ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می نماید

به گزارش طرفداران رونالدو، پژوهشگران چین، روکش جدیدی برای محافظت از دندان ابداع نموده اند که می تواند از ایجاد حفره در دندان پیشگیری کند.

ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می نماید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، مینای دندان، یکی از بافت هایی است که خود را ترمیم نمی نماید؛ به همین دلیل ایجاد حفره در دندان، یک مشکل متداول به شمار می رود. پر کردن دندان، تنها گزینه درمانی برای این مشکل است که در حال حاضر به صورت گسترده در دسترس قرار گرفته است اما پژوهشگران چین به تازگی یک روکش جدید برای دندان ابداع نموده اند که از پپتید ساخته شده و می تواند از ایجاد حفره در دندان پیشگیری کند.

بزاق انسان، یک محافظ طبیعی در برابر حفره ها به شمار می رود اما حتی بزاق نیز محدودیت های مخصوص به خود را دارد. به خصوص هنگامی که فرد، از رژیم غذایی حاوی قند بسیار پیروی نموده باشد؛ در نتیجه پژوهشگران در این آنالیز جدید سعی کردند تا از بعضی پپتیدهای ضدمیکروبی که در بزاق وجود دارند، استفاده نمایند.

این گروه پژوهشی از نوعی پپتید موسوم به H5 استفاده کردند تا یک لایه محافظ نازک را روی دندان شکل دهند که باکتری ها و قارچ ها را از بین می برد. آنها برای بهبود عملکرد این روکش، گروهی از ترکیبات شیمیایی موسوم به فوسفوسرین (phosphoserine) را در پپتید به کار گرفتند تا بتوانند قابلیت ترمیم مینای دندان را در H5 افزایش دهند و توانایی جذب یون های کلسیم را به آن ببخشند.

پژوهشگران با استفاده از برش های دندان انسان، پپتید خود را آزمایش کردند و سپس به مقایسه آن با H5 پرداختند. آنها در این آزمایش دریافتند که این روکش اصلاح شده می تواند بهتر به دندان متصل گردد و از آسیب دیدن مینای دندان پیشگیری کند. این روکش، از شکل گیری زیست لایه های باکتریایی پیشگیری می نماید و باکتری ها را نیز از بین می برد.

این گروه پژوهشی باور دارند که ممکن است پپتید ترکیبی آنها نهایتا بتواند به ساخت روکشی یاری کند که می توان آن را به صورت یک ژل برای محافظت از دندان به کار گرفت. اگر این ژل پس از مسواک زدن دندان ها استفاده گردد، شاید بتواند مدت بیشتری از دندان محافظت کند.

این پژوهش، در مجله ACS Applied Materials به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 69

به "ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع روکش جدیدی که از ایجاد حفره در دندان پیشگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید