تخریب سنگ قبرهای قدیمی توسط حفاران غیر مجاز در چناران

به گزارش طرفداران رونالدو، مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چناران گفت: متاسفانه تا به امروز بسیاری از سنگ قبرهای قدیمی و تاریخی این شهرستان به دست حفاران غیر مجازی که به دنبال اشیای عتیقه بوده اند، تخریب شده است.

تخریب سنگ قبرهای قدیمی توسط حفاران غیر مجاز در چناران

محمد طاهریان مقدم از کشف دو سنگ قبر تاریخی در روستای سیدآباد برای اولین بار در هنگام گودبرداری اطلاع داد و اضافه کرد: این سنگ قبرها در حین عملیات گودبرداری برای نصب لوله انتقال آب کشاورزی در محدوده روستای سیدآباد این شهرستان کشف شده است.

وی ادامه داد: یکی از این قطعات به شکل مکعبی است و دو متر طول و 50 سانتیمتر عرض دارد و احتمالا مربوط به دوره صفویه باشد و اکنون در مرحله کارشناسی قرار گرفته است و سنگ قبر دیگر به ابعاد 50 در 60 سانتیمتر مربوط به یک زن و تاریخ 1281 هجری شمسی است.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چناران با بیان اینکه آخرین بار زمستان سال قبل چند سنگ قبر قدیمی دیگر در روستای دولت آباد شهر گلمکان بر اثر بارندگی ها کشف شده است، اضافه کرد: در شهرستان چناران، روستاهای بسیاری هستند که سنگ قبرهای تاریخی و قدیمی در آن ها وجود دارد.

وی اعلام کرد: اگرچه در بخش مرکزی و گلبهار سنگ قبرهای قدیمی وجود دارد اما بعضی از آن ها به سرقت رفته اند و تعدادی دیگر نیز آسیب دیده اند.

طاهریان مقدم در گفت وگو با ایسنا عنوان نمود: شهرستان چناران حدود 231 روستا دارد که بیشتر روستاها دارای سنگ قبرهای قدیمی هستند و بیشتر آن ها به صورت صندوقچه ای و مربوط به دوره صفوی است.

وی ادامه داد: با توجه به تعدد سنگ قبرهای قدیمی در سطح شهرستان برای جلوگیری از آسیب دیدگی ایجاد موزه سنگ با یاری بخش خصوصی ضرورت دارد.

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چناران عنوان نمود: تا به امروز در سطح شهرستان 30 تا 40 سنگ قبر قدیمی کشف شده که بیشتر آن ها به شکل صندوقچه ای هستند، متاسفانه اغلب حفاران غیر مجاز برای به دست آوردن اشیای عتیقه سنگ قبرها را تخریب می نمایند.

وی گفت: طی دو سال گذشته بیش از 20 حفار غیر مجاز به دستگاه قضایی معرفی شده اند، بیشتر این افراد توسط انجمن میراث فرهنگی شهرستان و دوستداران میراث فرهنگی و یگان حفاظت شناسایی و دستگیر شده اند.

طاهریان مقدم اظهار کرد: علاوه بر ثبت 22 اثر تاریخی چناران در فهرست آثار ملی ایران، تا به امروز 120 اثر، محوطه و تپه تاریخی نیز در محدوده این شهرستان شناسایی شده اند.

منبع: ایسنا

منبع: چمدان
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 57

به "تخریب سنگ قبرهای قدیمی توسط حفاران غیر مجاز در چناران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخریب سنگ قبرهای قدیمی توسط حفاران غیر مجاز در چناران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید