تصاویر شگفت انگیز ناسا از اجرام آسمانی

به گزارش طرفداران رونالدو، ناسا تصاویر زیبایی از بعضی اجرام آسمانی منتشر نموده که محصول ادغام داده های چند تلسکوپ هستند.

تصاویر شگفت انگیز ناسا از اجرام آسمانی

به گزارش خبرنگاران، ناسا تصاویری را منتشر نموده است که در آنها، داده های تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا (Chandra X-ray Observatory) با داده های ماموریت های دیگر ادغام شده اند. این روش آنالیز، امکان درک کامل تر اجرام فضایی را فراهم می نماید.

تصویر نخست، تصویر سحابی هلیکس (Helix Nebula) است که سحابی چشم خدا نیز نامیده می گردد. این تصویر، داده های مادون قرمز تلسکوپ فضایی اسپیتزر (Spitzer Space Telescope) را برای رنگ های سبز و قرمز، داده های تلسکوپ فضایی هابل (Hubble Space Telescope) را برای رنگ های نارنجی و آبی، داده های تلسکوپ فضایی گلکس (GALEX) برای نور فرابنفش و داده های تلسکوپ چاندرا را برای رنگ سفید در بر دارد.

تصویر دوم، مربوط به کهکشان چرخ گاری (Cartwheel Galaxy) است که شبیه به چشم گاو به نظر می رسد. شکل ظاهری این کهکشان، به خاطر وجود کهکشان کوچکتری است که از میان آن گذر می نماید. اشعه ایکس تلسکوپ چاندرا، گازهای داغ آشفته ای را با رنگ بنفش نشان می دهند که در اثر برخورد پراکنده شده اند. داده های نوری تلسکوپ هابل نیز که به رنگ های قرمز و سبز و آبی هستند، نشان می دهند که این برخورد در کدام قسمت ممکن است به شکل گیری ستاره منجر گردد.

سومین تصویر، اتا شاه تخته یا اتا کارینا (Eta Carinae) را نشان می دهد که یک سامانه ستاره ای در صورت فلکی شاه تخته است. این سامانه، دو ستاره عظیم را در بر دارد که بسیار نزدیک به یکدیگر در حال گردش هستند. در این تصویر، داده های نوری تلسکوپ هابل، رنگ سفید و همچنین پرتو فرابنفش را نشان می دهند و پرتو ایکس تلسکوپ چاندرا نیز انتشارات بنفش را معین می نماید.

سومین تصویر، ابرنواختر موسوم به اس ان 1987ای (SN 1987A) است که یکی از درخشان ترین ابرنواخترهای دیده شده به شمار می رود. داده های تلسکوپ چاندرا، رنگ آبی و داده های تلسکوپ هابل، رنگ های نارنجی و قرمز را نشان می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 518

به "تصاویر شگفت انگیز ناسا از اجرام آسمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر شگفت انگیز ناسا از اجرام آسمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید