سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است

به گزارش طرفداران رونالدو، تهران (پانا) - برآوردها نشان می دهد که جریان ورود سرمایه خارجی به کشورهای توسعه یافته که بیشترین میزان جذب سرمایه گذاری خارجی را دارند، کاهشی 74 درصدی داشته است.

سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، برآوردها نشان می دهد که میزان سرمایه گذاری خارجی در نیمه نخست سال 2020 در مقایسه با نیمه دوم سال 2010 حدوداً 50 درصد کاهش یافته است. بر این اساس کل سرمایه گذاری خارجی اجرا شده در شش ماهه نخست امسال میلادی، 364 میلیارد دلار بوده که پایین ترین عدد از سال 2013 تا به امروز به شمار می آید.

اتاق بازرگانی شرایط سرمایه گذاری خارجی به تفکیک دو فصل نخست سال 2020 را نیز منتشر نموده که بر این اساس در سه ماه نخست امسال، سرمایه گذاری خارجی 41 درصد و در سه ماه دوم، 39 درصد کاهش یافته است.

در میان کشورهای توسعه یافته که بیشترین میزان جذب سرمایه گذاری خارجی را دارند نیز، جریان ورود سرمایه کاهشی 74 درصدی داشته است که در این میان بیشترین کاهش ثبت شده مربوط به ایالات متحده آمریکا بوده است. همچنین، در این مدت میزان سرمایه گذاری انجام شده از سوی سوئیس، هلند و بریتانیا نیز به شدت کاهش یافته است. برآوردها نشان می دهد که در این مدت تحت تأثیر شیوع کرونا، تمایل سرمایه گذاران برای کشف فرصت های جدید به شدت کاهش یافته است.

آنالیز های موردی نشان می دهد که سرمایه گذاری خارجی در سال 2020، در روسیه منفی شده است و آمارها در کشورهایی مانند چین، هند، اندونزی، برزیل، ترکیه، لهستان و مکزیک نیز نشان از کاهش قطعی جذب سرمایه گذار جدید در ماه های گذشته دارد.

مقایسه آمارهای جذب سرمایه در هفت سال گذشته نیز نشان می دهد که عدد سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است. بر این اساس بالاترین میزان سرمایه گذاری فصلی اجرا شده در سال های اخیر به سه ماهه ابتدایی سال 2015 اختصاص دارد و بالاترین فرایند شش ماهه نیز در سرانجام سال 2016 و ابتدای سال 2017 به ثبت رسیده است اما با شیوع کرونا، هردو این فرایندها به پایین ترین حد خود در سال های گذشته رسیده اند و با توجه به نامشخص بودن سرنوشت این ویروس در ماه های آینده، نحوه بازگشت سرمایه گذاری خارجی به شرایط عادی نیز معلوم نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 616

به "سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 به پایین ترین سطح خود رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید