واکنش فدراسیون شطرنج به تغییر تابعیت شطرنج باز ایرانی

به گزارش طرفداران رونالدو، محسن سمیع زاده در واکنش به تغییر تابعیت غزل حکیمی فرد بانوی شطرنج باز ایرانی و رقابت زیر پرچم سوئیس گفت: حکیمی فرد از سال 2016 برای ایران مسابقه نداده و در سال 1395 برای ادامه تحصیل به سوئیس رفته است. وی در تاریخ 2 اسفند 98 از فدراسیون جهانی درخواست تغییر پرچم داده و فیده نیز با این موضوع موافقت کرده و این تغییر پرچم را در تاریخ 20 اردیبهشت 99 به فدراسیون ایران اطلاع داده است.

واکنش فدراسیون شطرنج به تغییر تابعیت شطرنج باز ایرانی

او اضافه کرد: قانون فدراسیون دنیای می گوید که اگر درخواست تغییر پرچم کمتر از دو سال از آخرین رقابت آن شطرنج باز برای کشورش باشد، کشور ثانی باید غرامت بپردازد تا آن ورزشکار را در اختیار بگیرد. با توجه به همین قانون و اینکه حکیمی فرد بیش از دو سال بود که برای ایران مسابقه نداده بود، پس مسئله ای از این بابت برایش وجود نداشت.

سرپرست دبیری فدراسیون شطرنج با بیان اینکه حکیمی فرد رتبه پنجم بین بانوان شطرنج باز ایرانی را در اختیار داشته است، ادامه داد: در همه بخش ها و حیطه های کشور، وظیفه مسئولان است که چنین مسائلی را کالبدشکافی کنند که چرا عده ای در تلاش برای رفتن از ایران هستند. البته چنین اتفاقی در کشور های دیگر دنیا نیز رخ می دهد و ورزشکاران زیادی هستند که پرچم خود را تغییر می دهند تا برای کشور دیگری رقابت کنند. در ایران نیز ورزشکارانی حضور داشتند که تابعیت کشورمان را پذیرفته بودند. به همین دلیل نباید به این موضوع نگاه سیاسی و امنیتی شود و از طرف دیگر یک آسیب شناسی صورت بگیرد. چند عضو تیم ملی شنای ترکیه اهل روسیه هستند و ورزشکاران زیادی نیز که قطری نیستند، برای این کشور مسابقه می دهند. باید این تابو شکسته شود و نگاه امنیتی به این مسئله نباشد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 389

به "واکنش فدراسیون شطرنج به تغییر تابعیت شطرنج باز ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش فدراسیون شطرنج به تغییر تابعیت شطرنج باز ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید