شرایط رفع سوءاثر از چک برگشتی در سامانه صیاد

به گزارش طرفداران رونالدو، یک هفته از اختیاری شدن ثبت و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد می گذرد که در این میان شرایط رفع سوء اثر از چک های برگشتی اعلام شده است.

شرایط رفع سوءاثر از چک برگشتی در سامانه صیاد

به گزارش خبرنگاران، در راستای اجرای قانون جدید چک، ثبت و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد به صورت اختیاری از 20 دی فعال شده است و چک های جدید طبق اعلام بانک مرکزی از ابتدای سال جدید در بازار توزیع می شوند که از این زمان به بعد ثبت و نقل و انتقال چک در سامانه صیاد اجباری خواهد شد.

در این میان، در صورت داشتن چک برگشتی چگونه در سامانه صیاد از چک برگشتی خود رفع اثر کنید که طبق اعلام بانک مرکزی، رفع سوءاثر از چک برگشتی در سامانه یکپارچه بانک مرکزی، صرفاً در صورت تحقق یکی از شرایط زیر امکان پذیر است:

الف) واریز کسری مبلغ چک به حساب جاری نزد بانک و ارائه درخواست مسدودی این وجه. در این صورت حساب مشتری صادر کننده چک به میزان کسری چک برگشت خورده مسدود شده و بلافاصله رفع سوء اثر صورت می پذیرد. بانک نیز موظف است واریز مبلغ را ظرف مدت سه روز به شیوه ای اطمینان بخش و قابل استناد از جمله مکاتبه به اطلاع دارنده چک برساند.

ب) ارائه لاشه چک به بانک محال علیه.

ج) ارائه رضایت نامه رسمی (تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی) از دارنده چک یا نامه رسمی از شخص حقوقی دولتی یا عمومی غیردولتی دارنده چک.

د) ارائه نامه رسمی از مرجع قضایی یا ثبتی ذی صلاح مبنی بر اتمام عملیات اجرایی در خصوص چک.

ه) ارائه حکم قضایی مبنی بر برائت ذمه صاحب حساب در خصوص چک.

ح) سپری شدن مدت سه سال از تاریخ صدور گواهینامه عدم پرداخت، مشروط به عدم طرح دعوای حقوقی یا کیفری در خصوص چک توسط دارنده.

همچنین طبق قانون جدید چک، اعمال محرومیت ها برای صادرکنندگان چک برگشتی همچون عدم افتتاح هرگونه حساب و صدور کارت بانکی جدید، مسدود کردن وجوه کلیه حساب ها و کارت های بانکی و هر مبلغ متعلق به صادرکننده که تحت هر عنوان نزد همان بانک یا مؤسسه اعتباری دارد به میزان کسری مبلغ چک، عدم پرداخت هرگونه تسهیلات بانکی یا صدور ضمانت نامه های ارزی یا ریالی، عدم گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی و ممنوعیت صدور دسته چک جدید در سامانه صیاد الزامی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 758

به "شرایط رفع سوءاثر از چک برگشتی در سامانه صیاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط رفع سوءاثر از چک برگشتی در سامانه صیاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید