آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما

به گزارش طرفداران رونالدو، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - گل تکوما درختچه ای همواره سبز با گل های زرد شیپوری، بومی مناطق گرمسیری است و کاشت آن در فضای سبز شهری، پارک ها، حاشیه خیابان، باغچه منازل و گلدان امکانپذیر است. این گل زیبا از اواسط بهار به گل رفته و به مدت تقریبی چهل تا پنجاه روز به گل می نشیند و چشم اندازی بی نهایت زیبا به وجود می آورد. در این مقاله شما را با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما و احتیاج های محیطی این گیاه برای کاشت در گلدان آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

در ادامه می خوانید:

 • شرایط نگهداری
 • گیاه شناسی
 • نحوه تکثیر

شرایط نگهداری از گل تکوما

 • خاک: گل تکوما بهترین رشد را در خاک لومی حاصلخیز با میزان ماده آلی زیاد و زهکش کافی و مناسب دارد. همچنین ترکیبی از خاک معمولی باغچه + خاک برگ به همراه مقداری خاک پرلیت و یا شن نیز برای نگهداری و تکثیر گل تکوما در گلدان مناسب است.
 • آبیاری: گل تکوما در طبیعت و فضای باز احتیاج آبی کمتری داشته و گیاهی مقاوم به خشکی است، ولی برای رشد مناسب در گلدان، احتیاج به آبیاری منظم دارد. همچنین توجه داشته باشید، گیاه جوان تکوما احتیاج به آبیاری بیشتر داشته و آبیاری روزانه برای گیاه مناسب است، ولی با افزایش سن گل از میزان آبیاری کاسته شده و می توان هر چند روز یک بار گیاه را آبیاری کرد. برای تشخیص زمان آبیاری گیاه هنگامی که 1 تا 2 سانتیمتری سطح خاک خشک شد، گیاه را آبیاری کنید به طوری که آب از زهکش کف گلدان خارج گردد.

  توجه: اجازه ندهید که آب در داخل زیر گلدانی باقی بماند، زیرا باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. همچنین از وجود زهکش کافی در کف گلدان مطمئن باشید.

 • نور: تکوما برای رشد بهینه احتیاج به دریافت نور کافی و مستقیم خورشید برای 6 تا 8 ساعت در روز دارد. لازم به ذکر است در محیط سایه و نور غیر مستقیم خورشید هرچند گیاه و برگ های آن به خوبی رشد می نمایند، ولی گیاه به گل نمی رود.
 • دما: دامنه تحمل تغییرات دمایی تکوما به هوای گرم زیاد است، ولی به سرمای هوا حساس بوده و تا سرمای 5- درجه را تحمل می نماید و در دما های کمتر گیاه از بین می رود. هر چند درجه حرارت زیاد در تابستان برای گیاه قابل تحمل است، ولی باعث کاهش گلدهی می گردد که می توان با آبیاری منظم روزانه آن را تعدیل کرد.
 • آفات و بیماری ها: گل تکوما در محیط بیرون و طبیعت نسبت به آفات و بیماری مقاوم است، ولی در محیط گلخانه در معرض هجوم آفاتی مانند کنه قرمز و مگس سفید قرار می گیرد. برای مبارزه با این آفات می توانید از سموم حشره کش و کنه کش بهره ببرید.
 • کوددهی: استفاده از کود کامل در زمان گلدهی به رشد بهتر و فراوری گل های بیشتر یاری می نماید. اگر گل تکوما را در گلدان نگهداری می کنید، در طول بهار و تابستان دو هفته یک بار به گیاه کود دهید و اگر آن را در زمین کاشته اید هر شش هفته تا هشت هفته یک بار در بهار و تابستان به گیاه کود دهید.
 • هرس: با هرس کردن می توان اندازه درختچه تکوما را به راحتی تا 1/5 متر نگه داشت که این باعث می گردد نگهداری و تکثیر گل تکوما به راحتی در گلدان و محیط آپارتمان قابل انجام باشد.

گیاه شناسی گل تکوما

گل تکوما که با نام گل شیپوری زرد و گل شیپوری طلایی نیز شناخته می گردد، بومی قاره آفریقا، آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، مکزیک و آرژانتین است و به صورت درختچه ای بالارونده با ارتفاع 4/5 متر در طبیعت این مناطق دیده می گردد.

برگ های تکوما، شانه ای شکل و دارای 5 تا 9 برگچه دندانه دار است و گل ها به رنگ زرد و گاهی قرمز متمایل به نارنجی، استکانی یا شیپوری شکل است و در خوشه های انتهایی شاخه ها ظاهر می شوند. گلدهی گیاه در فصل تابستان رخ می دهد و گل ها از پایین خوشه به بالا باز می شوند و تا گل های پیر نمیرند گل های جوان باز نخواهند شد. این ویژگی عاملی است که باعث می گردد تا گیاه مدت زیادی گلدار بماند و به این دلیل به آن گل بادوام هم می گویند.

جالب است بدانید عصاره برگ و ریشه های گل تکوما خواص ضد سرطانی دارد و در طب سنتی استفاده زیادی از آن می گردد.

نحوه تکثیر گل تکوما

گل تکوما به وسیلهه کاشت بذر و قلمه ساقه تکثیر می گردد، نحوه تکثیر این گیاه به توضیح زیر است:

1. کاشت بذر

1- گلدان مناسبی را انتخاب و آن را با مخلوطی از خاک گلدانی و شن و ماسه درشت پر کنید.

2- بذر تکوما را در خاک رویی کاشته و روی آن را با لایه نازکی از خاک در حدود نیم سانتیمتر بپوشانید.

3- بستر کاشت را به طور کامل آبیاری کنید به طوری که آب اضافی از زهکش کف گلدان خارج گردد.

4- گلدان را به یک مکان روشن (با نور غیر مستقیم خورشید) و دمای 24 تا 25 سانتیگراد منتقل کنید.

5- تا زمان جوانه زنی خاک را همیشه مرطوب و نه خیس و غرقاب حفظ کنید.

6- در شرایط مناسب محیطی، بذر گل تکوما در مدت 3 تا 5 روز جوانه می زند، اما ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد.

7- زمانی که اندازه گیاه به 10 سانتیمتر رسید و تعداد برگ ها از سه تا بیشتر شد، می توانید گیاه را به محیط بیرون یا گلدان اصلی منتقل کنید و در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید.

2. قلمه زدن ساقه

برای قلمه زدن گل تکوما، در بهار از قلمه های چوب سبز و در تابستان از قلمه های نیمه چوبی این گیاه می توان استفاده کرد و برای کاشت قلمه ها می توانید از مخلوط پرلیت و پیت ماس و یا پیت خزه + شن بهره ببرید.

برای قلمه زدن، از انتهای ساقه حاصل از رشد امسال، ساقه ای به طول 10-7 سانتیمتر جدا کنید. برای جدا کردن قلمه از قیچی باغبانی یا چاقوی تیز که قبلا ضد عفونی نموده اید، بهره ببرید.

برگ ها را از یک سوم قسمت پایین قلمه جدا کنید و در بستر کاشت قرار دهید؛ طوری که برگ های موجود بر روی قلمه در قسمت بالای خاک باقی بمانند.

گلدان را آبیاری کنید و آن را در محلی دور از نور مستقیم خورشید در دمای 21 تا 24 درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا زمانی که قلمه ها ریشه دار شوند.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، نگهداری و تکثیر گل تکوما در محیط آپارتمان و در گلدان نیز به آسانی امکانپذیر است. برای رشد بهینه این گیاه در منزل توصیه می کنیم آن را در بهار و تابستان در محیط بیرون مانند بالکن نگهداری کنید و با آغاز سرما گیاه را به داخل منزل منتقل کنید.

اگر سوال یا تجربه ای در زمینه نگهداری و پرورش گل تکوما و نحوه تکثیر آن دارید، می توانید آن را به وسیله بخش نظرات و پرسش ها با ما به اشتراک بگذارید. در صورتی که به گل های شیپوری شکل علاقه دارید پیشنهاد می کنیم نحوه کاشت و تکثیر گل شیپوری هلندی را نیز در خبرنگاران بخوانید.

منبع: setare.com
انتشار: 22 خرداد 1400 بروزرسانی: 22 خرداد 1400 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 969

به "آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما" امتیاز دهید

1 کاربر به "آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نحوه نگهداری و تکثیر گل تکوما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید