بردگیم ها چگونه بر رشد ذهنی کودک تاثیر می گذارند؟

به گزارش طرفداران رونالدو، آیا بردگیم ها و بازی های کارتی برای رشد ذهنی بچه ها ضروری هستند؟ پاسخ قطعا مثبت است. بازی های کارتی و بردگیم ها روشی فوق العاده برای رشد ذهنی بچه ها هستند تا با خانواده خود سرگرم شوند و در عین حال مهارت های ذهنی و اجتماعی لازم برای آمادگی ورود به مدرسه یا اجتماع را توسعه دهند. علاوه بر این، بردگیم ها به خردسالان یاری می نماید تا قبل از حضور در مدرسه با مفاهیم اساسی مانند حروف و اعداد آشنا و به شکلی بهتر برای یادگیری موضوعات نو آماده شوند. با وجود این مزایا، متاسفانه بچه ها یک تا چهار ساله به ویژه در ایران و در حال حاضر به مقدار کافی بردگیم یا بازی های کارتی انجام نمی دهند.

بردگیم ها چگونه بر رشد ذهنی کودک تاثیر می گذارند؟

به طور کلی طبق آنچه هرم بازی خوانده می گردد، رشد فکری بچه ها برای رشد، به تعادل خوبی در انجام انواع مختلفی از بازی ها چه فعال و چه غیرفعال احتیاج دارد و بازی های کارتی و گیم بردها همراه با بازی های ساختار یافته، فعال و خلاق، بخش حیاتی ای از این هرم را تشکیل می دهند. بنابراین، برای رشد سالم جسم و فکر، بچه ها باید زمان بیشتری را به انجام این فعالیت ها و زمان کمتری را صرف بازی های انفرادی مانند بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون نمایند. البته احتمالا متوجه شده اید که خود فرآیند انتخاب بازی و بردگیم مناسب برای خردسالان هم می تواند چالش برانگیز باشد. به همین علت هم در این مقاله سه ویژگی و نکته مهم را برای انتخاب بردگیم به منظور رشد فکری بچه ها و خردسالان بیان می کنیم.

1. بردگیم باید قابلیت سخت تر شدن و آسان تر شدن داشته باشد

رده ی سنی روی بسته بندی بازی ممکن است همواره دقیق نباشد، زیرا توانایی ها و دامنه توجه بچه ها با یکدیگر فرق دارد. بنابراین، بهتر است بازی هایی را پیدا کنید که برای خردسال ساده باشد و به مرور با افزایش اعتماد به نفس کودک قابلیت سخت تر شدن و چالش برانگیزتر شدن را داشته باشد. به عنوان مثال، بازی ای مانند اتللو (Othello) یکی از برترین بردگیم ها برای بچه ها بالای 6 سال و حتی نوجوانان است.

اتللو بازی ای است که با وجود مهره های رنگی (معمولا سفید و قرمز) در آن، هر کدام از بازیکنان کوشش می نمایند مهره های حریف را محاصره نمایند. بازیکن پس از محاصره کردن مهره های حریف می تواند آن ها را برگرداند و نصیب خود کند. بازی فکری ای مثل اتللو، احتیاج به تفکر جانبی و یافتن راه چاره های خلاقانه دارد، بنابراین این بردگیم مهارت های حل مساله و خلاقیت کودک را تقویت می نماید.

2. بتوان بازی را به تنهایی یا با دیگران انجام داد

بعضی از بچه ها از رقابت لذت می برند، در حالی که بعضی دیگر به چنین جو هایی علاقه ندارند. به همین علت هم انتخاب و خرید بازی هایی که می توانند به صورت مشارکتی انجام شوند تا به بچه ها در یادگیری رقابت محبت آمیز یاری نمایند، لازم است. به عنوان نمونه بازی ای مانند بازی فکری پانورما، به علت گیم پلی ساده ای که دارد برای بچه ها پیش دبستانی مناسب است.

این بازی یاری بزرگی به تقویت هوش و تجسم فضایی در خردسالان می نماید و در کنار مهارت های دستوری و توجه را در آن ها تقویت می نماید. برای بچه ها بزرگ تر، می توان بردگیم های خاص تری را با امکان رقابت با والدین خریداری کرد و به بچه ها آموزش داد که چگونه محترمانه برنده شوند و ببازند. بعلاوه والدین می توانند واکنش های مثبت هنگام باخت را به عنوان الگو به کودک نمایش دهند و به بچه ها خود یاد دهد که از شکست نترسند و با آن کنار بیایند.

3. باید بتوان از بازی برای آغاز بحث و استدلال استفاده کرد

درگیر کردن بچه ها در یک فعالیت شامل وا داشتن آن ها به صحبت در خصوص بازی و مرتبط کردن آن با زندگی روزمره است. آغاز مکالمه می تواند به بچه ها یاری کند تا روی فعالیتی که در حال اجرا آن است تمرکز کند، مهارت های تمرکزی خود را بهبود بخشند و مهارت های ارتباطی و زبانی خود را توسعه دهد. به عنوان نمونه بردگیم ریسک (Risk) گزینه ای است که در آن کودک باید با مجموعه ای از ابزارها و قوانین ساده، زمینه ای را برای ارزیابی و توسعه مهارت های مختلف مثل استدلال انتقادی، ریسک و قضاوت استراتژیک فراهم کند.

جمع بندی

با توجه به آنچه که در این نوشتار به آن اشاره شد، بردگیم ها و بازی های کارتی برای رشد فکری بچه ها و خردسالان حیاتی هستند، زیرا به رشد مهارت های اجتماعی و معرفی مفاهیم اولیه قبل از حضور در مدرسه یاری می نمایند. به همین دلیل توصیه می گردد که والدین بازی هایی را انتخاب نمایند که امکان آسان تر یا سخت تر شدن را داشته باشد، بازی به شکل انفرادی و جمعی قابل انجام باشد و برای آغاز مکالمه به بچه ها و خردسالان یاری کند.

منبع: Good Play Guide

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 تیر 1402 بروزرسانی: 17 تیر 1402 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1594

به "بردگیم ها چگونه بر رشد ذهنی کودک تاثیر می گذارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بردگیم ها چگونه بر رشد ذهنی کودک تاثیر می گذارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید