14 علامت هشدار دهنده سرطان

به گزارش طرفداران رونالدو، خبرنگارانـ سرطان پستان شایع ترین سرطان در میان زنان در ایالات متحده به شمار می رود (غیر از سرطان پوست) که از هر هشت زن یک نفر را مبتلا می نماید. میلیون ها زن به علت تشخیص به موقع و بهبود در درمان از این بیماری جان سالم به در می برند. در اینجا 14 علامت هشدار دهنده سرطان پستان را که معمولا نادیده گرفته می شوند، بر می شماریم.

14 علامت هشدار دهنده سرطان

1. تغییرات ناگهانی در پوست

اگر در بخشی از بدن تان خالی دارید که به سرعت در حال تغییر شکل، رنگ یا مقدار است، فورا با یک متخصص پوست تماس بگیرید.

2. عفونت های مکرر و تب های طولانی مدت

اگر تب دارید و قطع نمی گردد و هیچ دلیل موجه دیگری نیز وجود ندارد، ممکن است به این معنی باشد که از سرطانی مرتبط با خون مانند سرطان خون رنج می برید.

3. ایجاد توده هایی در زیر بغل، روی گردن یا کشاله ران و مشاهده غدد لنفاوی متورم

تغییرات ناگهانی و شدید در سیستم لنفاوی شما قطعاً می تواند نشانه ای از ابتلا به لنفوم و سایر سرطان ها باشد.

4. درد پیوسته پشت و کمر

کمر درد طولانی مدت نشانه واضحی از ابتلا به سرطان استخوان، سینه، کبد و انواع دیگر سرطان های خطرناک است. اگر دردی (به ویژه در پشت و کمر) دارید که بیش از یک ماه طول کشیده است، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

5. تغییرات ناگهانی در ناخن ها

تغییر رنگ یا فرم در ناخن ها مانند چماقی شدن (clubbing) یک شاخص مهم و نشانه سرطان ریه است. اگرچه به سختی می توان متوجه این تغییرات شد، توجه و ثبت هرگونه تغییر در مدت زمانی کوتاه بسیار اهمیت دارد.

6. سرفه مزمن، تنگی نفس و خس خس سینه

سرفه های آزار دهنده، طولانی مدت و حتی مسائل کوچکی مانند برونشیت همه می توانند نشانه هایی از تومور های ریه و سرطان خون باشند. برای مبتلایان به این نوع سرطان درد قفسه سینه نیز دیده شده است که از بازو توسعه یافته و به شانه می رسد و همراه با سرفه است.

7. ایجاد تغییراتی در دهان

لکه های سفید کوچک داخل دهان یا لب های شما هر دو نشانه سرطان دهان است. این امر خصوصاً در خصوص کسانی که سیگار می کشند صدق می نماید.

8. سوزش مزمن معده

اگر استرس، مصرف الکل و انواع خاصی از غذا باعث سوزش معده گردد، سرطان معده، مری یا تخمدان نیز می تواند چنین نشانه هایی را به همراه داشته باشد. برای مشخص دلیل آن رژیم غذایی خود را به مدت دو یا سه هفته تغییر بدهید و ببینید آیا علائم ادامه دارد یا خیر. در این صورت وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

9. درد، تورم یا قرمزی در سینه ها

تغییراتی از این دست در پستان شما باید بسیار جدی گرفته گردد که علامت مشخصی از سرطان پستان است! اگر هر نوع تغییر، توده یا حساسیت غیر قابل توجیهی را در پستان خود مشاهده کردید، با متخصص زنان تماس بگیرید و قرار دیدار اضطراری بگذارید.

10. ضعف یا خستگی مزمن

طبیعی است که بعد از یک روز پر مشغله کاری یا به طور کلی از یک برنامه شلوغ خسته باشید. اما اگر خستگی شما همیشگی است و از بین نمی رود، دلیل قطعی برای نگرانی وجود دارد (و در غیر این صورت سالم هستید.)

11. درد شکم همراه با افسردگی

این مشکل بسیار نادر است؛ اما ب طورکلی به وسیله زنان نادیده گرفته می گردد. درد غیر قابل شرح معده همراه با افسردگی نشانه بزرگی برای سرطان لوزالمعده است. اگر این نوع درد و علائم افسردگی را دارید و بعد از گذشت دو هفته درد از بین نمی رود، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.

12. کاهش وزن بی دلیل

کاهش وزن غیرمنتظره نشانه واضحی از سرطان نیست - فقط می تواند نشانه تیروئید بیش فعال باشد - اما ممکن است چیز بیشتر باشد. سرطان هایی مانند سرطان معده، ریه یا لوزالمعده نیز با کاهش ناگهانی وزن خود را نشان می دهند.

13. درد شکم یا لگن

مسائل معده می تواند ناشی از بسیاری مسائل دیگر باشد. اما درد در ناحیه شکم یا لگن عموما نشانه هشدار دهنده اولیه سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ و سرطان خون است. اگر خون در مدفوع مشاهده کردید، آن را یک نشانه جدی در نظر بگیرید و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

14. افزایش وزن شکم و نفخ

اولین علامت سرطان تخمدان در بیشتر بیماران در واقع نفخ شکم برای مدت طولانی است. ممکن است به نظر برسد که در ناحیه شکم خود دچار اضافه وزن شده اید؛ اما این مورد همچنان می تواند نشانه یک بیماری کشنده باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1232

به "14 علامت هشدار دهنده سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 علامت هشدار دهنده سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید