کوشش برای ترور بن سلمان وجود داشته که همگی ناکام مانده اند.

داگلاس لاندن، از کارشناسان اندیشکده آمریکایی میدل ایست اینستیتوت هم تاکید نمود که بن سلمان یک تشکیلات جمع آوری اطلاعات فراگیر را مدیریت می نماید که به طور مداوم تهدیدها را رصد و ردگیری می نمایند، خصوصا در رسانه های اجتماعی.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 784

به "سیا گزینه هایی علیه بن سلمان را آنالیز می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیا گزینه هایی علیه بن سلمان را آنالیز می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید