درمان مستقیم کرونا از طریق بینی؟

به گزارش طرفداران رونالدو، به گفته این محققان از دست رفتن حس بویایی در یک بیمار مبتلا به کرونا به صورت شدید و ناگهانی رخ می دهد و معمولاً این گونه بیماران آبریزش بینی ندارند و بینی شان گرفته نمی شود. آن ها می توانند به راحتی نفس بکشند.

درمان مستقیم کرونا از طریق بینی؟

از دست رفتن حس چشایی یا بویایی از علایم ابتلا به کرونا است

محققان اروپایی که درباره تجربیات بیماران مطالعه می کنند، می گویند از دست رفتن حس بویایی که می تواند با ابتلای به ویروس کرونا همراه باشد مساله ای منحصر به فرد و متفاوت با از دست رفتن حس بویایی در کسی است که دچار سرماخوردگی یا آنفلوآنزای شدید شده است.

به گفته این محققان از دست رفتن حس بویایی در یک بیمار مبتلا به کرونا به صورت شدید و ناگهانی رخ می دهد و معمولاً این گونه بیماران آبریزش بینی ندارند و بینی شان گرفته نمی گردد. آن ها می توانند به راحتی نفس بکشند.

مساله متفاوت دیگر در این بیماران از دست دادن حس چشایی است.

محققان ژورنال رینولوژی گویند: این طور نیست که حس چشایی این بیماران تا حدودی مختل شده باشد بلکه از دست رفتن این حس در این بیماران به گونه ای شدید است که آن ها طعم تلخ یا شیرین را تشخیص نمی دهند. متخصصان گمان می کنند که این امر به این دلیل است که ویروس کرونا بر سلول های عصبی که مستقیماً درگیر بو و طعم هستند، تأثیر می گذارد.

علائم اصلی ویروس کروناویروس عبارتند از:

-درجه حرارت بالا

- سرفه تازه و مداوم

-از دست دادن حس بوبایی و چشایی

هرکسی که این علائم را داشته باشد باید خود را قرنطینه کند و برای اینکه بداند آیا این ویروس را دارد باید آزمایش دهد و برای جلوگیری از سرایت احتمالی آن اعضای خانواده نیز باید در قرنطینه قرار گیرند.

تحقیقات در مورد حس بویایی

پروفسور کارل فیل پات محقق برجسته در دانشگاه آنگلیای شرقی، آزمایشات بو و طعم را روی 30 داوطلب انجام داد: 10 نفر مبتلا به کرونا، 10 نفر دچار سرماخوردگی شدید و 10 فرد سالم بدون علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا.

از دست دادن حس بویایی در بیماران مبتلا به کرونا بسیار عمیق تر بود. آن ها کمتر قادر به شناسایی بو ها بودند و به هیچ وجه قادر به تشخیص تفاوت طعم تلخ یا شیرین نبودند.

پروفسور فیل پات، که با موسسه خیریه حس پنجم، برای کمک به افرادی که طعم بویایی و چشایی شان مختل شده کار کرده، می گوید: به نظر می رسد واقعاً ویژگی های منحصر به فردی وجود دارد که ویروس کرونا را از سایر ویروس های تنفسی متمایز می کند.

وی گفت: این بسیار هیجان انگیز است، زیرا این یافته ها به این معنی است که می توان از آزمایشات بو و طعم برای تمایز بین بیماران مبتلا به کرونا و افراد مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا استفاده کرد.

وی گفت: افراد می توانند با استفاده از محصولاتی از قبیل: قهوه، سیر، پرتقال یا لیمو و شکر، آزمایش بو را در خانه انجام دهند.

او در عین حال تاکید کرد: آزمایشات تشخیصی سواب حلق و بینی هنوز هم برای کسی که فکر کند ممکن است ویروس کرونا داشته باشد، ضروری است.

وی اضافه کرد: حس بویایی و چشایی در بیشتر افرادی که از بیماری کرونا بهبود می یابند، طی چند هفته باز می گردد. پروفسور اندرو لین متخصص مسائل بینی و سینوس در دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده است. پروفسور اندرو نیل و تیمش نمونه های بافتی از قسمت پشت بینی را بررسی کرده اند تا بدانند که ویروس کرونا چگونه باعث از بین رفتن حس بویایی می گردد. آن ها یافته هایشان را در ژورنال تنفسی اروپا منتشر کرده اند.

آن ها سطح بسیار بالایی از آنزیمی را شناسایی کردند که فقط در آن ناحیه بینی وجود دارد که مربوط به حس بویایی است. تصور می گردد این آنزیم که ACE-2 نامیده می گردد نقطه ورودی است که به ویروس کرونا اجازه می دهد از آنجا وارد سلول های بدن گردد و باعث عفونت گردد.

بینی یکی از مکان هایی است که ویروس کرونا از آنجا وارد بدن می گردد.

پروفسور لین گفت: ما اکنون آزمایشات بیشتری را در آزمایشگاه انجام می دهیم تا ببینیم ویروس در واقع از این سلول ها برای دسترسی به بدن افراد و ایجاد عفونت در آن استفاده می کند. گر اینگونه باشد، ما ممکن است بتوانیم با درمان های ضد ویروسی که مستقیماً از طریق بینی انجام می گردد، با عفونت مقابله کنیم.

منبع: فرادید
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 490

به "درمان مستقیم کرونا از طریق بینی؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان مستقیم کرونا از طریق بینی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید