آیا خوابیدن در نزدیکی تلفن همراه برای سلامتی مضر است؟

به گزارش طرفداران رونالدو، خواب برای سلامت روانی و جسمی افراد و به ویژه رشد و سلامت اجتماعی بچه ها حیاتی است. از آنجایی که این روز ها تلفن همراه به بخشی از زندگی انسان ها تبدیل شده اند، بنابراین تأثیر آن بر کیفیت خواب افراد بسیار نگران کننده است. گوشی هوشمند آخرین چیزی است که قبل از خواب شب به وسیله بسیاری از افراد استفاده می گردد. بسیاری از ما نیز پس از بیدار شدن از خواب اول به سراغ تلفن همراه خود می رویم.

آیا خوابیدن در نزدیکی تلفن همراه برای سلامتی مضر است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از rahnamato، در یک نظر سنجی از بین چند شرکت نماینده مشخص شد که بیش از نیمی از آن ها حداقل گاهی اوقات با تلفن همراه خود به رختخواب می روند. از میان کسانی که به این سوال پاسخ منفی دادند، بعضی همچنان اعلام کردند که در هنگام خواب تلفن همراه خود را بر روی یک میز در کنار یا نزدیک تخت خود قرار می دهند.

متاسفانه هیچ کدام از این کارها، برای سلامتی شما خوب نیست. تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد همه افراد، چه بزرگسال و چه نوجوان نباید تلفن همراه خود را در نزدیکی محل خواب خود قرار دهند.

در صورتی که مشکل بیخوابی دارید، در به خواب رفتن مشکل دارید و یا نمی توانید در طول روز بیدار بمانید، تلفن همراه شما می تواند دلیل اصلی این موضوع باشد. مطالعات نشان می دهد در صورتی که تلفن همراه شما در نزدیکی تختخوابتان قرار داشته باد، احتمال اینکه خواب سبک تری را تجربه کنید، بیشتر خواهد شد.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که اختلال خواب فقط در صورت قرار گرفتن تلفن همراه در رختخواب رخ نمی دهد. بلکه وجود تلفن در اتاق خواب نیز احتمال بروز پیامد های مضر در خواب را افزایش می دهد.

این روز ها رسانه های اجتماعی، محیط های اجتماعی را از محوطه مدرسه به اتاق خواب بچه ها آورده اند. آن ها 24 ساعته و 7 روز هفته باز هستند و در شب به اوج خود می رسند. استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تیک تاک به وسیله بچه ها، پیامد هایی مانند کمبود خواب را در پی دارد.

یکی از پیامد های منفی کم خوابی، احتمال بروز افسردگی است. داده های بدست آمده از صد ها نوجوان نشان می دهد که افرادی که قبل از خواب از رسانه های اجتماعی استفاده می نمایند، مسائل خواب بیشتری را تجربه می نمایند که به نوبه خود با سطوح بالای افسردگی مرتبط است.

این موضوع بعلاوه ممکن است به عملکرد تحصیلی ضعیف دانش آموزان نیز منجر گردد. این مساله فقط به بچه ها و نوجوانان ختم نمی گردد. مطالعات نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه قبل از خواب منجر به پیامد های منفی خواب در بزرگسالان نیز می گردد.

یک مطالعه بر روی افراد حداکثر 40 ساله نشان می دهد که استفاده زیاد از تلفن همراه قبل از خواب سبب افزایش خستگی و خواب طولانی تر می گردد. این موضوع در افراد بین 40 تا 60 سال زود بیدار شدن و مدت خواب کوتاهتر را به همراه دارد.

با وجود این نگرانی ها، بعضی از شرکت ها تنظیمات خاصی را برای استفاده بهینه از تلفن همراه در شب ارائه داده اند. یکی از این تنظیمات حالت شیفت شب آیفون است. این ویژگی نور مضر و خسته نماینده صفحه نمایشگر گوشی را در هنگام شب از بین می برد.

با این حال، تحقیقات صورت گرفته بر روی 167 شرکت نماینده نشان داد که حالت شیفت شب آیفون هیچ یاریی به بهبود کیفیت خواب افراد نمی نماید. پرهیز از تلفن همراه قبل از خواب، کیفیت خواب بهتری را نسبت به حالت شیفت شب به همراه دارد.

نور آبی صفحه نمایش تلفن همراه، ترشح ملاتونین را به تاخیر می اندازد. ملاتونین که به (ریتم شبانه روزی) نیز معروف است، هورمونی است که چرخه خواب و بیداری شما را کنترل می نماید. فیلتر های نور آبی می توانند تا حدی این اثرات را کاهش دهند، اما نه به طور کامل.

علاوه بر این، فقط درخشش صفحه نمایش نیست که خواب شما را مختل می نماید. نرم افزار ها و برنامه ها نیز معمولا طوری طراحی می شوند که فکر را درگیر نموده و تا حد ممکن توجه شما را به خود جلب نمایند.

به محض اینکه تلفن شما بوق می زند و یا می لرزد، فورا وسوسه می شوید که آن را آنالیز کنید؛ بنابراین نگرانی هایی نیز در خصوص اثرات تشعشعات وجود دارد که نه تنها بر روی کیفیت خواب، بلکه بر سایر جنبه های سلامتی نیز تاثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که تنها یک ماه طول می کشد تا اثرات منفی این تشعشعات رفع شده و کیفیت خواب شما بهبود یابد.

محدود کردن استفاده از تلفن همراه قبل از خواب به مدت چهار هفته می تواند به طور موثری تأخیر خواب را کاهش دهد، طول مدت خواب را افزایش دهد، کیفیت خواب را بهبود بخشد، برانگیختگی قبل از خواب (ضربان قلب بالا و ناتوانی در توقف تفکر) را کاهش دهد و عواطف مثبت (مایل بودن به تجربه احساسات مثبت) و حافظه فعال (فرایند شناختی که برای استدلال و تصمیم گیری مفید است) را بهبود ببخشد.

فقط چهار هفته طول می کشد که استفاده از تلفن را قبل از خواب محدود کنید تا چرخه خواب شما به حالت عادی بازگردد. فراهم کردن خواب مورد احتیاج بدن اقدام مهمی در جهت حفظ سلامت کلی روحی و جسمی است.

مقاومت در برابر وسوسه استفاده از تلفن خود به مدت دو ساعت قبل از خواب شاید در ابتدا سخت به نظر برسد. استفاده از ویژگی هایی مانند Digital Wellbeing نیز می تواند به ردیابی تعداد ساعاتی که با تلفن همراه خود می گذرانید، یاری کند.

بعلاوه می توانید محدودیت هایی برای استفاده از بعضی برنامه ها مشخص کنید تا در صورت تجاوز از آن مدت، به شما هشدار داده گردد. در هر حال، فناوری و نحوه استفاده ما از آن در نهایت باید به رفاه ما منجر گردد، نه اینکه سلامتی ما را به خطر بیندازد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مهر 1401 بروزرسانی: 16 مهر 1401 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 1476

به "آیا خوابیدن در نزدیکی تلفن همراه برای سلامتی مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خوابیدن در نزدیکی تلفن همراه برای سلامتی مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید