تحول در تولید پسته به روش برافزا کشاورز پارس

به گزارش طرفداران رونالدو، شاید خودشان هم در ابتدا فکرش را نمی کردند که روزی کسب وکارشان پیروز شود و تا این حد توسعه یابد؛ 10 سال پیش زمانی که دو محقق کشاورزی در اتاقک قدیمی اجاره ای نشسته بودند و برای آینده شرکت تازه تأسیسشان برنامه ریزی می کردند، فقط یک تصمیم طلایی باعث شد بعدها به کسب وکاری پیروز تبدیل شو د.

تحول در تولید پسته به روش برافزا کشاورز پارس

آن موقع سرمایه بسیار محدودی داشتند؛ اتاقک را از موسسه تحقیقات پسته اجاره کرده بودند. یک کارمند هم استخدام کرده بودند که توانایی پرداخت حقوق کامل او را نداشتند و به همین دلیل به صورت پاره وقت در شرکت حضور داشت. تصمیم طلایی ای که منجر به تحول این شرایط در شرکت برافزا کشاورز پارس شد، تحقیقات بود.

علی حیدری نژاد، هم بنیانگذار و مدیرعامل شرکت برافزا کشاورز پارس، در خصوص نحوه شکل گیری این شرکت به جام جم می گوید: ما شرکت برافزا کشاورز پارس (که در ادامه به اختصار با نام پارس از آن یاد خواهیم کرد) را در سال 90 تأسیس و به طور اختصاصی در زمینه پسته و شوری شروع به فعالیت کردیم. در آن موقع، تازه سازوکاری برای دانش بنیان شدن برخی از شرکت ها ایجاد شده بود و ما هم به دلیل ماهیت تحقیقاتی کسب وکارمان و همچنین بهره گیری از علوم و فناوری های نوین برای اصلاح خاک و کشت پسته مرغوب، پیروز به اخذ گواهی دانش بنیانی شدیم. با آن که آن موقع فرآیند دانش بنیان شدن و در کل ایده چنین کاری هنوز نوپا بود، اما به دلیل درنظر دریافت نوعی حق معنوی برای تحقیقات علمی، می توان اعطای گواهی دانش بنیان را نقطه عطفی در حوزه تولید و صنعت کشور دانست.

وی می افزاید: در حال حاضر بخشی از مجموعه ما در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان مستقر است و یک ساختمان به همراه قسمتی از تشکیلات تولیدی مان نیز در پارک علم وفناوری ماهان استان کرمان واقع شده است. همچنین در سالی که گذشت، در شرکت پارس به یاری خداوند پیروز به کسب عنوان فناور برتر کشور شدیم.

زمینه های فعالیت شرکت شوری

مدیرعامل شرکت پارس اصطلاح شوری را این گونه توضیح می دهد: شوری در واقع اصطلاحی در صنعت کشاورزی است که به انجام سازوکاری برای اصلاح خاک های شور و همچنین استفاده از آب های شور در کشاورزی اشاره می کند.

معضل کمبود منابع آب شیرین، امروزه در دنیا بحث بسیار مهمی است و کشورهای بسیاری تلاش می کنند راندمان کشاورزی با آب و خاک شور را بالا ببرند. در بیشتر کشورهای دنیا، حداکثر میزان هدایت الکتریکی (EC = Electrical Conductivity) بین 2000 تا 4000 میکروموس مشخص شده است. این بدان معناست که حداکثر میزان شوری که می توان با وجود آن کشاورزی انجام داد را نهایتا 4000 میکروموس در نظر می گیرند؛ ولی در کشور ما و به ویژه در شهر رفسنجان، امروز در حال کشت پسته در زمین هایی با هدایت الکتریکی بالای 20هزار میکروموس هستیم. او در ادامه می گوید: ما در ایران تا همین چند سال پیش با استفاده از قنات ها و آب شیرین کشاورزی می کردیم؛ ولی زمانی که با کمبود منابع آب شیرین روبرو شدیم، ناگهان بحث شوری بسیار خودنمایی کرد و مجبور بودیم به گونه ای آن را مدیریت کنیم.

پسته

هم بنیانگذار مجموعه پارس درباره ویژگی های پسته ایرانی می گوید: در ابتدای کار، درواقع تخصص اصلی ما در زمینه پسته بود و چند سال کار تحقیقاتی مرتبط با پسته انجام داده بودیم. پسته را می توان یک گیاه گران قیمت مختص ایران دانست که بخش اقتصادی در صنعت کشت آن بسیار پُر رنگ است. امروزه در کشورهای دیگری مانند آمریکا هم پسته های مختلفی کشت می شوند، اما قطعا طعم و مزه پسته ایرانی را ندارند.

ما هم تصمیم گرفتیم سابقه و تجربه ای که در زمینه پسته داشتیم را به کار بگیریم تا با توجه به نیازهایی که شناسایی کرده بودیم، وارد این حوزه شویم.

حیدری نژاد در ادامه می گوید: وقتی شرکت پارس را تأسیس کردیم، در صنعت کشت پسته کشور دو نوع رویکرد رایج بود؛ یکی کشاورزی سنتی بود که حدود 85 تا 90 درصد این حوزه را شامل می شد و دیگری کشاورزی علمی بود که 10 تا 15 درصد از فعالان حوزه پسته در آن مشغول به کار بودند و در واقع می توان گفت از روش های تولید پسته در آمریکا کپی برداری می کردند؛ اما همه آنها از این نکته غافل بودند که ما نه دیگر شرایط پدرانمان را داریم که بتوانیم با استفاده از روش های آنها به کشت پسته بپردازیم و نه شرایط ما دقیقا همان شرایط آمریکا بود که بتوانیم روش های آنها را موبه مو در کشورمان پیاده سازی کنیم.

او می افزاید: شرایط پسته ما با پسته آمریکا کاملا متفاوت است؛ از میزان رطوبت و شرایط منابع آبی دو کشور گرفته تا ژنتیک پسته های ما و با پسته های آمریکا متفاوت است. ما در کشورمان درخت پسته اهلی (Pistacia vera) داریم در حالی که پایه پسته آمریکا از نوع هیبریدی (UCB-1) است و اگر ما پایه پسته آمریکا را در کشور خودمان بکاریم، تقریبا بعد از 10 تا 15 سال به دلیل سرمای زمستانی خشک خواهد شد. اینها عواملی بود که باعث شد برای بومی سازی روش های تولید پسته در آمریکا، به تحقیق رو بیاوریم و سرانجام با تلفیقی از بومی سازی و تولید علم، پیروز به مشخص روش هایی برای تغذیه پسته با توجه به اقلیم ایران شدیم.

مزایای رقابتی

هم بنیانگذار شرکت پارس در خصوص ویژگی های خاصی که موجب رجحان یافتن این مجموعه نسبت به رقبایش شده است، به جام جم می گوید: استراتژی همیشگی ما در شرکت پارس، این است که مسائل و نیازهای کشاورزان در تولید پسته را شناسایی و با کمترین هزینه آن را برطرف کنیم. همین رویکرد اقتصادی از عواملی است که مخاطبان بیشتر به سمت ما جذب شوند. یکی دیگر از ویژگی های ما در رقابت داخلی این است که هنوز چند محصول منحصربه فرد داریم و هیچ کدام از کسب وکارهای مشابه ما در دستیابی به فناوری های تولید این محصولات پیروز نبوده اند. حیدری نژاد ادامه می دهد: اصلی ترین وجه تمایز شرکت ما با رقبایمان، تمرکز بر بخش تحقیقات است. این رویکرد باعث شده است ما همیشه یک قدم جلوتر از رقبایمان باشیم و به محض اینکه هرکدام از آنها بتواند یکی از محصولات مشابه با محصول ما را تولید کند، ما تحقیقات مان را روی یک محصول جدید تکمیل کرده ایم و آماده تولید آن می شویم. او در سرانجام ضمن اشاره به این نکته که شرکت پارس سالانه بیش از 5 درصد از درآمدش را به تحقیقات اختصاص می دهد، خاطرنشان می کند: پس از گذشت 10 سال از شروع فعالیت مان، همچنان ادعا می کنیم کهتحقیقات پُرسودترین سرمایه گذاری در کشور است.

راه های ارتباط با شرکت برافزا کشاورز پارس

parspistak.com

parspistak @

hamyar-keshavarz-pars@

03491013770 و 39-03434260037

39-09136990037

کرمان، بلوار مدرس، کوچه سیزدهم، پلاک 3

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 921

به "تحول در تولید پسته به روش برافزا کشاورز پارس" امتیاز دهید

1 کاربر به "تحول در تولید پسته به روش برافزا کشاورز پارس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحول در تولید پسته به روش برافزا کشاورز پارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید