تا خاتمه امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند

به گزارش طرفداران رونالدو، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام اینکه تا چهار ماهه اول سال جاری معادل 13 هزار و 700 میلیارد تومان عرضه اولیه در بازار سرمایه اجرا شده است، از وارد شدن 50 شرکت خصوصی به بورس تا پایان سال جاری خبر داد.

تا خاتمه امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، فرهاد دژپسند در نود و هفتمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، اظهار کرد: توانستیم در سایه همکاری حکومت با بخش های خصوصی، تعاونی و غیر دولتی در اجرای قانون رفع موانع تولید، پنجره واحد فیزیکی شروع کسب وکار را راه اندازی کنیم. این پنجره واحد ابتدا در تهران راه اندازی و سپس در هفته گذشته در 4 استان دیگر عملیاتی شد و طبق برنامه، 12 استان در هفته دولت و مابقی استان ها نیز تا انتها مهر ماه به انتها خواهد رسید.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که با همکاری موثر بخش خصوصی در جهت تعمیق بازار سرمایه اجرا می شود، افزایش عرضه اولیه است. در این راستا این آمادگی وجود دارد که تا انتها سال 50 شرکت خصوصی را در بورس پذیرش کنیم.

13 هزار و 700 میلیارد عرضه اولیه در چهار ماهه اول

وزیر اقتصاد اضافه نمود: در چهار ماه اول امسال 13 هزار و 700 میلیارد تومان عرضه اولیه در بازار سرمایه داشته ایم، در حالیکه این رقم برای کل سال 1398 حدود 5 هزار و 300 میلیارد تومان بوده است. در هفته گذشته برای اولین بار، دو عرضه اولیه در بورس و اوراق بهادار ایران داشتیم و ان شاء الله این فرایند را ادامه خواهیم داد.

در ادامه دژپسند با بیان اینکه افزایش شناوری سهام شرکت های بورسی دیگر شاخص مورد توجه دولت است، گفت: بنابراین، تلاش ما بر این است شرکت هایی که در بورس پذیرش می شوند و یا در حال حاضر در بورس حضور دارند، به افزایش شناوری سهامشان اقدام کنند.

دلیل افزایش شناوری سهام شرکت های بورسی

وی ادامه داد: خوشبختانه در این ارتباط یک مصوبه بسیار مهم از دولت گرفته ایم که تمام شرکت های دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی را مکلف کرده است، درصد شناوری سهام خود در بورس را حداقل به 25 درصد افزایش دهند که یکی از دلایلی که این روزها شاهدیم میزان شناوری ها افزایش پیدا کرده به دلیل همین مصوبه است.

به گفته وزیر اقتصاد یک لایحه دو فوریتی به مجلس شورای اسلامی داده شده که امیدواریم طی همین هفته، دو فوریت آن به تصویب برسد و آن این است که شرکت هایی که افزایش سرمایه بدهند و سهامداران فعلی آنها هم از حق تقدم خودشان صرفنظر کنند؛ معادل 20 درصد افزایش سرمایه آنها مشمول اقتصادیات با نرخ صفر می شود.

یک توصیه برای خریداران سهام در بورس

دژپسند با اعلام اینکه اول مهر چندین صندوق پروژه مشتمل بر پروژه های دولتی و خصوصی فعال خواهند شد، گفت: توصیه ما به کسانی که می خواهند به عنوان خریدار سهام در بورس حضور پیدا کنند، جدای از اینکه به نهاد ناظر سازمان بورس اطمینان داشته باشند این است که اصل مطالعه، مشاوره و معامله را فراموش نکرده و چه برای ورود و چه برای خروج از بازار، هیجانی تصمیم گیری نکنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 467

به "تا خاتمه امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا خاتمه امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید