خبرنگاران مرز چذابه باز شد؛ بازگشایی مهران از فردا

به گزارش طرفداران رونالدو، تهران - خبرنگاران - بر اساس اعلام سخنگوی گمرک ایران، مرز چذابه از یک ساعت گذشته برای جابجایی کالای تجاری به عراق باز گشایی شد.

خبرنگاران مرز چذابه باز شد؛ بازگشایی مهران از فردا

روح الله لطیفی به خبرنگار مالی خبرنگاران گفت: بر اساس آخرین اطلاعات، مرز چذابه یک ساعت گذشته برای جابجایی کالای تجاری به عراق باز گشایی شد.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس دیدار مرزی بین مقامات گمرک ایران و عراق که در ساعت 13 امروز (شنبه) انجام شد، توافق شد که این مرز از فردا (یکشنبه) درباره کالاهای تجاری مانند سابق عمل کند و مسئله ای برای ارسال بار از این مرز وجود نداشته باشد.

توقف 1500 کامیون در مرز سومار

لطیفی همچنین گفت: در حالت عادی توان جابجایی 150 کامیون در مرز سومار وجود دارد و برای تخلیه و بارگیری 1500 کامیون در شرایط عادی به 10 روز زمان احتیاج است. حدود 1500 کامیون پشت مرز سومار منتظر این هستند تا طرف عراقی مجوز جابجایی کالا و ورود کامیون های عراقی را بدهد.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از این بار مربوط به کاشی و سرامیک است که از مبدا استان های مرکزی به خصوص یزد بارگیری شده اضافه کرد: فعلا انتظار داریم تجار برای جلوگیری از تراکم کامیون، بار جدیدی به سمت سومار ارسال نکنند.

مرزهای افغانستان باز است

لطیفی درباره شرایط دیگر مرزهای کشور توضیح داد: مرزها با افغانستان باز است و کالای تجاری جابجا می گردد، این مرز تنها سه ساعت چند روز گذشته بسته بوده و با دیدارهای مرزی گمرکات دو طرف مشکل شده است.

وی توضیح داد: از استان خراسان جنوبی و رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان کالای تجاری با افغانستان تبادل می گردد و برای تردد مسافری نیز مسئله ای وجود ندارد و تیم های پزشکی مستقر هستند.

لطیفی با بیان اینکه مرز چذابه برای تردد مسافری و تجاری تعطیل است ، اضافه کرد: مرز شلمچه برای کالای تجاری باز و مشغول فعالیت است.

وی همچنین با اعلام اینکه مرز پرویزخانه در کرمانشاه باز است، گفت: در خسروی فعلا ترددی نداریم.

سخنگوی گمرک با اشاره به مرزهای آذربایجان غربی اظهار کرد:طرف ترک به تعداد افرادی که قرنطینه بیمارستان صحرایی جا دارد مسافر و کامیون اتباع خودش را پذیرش می نماید و بیمارستان صحرایی فقط 100 نفر ظرفیت دارد، این موضوع باعث تراکم کامیون و مسافر در مرز شده است.

وی توضیح داد: اکنون 370 کامیون ترک و حدود 18 مسافر در مرز بازرگان منتظر مجوز ورود به ترکیه منتظر هستند. امروز طرف ایرانی قرار است به آنها پیشنهاد دهد که شبکه بهداشت در گمرک بازرگان با جدیت بیشتری تمام اتباع ترکی که می خواهد از ایران خارج شوند را معاینه نموده و در صورت صدور گواهی سلامت دیگر در جهت قرنطینه قرار نگیرند.

لطیفی همچنین اظهار کرد: بعضی اتباع ایرانی در کشور امارات%E2%80%8C+متحده+%E2%80%8Cعربی>امارات متحده عربی قصد بازگشت به ایران را داشتند که با ممنوعیت یک هفته ای روبرو شده بودند.

وی با بیان اینکه امروز 650 مسافر از جهت دریایی وارد کشور می شوند، اضافه کرد: آنها با شناور در بندر عباس پهلو می گیرند و تیم پزشکی نیز برای معاینه آنها در بندر عباس مستقر است. ظرفیت ورود مسافر به هرمزگان 200 نفر است اما شرایط ویژه ای برای ورود این مسافران مهیا شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 137

به "خبرنگاران مرز چذابه باز شد؛ بازگشایی مهران از فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مرز چذابه باز شد؛ بازگشایی مهران از فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید