سنگ هایی از سیاره ناهید ممکن است در ماه پنهان شده باشد

به گزارش طرفداران رونالدو، دانشمندان در پژوهشی تازه عنوان می نمایند که ماه ممکن است بعضی از سنگ های ناهید را در خود جای داده و کلید علمی گذشته رمزآمیز این سیاره را در خود پنهان نموده باشد.

سنگ هایی از سیاره ناهید ممکن است در ماه پنهان شده باشد

به عقیده دانشمندان، زمین و سیاره ناهید در زمانی بسیار شبیه به یکدیگر بوده اند؛ اما سپس اتفاقی افتاد که آن را به سیاره ای با اثر گلخانه ای شدید تبدیل کرد. اکنون پژوهش های تازه نشان می دهد که شواهد شیوه انجام این تغییر، ممکن است در کپسول های زمانی سنگی روی ماه که بر اثر برخوردهای قدیمی به آن جا منتقل شده است، وجود داشته باشد.

ساموئل کابوت (Samuel Cabot) دانشجوی تحصیلات تکمیلی دانشگاه ییل و نویسنده اصلی پژوهش تازه در بیانیه ای گفت: ماه مکانی ایمن برای نگهداری سنگ های باستانی فراهم می نماید. هر چیزی از ناهید که بر روی زمین فرود آمده باشد، به دلیل فعالیت های زمین شناسی احتمالا در عمق بسیار زیاد دفن شده است. اما این سنگ ها در ماه بهتر حفظ می شوند.

کابوت و همکار او، در پژوهش تازه تحلیل کردند که چگونه تأثیرات روی ناهید اولیه می توانسته کپسول های زمین شناختی را به ماه بفرستد. روندی که به طور قابل ملاحظه ای کند شده است. اما میلیاردها سال پیش تأثیرات نیرومندتر از امروز بوده و به دلیل الگوهای ترافیکی ذاتی بخش درونی منظومه شمسی سیارک هایی که به ناهید برخورد می نموده، سریع تر از آنچه به زمین برخورد می نموده، حرکت می نموده اند.

در عین حال دانشمندان تصور می نمایند که ممکن است ناهید با جو نازک تر از کربن دی اکسید غلیظ فعلی و شاید حتی اقیانوس های آب مایع در سطح سیاره، بسیار شبیه زمین امروز بوده باشد.

جدا شدن سنگ ها از ناهید

به گفته محققان این شرایط به این معنی است که وقتی یک شهاب سنگ عظیم فرضی به سیاره برخورد می نموده، بقایای آن می توانستند از جو زهره فرار نمایند؛ چیزی که امروزه غیرممکن است. اگر این اتفاق می افتاد، آوارهای آن می توانسته اند نشانه های زمین شناختی اقیانوس های احتمالی آن موقع ناهید را در خود داشته باشند.

رسیدن سنگ ها به ماه

موضوع بعدی رسیدن این سنگ ها به ماه است. طبق مدل دانشمندان از چیدمان مداری، مواد زهره باید به طور پیوسته به همسایگی زمین و ماه برسند. پژوهش آن ها نشان می دهد که از هر 10 هزار قطعه سنگ که بر اثر برخورد از ناهید خارج می شوند، حدود هفت عدد باید روی ماه فرود آمده باشند.

حفاظت از سنگ ها

البته که روی ماه، بدون بودن صفحات تکتونیکی یا فرسایش بادی، همه چیزهایی که به سطح برخورد می نماید، باید هنوز در جایی وجود داشته باشد. هرچند ممکن است بر اثر برخوردهای بعدی دفن یا قطعه قطعه گردد. به عقیده پژوهشگران، از نظر تئوری مأموریت های آینده به ماه مانند برنامه آرتمیس یا حتی در حالت ساده تر تجزیه وتحلیل اضافی نمونه های آورده شده توسط مأموریت های آپولو، می تواند مواد ناهید را روی ماه نشان دهد.

چندی پیش بود که دانشمندان وجود فسفین را که از نشانه های احتمالی حیات است در جو ناهید تشخیص دادند. اما طبق این پژوهش تازه که در نشریه Planetary Science Journal پذیرفته شده است، سنگ های ماه هم می توانند داستان سیاره ناهید را از روشی متفاوت با آنچه تا کنون مطالعه شده، بیان نمایند.

گروگوری لافلین (Gregory Laughlin) ستاره شناس دانشگاه ییل و یکی از نویسندگان پژوهش تازه گفت: یک قطعه باستانی ناهید شامل اطلاعات زیادی است. تاریخ ناهید با مباحث مهم علوم سیاره ای از جمله هجوم سیارک ها و ستاره های دنباله دار در گذشته، تاریخ جوی سیارات درونی منظومه شمسی و فراوانی آب مایع گره خورده است.

  • سنگ هایی در فضای میان سیاره ای از سیارک وستا به سیارک بنو راه یافته اند

عکس کاور: طرحی گرافیکی از برخورد یک قطعه سنگ ناهید به ماه

Credit: Sam Cabot

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 569

به "سنگ هایی از سیاره ناهید ممکن است در ماه پنهان شده باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ هایی از سیاره ناهید ممکن است در ماه پنهان شده باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید