احتمال بازگشت محدودیت ها در تهران، احتمال سکته مغزی در پنج تا هفت درصد مبتلایان سخت کرونا

به گزارش طرفداران رونالدو، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران درخصوص احتمال بازگشت محدودیت ها به این استان گفت: مهمترین عاملی که برای بازگشت محدودیت ها در نظر می گیریم شاخص مولد پایه است. در صورتی که این شاخص به عددی بیش از یک افزایش یابد ممکن است در بعضی از تصمیم گیری های خود برای اجرای محدودیت ها تغییراتی اعمال کنیم.

احتمال بازگشت محدودیت ها در تهران، احتمال سکته مغزی در پنج تا هفت درصد مبتلایان سخت کرونا

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا زالی با اشاره به اینکه استان تهران به دلایل مختلفی از جمله جمعیت شناور، وجود جمعیت حاشیه نشین، وجود کارخانه های متعدد و به ویژه سیستم حمل و نقل عمومی صندلی متفاوتی نسبت به سایر شهرهای کشور دارد، گفت: یکی از مهمترین موضوعات در کنترل ویروس کرونا فاصله گذاری اجتماعی بود که باید به عنوان یک راهبرد عمومی تا زمان فراوری واکسن از آن بهره جست.

وی درباره تاثیر فاصله گذاری اجتماعی در کنترل این بیماری اظهار کرد: از زمانی که این موضوع در کشور جدی گرفته شد تا امروز آمار و ارقام متفاوتی از میزان رعایت این نکته به دست ما رسیده است. به عنوان مثال در فروردین ماه امسال مردم تا 78 درصد فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کردند در حالی که این عدد در اردیبهشت ماه به 23 درصد و اکنون در خردادماه به 18 درصد رسیده است. در استان تهران نیز رعایت نکات فاصله گذاری اجتماعی در فروردین ماه 62 درصد بود که متاسفانه طی روزهای اخیر به 11 درصد رسیده است. موضوعی که در آنالیز های ما معین شده است این است که میان فاصله گذاری اجتماعی و زنجیره انتقال و ابتلا به ویروس کرونا رابطه ای تنگاتنگ وجود دارد که عدم توجه به نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می تواند سبب نگرانی گردد.

وی در ادامه توضیح داد: از تمام مردم کشور به ویژه مردم تهران و بخصوص شاغلین می خواهیم موضوعات بهداشتی را رعایت نمایند. وقتی فردی به عنوان مشتری یا ارباب رجوع می خواهند به مغازه یا اداره ای مراجعه نمایند در صورتی که فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی به خوبی رعایت نگردد احتمال آنکه خود و سایرین را به ویروس آلوده کند، افزایش می یابد.

زالی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات غیرقابل انکار در تمام اپیدمی ها خستگی مردم از محدودیت ها و رعایت بعضی نکات است، گفت: از آنجایی که ماهیت این ویروس مستمر است از مردم می خواهیم رعایت ملاحظات بهداشتی را در نظر بگیرند تا به حداکثر بهره جویی از راهبرد اجتماعی طرح هایی مانند فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند برسیم.

وی درخصوص میزان مراجعه مبتلایان به کرونا در شهر تهران بیان نمود: در روز 19 اسفندماه سال گذشته بیشترین مراجعه به مراکز درمانی در تهران صورت گرفت و بیشترین موارد بستری ناشی از کرونا در تاریخ 22 اسفندماه رخ داد. همچنین تا به امروز بیشترین میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران در تاریخ 26 اسفند اتفاق افتاده است. در روزهای چهارم، دهم و بیست و چهارم فروردین نیز امواجی در زمینه افزایش ابتلا به بیماری را مشاهده کردیم اما همچنان دامنه آن کمتر از تاریخ هایی بود که در اسفندماه ذکر کردم.

وی اضافه کرد: همچنین در بیست دوم و بیست سوم اردیبهشت ماه هم نیز موج هایی از بیماری دیده شد که دامنه آن از اسفندماه کمتر بود.

زالی با تاکید بر اینکه شرایط مطلوب در تهران می تواند شنماینده باشد، اظهار کرد: امروز در تهران 193 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بخش های عادی بستری شدند و همچنین 53 بیمار در بخش های ویژه تحت درمان قرار گرفتند. خوشبختانه امروز 195 بیمار نیز از بیمارستان ها مرخص شدند.

وی در شرح چگونگی عملکرد عدد مولد پایه اعلام نمود: اگر عدد مولد پایه رقم سه اعلام گردد یعنی هر یک نفر فرد آلوده به ویروس می تواند سه نفر دیگر را به بیماری مبتلا کند. این عدد در هفتم فروردین ماه به 0.6 رسید. اکنون نیز این عدد کمتر از یک برآورد شده است. هر چه این عدد کمتر از یک باشد شرایط بهتر بوده و نشان می دهد کنترل و مراقبت از بیماری بهتر اجرا شده است.

وی درباره بازگشایی های جدید در بعضی مشاغل توضیح داد: آنچه باید در شهر تهران مورد توجه قرار گیرد بازگشایی طبقه بندی مشاغل است که این موضوع به همین شکل در تمام جهان نیز رخ داد. درخصوص بازگشایی ها اولویت ما با مشاغلی بود که معیشت مردم وابستگی بیشتری به آن داشت. حتی در روزهایی که محدودیت ها اعمال شده بود، بعضی مراکز مانند داروخانه ها و فروشگاه ها به فعالیت خود مشغول بودند. در صورتی که مجبور به بازگشت به راهبرد پیشین و اعمال محدودیت ها باشیم به بخش هایی توجه خواهیم کرد که مشاغل و درآمد مردم آسیب کمتری ببیند.

وی اضافه کرد: عزیزان ما در مشاغل مختلف و اصناف تعهداتی را برای رعایت مسائل بهداشتی دادند. دقت کنید برای آنکه مجدداً مجبور به اعمال محدودیت ها نباشیم همه باید دست به دست هم بدهیم تا انتقال بیماری را کنترل کنیم تا با اعمال محدودیت ها مسائل درآمدی و معیشتی برای مردم به وجود نیاید. در راستای همکاری بیشتر در جهت این موضوع از مردم می خواهیم تنها در موارد ضروری در مکان های عمومی حضور پیدا نمایند.

وی با اشاره به اینکه احتمال افزایش شدت بیماری در همه جا وجود دارد، به استفاده از ماسک تاکید نمود و گفت: حتی به نظر بنده خوب است ماسک برای افراد کمتر برخوردار به عنوان یک کالای یارانه ای تلقی گردد چراکه شاید بعضی وسع خرید آن را نداشته باشند. به همین دلیل از خیرین می خواهیم در صورت تمایل برای انجام این کار و خرید ماسک اقداماتی انجام دهند.

زالی ادامه داد: مهمترین عاملی که برای بازگشت محدودیت ها در نظر می گیریم شاخص مولد پایه است. در صورتی که این شاخص به عددی بیش از یک افزایش یابد ممکن است در بعضی از تصمیم گیری های خود برای اجرای محدودیت ها تغییراتی اعمال کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه پیش فرض های قبلی در خصوص کرونا مصداق پیدا نکرد، گفت: به عنوان مثال تصور می کردیم این ویروس با افزایش دما قدرت انتقال کمتری پیدا کند که این موضوع و سایر موضوعات مشابه آن میسر نشد. ویروس کرونا یک ویروس بسیار فریبنده است و مردم باید به همزیستی با آن عادت نمایند. البته قرار نیست این همزیستی مسالمت آمیز باشد اما باید میزان سازگاری خود با ویروس را افزایش دهیم چراکه پیش بینی می کنیم شاید در فصل پاییز امواج قابل توجهی از بیماری را ببینیم زیرا ممکن است همپوشانی ویروس کرونا با ویروس های سرمادوستی همچون آنفلوآنزای H1N1 اتفاق بیفتد.

زالی با اشاره به برگزاری چندین جلسه با اتاق اصناف بیان نمود: طی آخرین پروتکل ها تصمیم بر ایجاد گشت نظارتی بر صنایع و مشاغل با یاری استانداری تهران گرفتیم. البته تا به امروز نیز بالغ بر 95 هزار بازدید بهداشت محیطی داشته ایم. به نظر می رسد مهمترین مکان هایی که باید برای بازرسی ها در نظر گرفته شوند صنایع و کارگاه های کوچک هستند که می توانند درآمدزایی موثری برای استان داشته باشند.

زالی با اشاره به نگرانی هایی که درخصوص شبکه حمل ونقل در استان تهران وجود دارد، بیان نمود: میزان مسافرانی که در تهران توسط مترو جابه جا می شوند با هیچ کجای جهان قابل مقایسه نیست. اکنون رقم جابه جایی به 920 هزار نفر رسیده است در حالی که در مدت مشابه در سال قبل این عدد روزانه حدوداً دو میلیون نفر بود.

وی اضافه کرد: پس از افزایش سفرها با مترو هر روز داده های مختلف از این محل توسط کارشناسان ما آنالیز و تحلیل می گردد. اما می دانیم یکی از مسائل اساسی در تهران کمبود ناوگان حمل ونقل عمومی است.

وی با تاکید بر اینکه مردم می توانند به خوبی برای کنترل زنجیره انتقال ویروس به یاری بیایند، بیان نمود: همگی مشاهده کردیم با همکاری خوب مردم در روز طبیعت و همچنین آخرین روز سال میزان خروج از منزل تا چه حد کاهش یافت.

وی اضافه کرد: در بحث برگزاری آزمون های حضوری در مدارس تصمیم با ستاد ملی کرونا است. البته در خصوص تهران نگرانی های ما و همچنین والدین بیش از سایر استان ها بود. چراکه تهران شرایط متفاوتی را تجربه می نماید و از این رو بعضی مداخلاتی که در تهران انجام می گردد شاید در نقاط دیگر کشور به کار نیاید.

وی درخصوص آخرین یافته ها درباره این بیماری بیان نمود: کرونا یک بیماری هزار چهره است. یکی از مواردی که اخیراً براساس مطالعات به اثبات رسیده است، درگیری سیستم اعصاب مرکزی بود. به عنوان مثال پیاز بویایی، لب گیجگاهی مغز، ماده سیاه مغز، ساقه مغز و مقدار زیادی از سلول های عصبی در معرض خطر حمله ویروس ها قرار دارند.

وی اضافه کرد: دور مغز حصاری به عنوان سد خونی مغزی وجود دارد که از مغز محافظت می نماید. هنگام ابتلا به این ویروس ممکن است این حصار شکسته گردد و این ویروس وارد مغز گردد.

وی درباره علائم و مسائل مختلفی که حمله یک ویروس می تواند به سیستم اعصاب به وجود آورد، توضیح داد: یک بیماری ویروسی و میکروبی می تواند با حمله مستقیم به مغز منجر به آنسفالین گردد. البته این یک حالت نادر است. توجه کنید که بیماری کرونا از دو فاز حمله و طوفان التهابی تشکیل شده است که این طوفان التهابی می تواند منجر به بروز مسائل جدی در مغز و حتی بروز سکته مغزی گردد.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل کرونا بروز آسیب های عروقی است، بیان نمود: عروق مغز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از همین رو ممکن است سکته مغزی در فرد مبتلا رخ دهد. پیش بینی ما این است در ایران حدود پنج تا هفت درصد بیماران سخت کرونایی به علت سکته مغزی جان خود را از دست بدهند. توجه کنید بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون می تواند یک عامل خطر مهم در این زمینه باشد.

وی با اشاره به مواردی که درباره از بین رفتن حس بویایی و چشایی در بعضی از بیماران اتفاق افتاده بود، گفت: ویروس به وسیله بویایی می تواند به وسیله کف مغز وارد آن شده و به پیاز بویایی برسد و این اختلال را در سیستم بویایی به وجود آورد. البته تمام کسانی که اختلال بویایی دارند به این ویروس مبتلا نیستند اما به دلیل همزمانی این ویروس با بروز اختلال بویایی این احتمال را در نظر می گیریم که ممکن است فرد به بیماری کووید 19 مبتلا شده باشد.

وی در سرانجام با تاکید بر اینکه مردم باید به بعضی علائم همچون اختلال هوشیاری، افت قوای دماغی، سرگیجه، سردرد و... توجه نمایند، گفت: حتی گاهی 40 درصد از بیماران نسبت به سردردهای شدید اعتراض داشتند که معین شد این موضوع نیز می تواند نشانه جدیدی برای ابتلا به کرونا باشد. کسانی که بیماری زمینه ای مغز و اعصاب مانند ام اس دارند جزو گروه های پرخطر محسوب می شوند و باید از حضور در اماکن عمومی و پرتردد خودداری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 393

به "احتمال بازگشت محدودیت ها در تهران، احتمال سکته مغزی در پنج تا هفت درصد مبتلایان سخت کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بازگشت محدودیت ها در تهران، احتمال سکته مغزی در پنج تا هفت درصد مبتلایان سخت کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید