ای به ملاقات تو روشن چشم عالم بین من

به گزارش طرفداران رونالدو، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، گرامیداشت سعدی، یکشنبه شب 31 فروردین 1399 برخلاف رسم و آیین 22 سال گذشته، زیر سایه کرونا، بی حضور مشتاقان این شاعر در آرامگاه او، برگزار گردید و سعدی دوستان از فضای مجازی به تماشای برنامه بزرگداشت او نشستند.

ای به ملاقات تو روشن چشم عالم بین من

در ایام عظیمداشت سعدی، فضای اطراف آرامگاه این شاعر قرن هفتم، مانند سال های گذشته نبود و خالی از جنب وجوش ها و گرمی و حضور پرشور علاقه مندان ادبیات بود.

بلوار بوستان که منتهی می گردد به آرامگاه سعدی، همیشه در روزهای گرامیداشت این شاعر و استاد سخن، افزون بر اینکه رونق مالی برای ساکنان محله سعدی به دنبال داشت، محلی برای گردشگری به شمار می رفت.

امروز این حال و هوا، استثنایی و با دوره های گذشته متفاوت است؛ چراکه شیوع کرونا بیش از 50 روز تمامی جاذبه های توریستی شهر شیراز را تحت شعاع خود قرار داد و به تعطیلی کشاند.

به درهای ورودی سعدی که می رسید، قفلی عظیم روی این درِ تاریخی نمایان است و باجه های فروش بلیط، کرکره ها را پایین کشیده تا کسی نتواند میهمان آرامگاه او باشند.

گرچه زندگی در جوار سعدی ادامه دارد، اما رونق این محله که از محلات قدیمی شیراز به شمار می رود، این روزها دیگر مانند گذشته نیست و رفت و آمدها محدود به اندک شماری از اهالی سعدیه است که برای کارهای روزانه و امرار معاش بیرون از خانه به سر می برند.

از در اصلی با هماهنگی وارد می شوم تا دمی از گلستان و بوستان شیخ بهره بجویم و در میان گلدان های شمعدانی که این حیاط مصفا را زینت بخشیده است، لذت ببرم. نوای موسیقی سنتی همراه با شعرهای سعدی فضا را آنچنان شاعرانه نموده که هر دوستدار ادبیاتی را شیفته خود می نماید.

این روزها اردیبهشت زیبای شیراز با هوای نیمه ابری و گاهی بارانی، فقط شعر را می طلبد و کجا بهتر از آرامگاه سعدی و حافظ و خواجوی کرمانی که زیبا و دلفریب است اما افسوس که دست زمانه و همه گیری بیماری جان ها را شیفته زندگی نموده است و جای گُل گشت برای کسی باقی نگذاشته است.

به درگاه مقبره شیخ که می رسم، نگاه حسرت بار و خسته باغبان پیر و فرتوت سعدیه، رهسپارم می نماید تا فاتحه ای برای شادی روح سعدی بخوانم و خلوت شیخ را در این روز بیش از این برهم نزنم.

برای زائران درگاه سعدی همیشه تماشای حوض ماهی دارای جذابیتی است که با انداختن سکه و نیت کردن دوچندان می گردد اما اکنون درهای این حوض که با پلکانی سنگی از فضای بیرونی مقبره جدا می گردد، به روی زائران بسته است همچنان که غرفه های کتابفروشی، سوغاتی و عکاسخانه آرامگاه در خواب بهاری به سر می برند.

اما جنب و جوش خاصی میان باغبان ها و نیروهای خدماتی آرامگاه دیده می گردد، شاید مهمانی از نظر آنها به رسم هرساله برپاست و مهمانان شامگاه راهی اینجا خواهند شد. فرش های گل آراسته شده و گلدان ها به ردیف روی لبه حوض قرار گرفته و چمن ها طراوت صبحگاهی را دارند.

شب گذشته در آستانه یادروز سعدی، گروه همنوازان ایران اجرای زنده در آرامگاه داشتند که ترنم ابیات را به مهمانی ساز و آواز آوردند.

وقت ترک آرامگاه فرا رسیده است و همزمان این حکایت از باب دوم در اخلاق درویشان سعدی در گوشم زمزمه می گردد:

مریدی گفت پیر را: چه کنم کز خلایق به رنج اندرم از بس که به زیارت من همی آیند و اوقات مرا از تردّد ایشان تشویش می باشد؟

گفت: هر چه درویشان اند، مر ایشان را وامی بده و آنچه توانگران اند، از ایشان چیزی بخواه که دیگر یکی گرد تو نگردند!

گر گدا پیشرو لشکر اسلام بود

کافر از بیم توقع برود تا در چین

یادآور می گردد، برنامه های یادروز سعدی طی یک هفته در فضای مجازی ادامه خواهد یافت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 270

به "ای به ملاقات تو روشن چشم عالم بین من" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ای به ملاقات تو روشن چشم عالم بین من"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید