تاثیر شگرف واقعیت مجازی بر طراحی محصولات

به گزارش طرفداران رونالدو، به نظر می رسد مهندسی و طراحی با فناوری واقعیت مجازی از همواره آسانتر شده است و این فناوری می تواند تاثیر شگرفی روی طراحی محصولات متفاوت داشته باشد.

تاثیر شگرف واقعیت مجازی بر طراحی محصولات

به گزارش طرفداران رونالدو و به نقل از آی ای، مهندسان دائماً سعی در نوآوری و ماندن در صدر جدول طراحی محصولات دارند. امروزه طراحی به یاری رایانه و سایر سیستم های نرم افزاری برای کار روزمره ضروری شده است. آنها به مهندسان یاری می نمایند تا بهتر و سریع تر طراحی نمایند. اما در کنار رشد این فناوری ها، ما شاهد افزایش فناوری جدیدی هستیم که واقعیت مجازی نام دارد.

واقعیت مجازی در بخش فناوری

فناوری واقعیت مجازی(VR) در سال های اخیر گام های بلندی برداشته و در قلمرو فناوری تبدیل به مدعی شده است. با این حال، سودمندی آن در صنایع فراتر از بازی های ویدیویی و سرگرمی است. به نظر می رسد واقعیت مجازی برای ماندن آمده است و یک فناوری گذرا نخواهد بود.

اکنون بعضی مهندسان در حال استفاده از هدست های VR برای طراحی محصولات مختلف هستند و به زودی شاهد توسعه این اتفاق خواهیم تا این امر، رایج گردد و طراحان در سراسر دنیا از این فناوری برای طراحی محصولات گوناگون استفاده نمایند.

به نظر می رسد که واقعیت مجازی در مهندسی چشم انداز خوبی دارد و منطقی نیز هست. هنگامی که ما چیزی را طراحی می کنیم، مهم این است که تا حد امکان به یک طراحی یکپارچه و کارآمد برسیم و طراحی نهایی ایده آلی داشته باشیم.

در اوایل قرن نوزدهم و قبل از آن، مهندسی بسیار لمسی بود. به این معنی که طراحی محصولات به صورت واقعی و با استفاده از مواد اولیه در کارگاه ها انجام می شد و وابسته به نمونه سازی اولیه بود.

اکنون چندین دهه است که نرم افزار نقشه کشی و مدلسازی CAD این فرآیند را با ابزارهای شبیه سازی و هندسی منسوخ نموده است، اما هنوز هم نمونه سازی یک بخش اساسی در درک چگونگی ساخت محصولات است.

واقعیت مجازی در برنامه نقشه کشی

اینجا جایی است که VR می تواند نقش ایفا نماید. اگر برنامه های CAD آغاز به ادغام با واقعیت مجازی به عنوان یک ابزار تصویری در جریان طراحی نمایند، مهندسان به زودی می توانند یک نمونه اولیه کامل را در یک محیط مجازی ایجاد نمایند.

بزرگترین مزیت این روش این است که طراحی محصولات از قلمرو دو بعدی خارج می گردد و به صورت سه بعدی می توان به طراحی پرداخت.

همانطور که در بیشتر فناوری های جدید دیده می گردد، همه این ها کمی شبیه خواب به نظر می رسد. باید به خاطر داشته باشیم که مهندسان در دهه 50 میلادی تصور می کردند که طراحی به صورت سه بعدی فقط یک رویا است.

حتی اگر به فرآیند طراحی کلی نگاهی عمیق تر بیاندازیم، می توانیم بعضی از برنامه های کاربردی را مشاهده کنیم که ممکن است فراتر از طراحی ساده محصولات باشد. به عنوان مثال مهندسان مکانیک می توانند قطعاتی طراحی نمایند که باید به صورت یکپارچه با سایر قسمت های مونتاژ تعامل داشته باشند و واقعیت مجازی به آنها یاری می نماید تا طراحی این قطعات را به خوبی انجام دهند و کارایی آنها را در یک سیستم بسنجند.

واقعیت مجازی همچنین می تواند یکی از اصلی ترین مسائلی که طراحی های ما می توانند به شکست منجر شوند را حل نماید. ابزارهای مدرن نرم افزار CAD اکنون می توانند اجزایی را که کار نمی نمایند یا موجب نقص در سیستم می شوند، تعیین نمایند. مثلا بعضی قطعات با هم همپوشانی ندارند یا به خوبی در کنار هم قرار نمی گیرند.

اکنون واقعیت مجازی به ما اجازه می دهد تا این نقصان ها را با جزئیات بیشتری ببینیم و سریع تر به یک راهکار عملی و کارآمد برسیم. بنابراین واقعیت مجازی به زودی می تواند راهی برای طراحی محصولات جدید ارائه دهد.

ما در حال حاضر شاهد آن هستیم که شرکت های پیشرو در زمینه CAD در سراسر دنیا در خط مقدم توسعه فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده قرار دارند. به عنوان مثال شرکت Autodesk راهکار های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خود را به عنوان طراحی همه جانبه معرفی نموده است.

این شرکت می گوید: مهندسان، طراحان و سازندگان با طراحی همه جانبه می توانند به سرعت و به راحتی داده های CAD خود را به صورت زنده دربیاورند. واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و طراحی همه جانبه به شما امکان می دهند در محیط های طراحی غنی از اطلاعات طراحی کنید، بنابراین می توانید تصمیمات آگاهانه تری بگیرید و تجربیات قانع نماینده ای داشته باشید.

این شرکت استدلال می نماید که صنعت CAD را با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خود راهنمایی می نماید، اما ابزارهای دیگری مانند MakeVR وجود دارند که با هدست HTC Vive برای طراحی کار می نمایند.

شرکت Solidworks یکی دیگر از رهبران صنعت توسعه ابزارهای CAD و ادغام آن با واقعیت مجازی است و متعهد شده است تا این فناوری به حوزه های زیر یاری کند:

هزینه های نمونه سازی فیزیکی را به شدت کاهش دهد

آنالیز داخلی و آنالیز های مهندسی را بهبود بخشد

تصمیمات مهم را خیلی زودتر در فرآیند توسعه اتخاذ کند

برای تبلیغ جدیدترین محصولات، بازاریابی ویروسی ایجاد کند

با این حال، واقعیت مجازی دارای اشکالاتی نیز هست که امید است با توجه به متمرکز شدن اذهان روی این فناوری، ایرادات آن به زودی رفع گردد.

به عنوان مثال اگر بخواهید جزئیات خیلی ریز را در واقعیت مجازی تنظیم کنید، با یک کابوس روبرو خواهید شد، چرا که این فناوری فعلا خیلی دقیق نیست. واقعیت مجازی همچنین می تواند در هنگام کار روی سیستم های پیچیده کمی گیج نماینده باشد.

این اشکالات نشان می دهد که واقعیت مجازی هنوز جای کار دارد و هنوز برای هر گونه طراحی مناسب نیست.

به هر حال به واقعیت مجازی به عنوان یک فناوری برای عیب یابی طراحی ها، تجسم طرح ها در دنیای واقعی و تأیید طرح ها برای پیشرفت به سمت ساخت نقش مهمی ایفا خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 183

به "تاثیر شگرف واقعیت مجازی بر طراحی محصولات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر شگرف واقعیت مجازی بر طراحی محصولات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید