چه کسانی سهام عدالت نگرفتند؟

به گزارش طرفداران رونالدو، به گزارش خبرنگاران، سهام عدالت به یکی از مهمترین مسائل مالی روز تبدیل شده است. در حالی که حدود 50 میلیون نفر به دنبال کسب اطلاعات جدید در این باره هستند جمعیت قابل توجهی هم هنوز با این ابهام روبرو هستند که چرا آنها مشمول سهام عدالت نیستند. چه کسانی سهام عدالت نگرفته اند؟

چه کسانی سهام عدالت نگرفتند؟

حسن علایی در مورد افرادی که دارای برگه سهام عدالت هستند اما جزو مشمولین این سهام حساب نمی شوند به ایرنا گفته است: بعضی از افراد دارنده برگه سهام عدالت هستند اما این برگه ها، فقط برگه های پیش ثبت نام است و به عنوان دارنده حتمی سهام عدالت و سهامدار بودن آنها محسوب نمی گردد.

وی ادامه داد، اکنون فقط آن دسته از مشمولانی که فرآیند ثبت نام آنها در سنوات گذشته در شرکت های تعاونی شهرستانی نهایی شده اند و مشخصات آنها به وسیله شرکت های مذکور به سازمان خصوصی سازی ارسال و در سامانه سهام عدالت درج شده باشد مشمول نهایی سهام عدالت تلقی می شوند و ثبت نام اولیه یا داشتن دعوتنامه ثبت نام دلیل بر ثبت نام نهایی افراد نیست.

معاون واگذاری سهام و بنگاه ها گفت: اگر فرآیند ثبت نام افراد در آن موقع تکمیل می شد و ثبت نام خود را در سامانه سهام عدالت قطعی می کردند، اکنون به عنوان دارنده سهام عدالت شناخته می شدند، به همین دلیل افرادی که ثبت نام خود را تکمیل نکردند دیگر به عنوان دارنده سهام عدالت محسوب نمی شوند و اکنون سازو کارهای اجرایی قانونی مبنی بر ثبت نام جدید و تخصیص سهام عدالت به این دسته از افراد وجود ندارد.

علایی اظهار کرد: در صورت عدم دسترسی یا مفقودی برگه عضویت سهام عدالت هیچ لزومی به در اختیار داشتن برگه عضویت نیست و مشمولان این سهام می توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی سهام عدالت به نشانی samanese.ir از شرایط سهامداری خود آگاه شوند.

وی گفت: ارزش سهام تخصیص یافته به هر یک از مشمولان متناسب با میزان اقساط وصول شده از بابت ثمن سهام واگذار شده از محل سودده سال شرکت های سرمایه پذیر در مقاطع گذشته مشخص شده و در صورتحساب مشمولین در سامانه اینترنتی سهام عدالت درج و قابل مشاهده است که عمدتا ارزشی معادل پنج میلیون و 320 هزار ریال بوده است.

علایی گفت: بعضی از افرادی که سهام عدالت به وسیله انتقال و تقسیم سهم الارث به آنها رسیده است در صورتی که قبلا سهامدار بوده باشند ارزش سهام آنها بیشتر می گردد، یا افرادی که قبل از سال 1395 سود سهام عدالت دریافت نموده اند به میزان سود دریافتی از ارزش سهام تخصیصی آنها کاسته شده است، همچنین آن دسته از مشمولانی که به تایید نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور از 50 درصد تخفیف در بهای واگذاری بهره مند شده اند ارزش سهام آنها حداکثر معادل 10 میلیون ریال بوده است.

عضو هیات عامل سازمان خصوصی سازی اضافه کرد: افراد اکنون به دلیل اتمام مهلت قانونی مشخص شده در سال 1396 و محدودیت های موجود، قادر به پرداخت مانده مبلغ سهام تخصیصی و واریز مابه التفاوت و تکمیل بدهی خود برای افزایش ارزش سهام خود تا سقف یک میلیون تومان نیستند؛ در سنوات قبل دولت حدود هفت ماه به این دسته از افراد مهلت داده بود نسبت به واریز و تکمیل وجه اقدام نمایند؛ افرادی که در آن مقطع اقدام لازم را به عمل آوردند با واریز بدهی ارزش سهام آنها از پنج میلیون و 320 هزار ریال به 10 میلیون ریال افزایش پیدا کرد.

وی به ارزش روز سهام عدالت اشاره نمود و اضافه کرد: ارزش روز این سهام متناسب با افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت های سرمایه پذیر در بورس و فرابورس متغیر بوده است و نمی توان قیمت قطعی و دقیقی را برای ارزش هر یک از مشمولان برآورد و بیان کرد ولی بر اساس آنالیز های انجام شده ارزش فعلی سهام بیش از 10 برابر قیمت مقطع واگذاری است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 312

به "چه کسانی سهام عدالت نگرفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی سهام عدالت نگرفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید