4 دلیلی که هرگز نباید ادرار خود را نگه دارید!

به گزارش طرفداران رونالدو، به نقل از رویستا سالودکوموا، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مثانه یتان پر شده است و شدیداً احتیاج به رفتن به توالت داشته باشید، اما به دلیل اینکه در موقعیت خاصی قرار داشته اید مجبور به تحمل کردن و نگه داشتن ادرار خود شده اید.

4 دلیلی که هرگز نباید ادرار خود را نگه دارید!

با این حال، باید بدانید این کار بسیار خطرناک است. متخصصان تاکید دارند هرگز و تحت هیچ شرایطی افراد نباید ادرار خود را نگه دارند و باید در اسرع وقت به توالت رجوع نمایند. براساس تحقیقات اجرا شده به طور معمول مثانه یک انسان بالغ توانایی نگه داری 2 فنجان ادرار (نیم لیتر) را دارد و به طور متوسط روزانه 1.5 لیتر ادرار در مثانه جمع می شود.

اصلی ترین دلایلی که پزشکان تاکید دارند افراد باید به موقع به توالت رجوع و اقدام به دفع ادرار نمایند شامل موارد ذیل می شود:

1- عفونت ادراری: ادرار شامل آب و سایر مواد زائدی است که بدن به وسیله کلیه ها تصفیه و دفع نموده است. ترکیب مواد زائد، اسیدی و حاوی آمونیاک موجود در ادرار می تواند باعث آسیب به دیواره های مجاری ادراری و مثانه شود. هر چه فرد در مراجعه به توالت تاخیر کند و ادرار خود را بیشتر نگه دارد، این ترکیب می تواند آسیب بیشتری به مجاری ادراری و مثانه فرد وارد کند.

2- سنگ کلیه: بعضی افراد استعداد بیشتری نسبت به افراد دیگر در ابتلا به سنگ کلیه دارند. تحقیقات دانشمندان نشان داده است نگه داشتن زیاد ادرار تاثیر مستقیمی در ابتلا به سنگ کلیه این افراد دارد.

3- ریفلاکس ادراری: یکی از اختلالات مرتبط با دفع ادرار، ریفلاکس ادراری است که در بچه ها بیشتر دیده می شود. در این حالت بخشی از ادرار به جای خروج از مثانه به حالب و کلیه باز می شود. همین امر می تواند باعث بیماری های دردناک دیگر مانند عفونت های مجاری ادراری و آسیب به کلیه شود. تحقیقات نشان داده است زیاد نگه داشتن ادرار و عدم مراجعه به موقع به توالت یکی از عوامل تاثیر گذار در بروز این بیماری است.

4- احساس ناخوشی، گرفتگی عضلات و رنج: تجمع ادرار و مواد سمی در مثانه اغلب منجر به لرز بدن و با گذشت زمان درد لگن می شود. همین موضوع خود می تواند عوارض دیگری مانند خستگی و ناخوشی عمومی بدن را به همراه داشته باشد.

در کنار عوارض ذکر شده برای عدم مراجعه به موقع به توالت برای دفع ادرار، باید این موضوع را نیز در نظر داشت که احساس ادرار مداوم و مراجعه مکرر به توالت خود می تواند یکی از نشانه های اصلی ابتلا به بیماری باشد. در این موارد مراجعه به پزشک و انجام آزمایش لازم است.

منبع: همگردی
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 873

به "4 دلیلی که هرگز نباید ادرار خود را نگه دارید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 دلیلی که هرگز نباید ادرار خود را نگه دارید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید