بورس املاک و مستغلات به شفافیت بازار مسکن یاری می نماید

به گزارش طرفداران رونالدو، نایب رئیس اتاق ایران طی نشستی با حضور رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران که مسئولیت فراهم کردن مقدمات راه اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات را به عهده دارد، راه اندازی این بورس را فرصتی برای سامان بخشیدن و شفاف سازی در حوزه مسکن و ساختمان دانست.

بورس املاک و مستغلات به شفافیت بازار مسکن یاری می نماید

جهت دریافت خدمات آلاچیق سنتی چوبی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

در این نشست شاهین چراغی، رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران فرایند راه اندازی بورس املاک، مستغلات و امتیازات را تشریح کرد. بر اساس اظهارات او در هر اقتصادی، متناسب با شرایط حاکم بر آن باید از ابزارهای مختلفی به منظور ساماندهی اقتصادی بهره برد. شاید عده ای با این استدلال که در سایر کشورها تجربه راه اندازی بورس املاک و مستغلات را نداریم، معتقد باشند که راه اندازی این بورس نمی تواند در ایران به بهبود شرایط این حوزه یاری کند. اما نظر ما این چنین نیست.

وی توضیح داد: عمده پروژه های عمرانی در حوزه مسکن و ساختمان سازی از آنجا که بانک مسکن نتوانسته وظایف خود را به خوبی انجام دهد، نیمه کاره متوقف شده اند و پیمانکار دچار خسارت ها اقتصادی شده است. از طرفی انبوه ساز به معنای واقعی کلمه در کشور نداریم، چراکه دسترسی آنها به منابع اقتصادی و بازارهای موازی اندک است.

چراغی، دخالت این بورس در فعالیت بنگاه های املاک را ادعایی نادرست دانست و تأکید کرد: به هیچ وجه قرار نیست راه اندازی بورس املاک و مستغلات، مانع فعالیت بنگاه های املاک در سطح شهر گردد.

این عضو شورای عالی بورس، از قرار دریافت سه رکن مهم در حوزه املاک و مستغلات در کنار یکدیگر اطلاع داد و گفت: دولت با عرضه زمین ها و املاکی که در اختیار دارد، پیمانکار با توان اجرایی که دارد و مردم با منابع اقتصادی خردی که وارد این بازار می نمایند، در کنار هم نهاده شده و بر اساس یک چارچوب منطقی و از پیش معین شده، سهم خود را از بازار می گیرند.

به باور او بورس املاک و مستغلات این توانایی را دارد که به بازار مسکن شفافیت ببخشد و عرضه و تقاضا را در محیطی رقابتی مدیریت کند. البته این بازار تنها محدود به املاک نمی گردد و پروژه های عظیم فرودگاهی و آزادراهی را نیز شامل می گردد.

رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران با بیان این مطلب که در ابتدای این حرکت به ابزارسازی و نهادسازی احتیاج داریم، یادآور شد: در شرایط حساس کنونی، باید از فرصت های به وجود آمده استفاده کرد و این حجم بالای از نقدینگی در سطح جامعه را به سمتی سوق دهیم که منافع کشور را تأمین کند. بدون شک بازار سرمایه این توان را دارد که شفافیت را در معاملات مسکن ایجاد و از اطلاع رسانی های نادرست در این محیط ممانعت کند.

بر اساس اظهارات چراغی ویژگی دیگر این بازار معین شاخص برای قیمت گذاری در حوزه مسکن و مستغلات است؛ موضوعی که به شدت از سوی مردم مورد انتقاد بوده و می توان به یاری بورس آن را حل کنیم.

وی یک نمای کلی از فرایندی که قرار است در قالب این بازار صورت بگیرد، ارائه داد. بر اساس آنچه عضو شورای عالی بورس عنوان نمود، دارنده زمین، زمین خود را، شرکت ساختمانی توان فنی و مدیریتی و در نهایت مردم، توان اقتصادی خود را عرضه می نمایند. این سه رکن در قالب SPV که بین هر سه قابل اعتماد است در کنار هم قرار می گیرند و اوراق بهادار منتشر می گردد. این اوراق در بورس عرضه شده و در نهایت ساختمان یا پروژه موردنظر ایجاد می گردد.

رئیس هیات مدیره بورس کالای ایران، ایجاد مقررات، فعال کردن نهادهای عملیاتی و اجرایی، تعریف ارکان نظارتی و حل اختلاف و در نهایت سیستم معاملاتی را از احتیاجهای راه اندازی بورس املاک و مستغلات مطرح کرد و اضافه نمود: آنچه در ایجاد بورس املاک دنبال می کنیم، ایجاد شفافیت و جلب اعتماد مردم نسبت به حضور و مشارکت در پروژه های انبوه سازی و ساختمان سازی است. متأسفانه مردم برای مشارکت در پروژه های پیش فروشی اعتماد لازم را ندارند.

چراغی از دیگر ویژگی های بورس املاک را امکان وثیقه گذاشتن سهام عدالت برای استفاده از وام های خرید و امکان اجاره به شرط تملیک در پروژه های انبوه سازی برشمرد و تأکید کرد: اجازه نمی دهیم یک بورس دولتی ایجاد گردد. سهام بخش های نهادی را کمتر خواهیم کرد تا مدیریت با بخش خصوصی باشد.

او در ادامه ایجاد بستری برای ایجاد شاخص قیمت گذاری در بازار مسکن را مهم ترین چالش دانست و اعلام کرد: در این بازار عالی رغم خواست دولت ها فرایند افزایش قیمت مسکن تعیین می گردد و این مهم ترین چالشی است که با آن روبرو خواهیم بود. معین تکلیف اقتصادیات بر معاملات اوراق، تعارض منافع بین نهادهای متفاوت در حوزه مسکن و غیرهمگن بودن و نامتجانس بودن املاک دیگر چالش هایی هستند که باید برای آنها راه چاره ارائه دهیم.

در ادامه محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق ایران راه اندازی این بوری که پنجمین بورس در ایران خواهد بود را فرصتی در صنعت ساختمان و پیمانکاری دانست و توضیح داد: اگر بتوانیم توانمندی در جامعه مهندسی را بر اساس قاعده به قدرت پول های خرد جمع شده از سطح جامعه پیوند بزنیم، این حوزه شاهد رشد خوبی خواهد بود.

وی با نگاهی به شرایط طرح های نیمه تمام گفت: مشکل اصلی همه این طرح ها تأمین متالی بود. اگر این مسئله را رفع کنیم، بخش زیادی از این طرح ها و پروژه هایی که در آینده کلید خواهند خورد حل می گردد.

انصاری تأکید کرد: کوشش این است که حلقه های مورد نظر در بورس املاک بدون سایش به یکدیگر وصل شوند و اگر مانعی هم وجود داشت، رفع کنیم. شاید امروز نسبت به جابه جایی هایی که در بازار سرمایه اتفاق افتاده و از هجوم به این بازار نگرانی هایی شکل گرفته باشد اما از سوی دیگر فرصتی به وجود آمده که باید از آن بهترین بهره را ببریم.

در ادامه آسیب شناسی بازار و درک درست از زوایای پنهان این کار خواسته ای بود که در این نشست از سوی فعالان اقتصادی مورد تأکید نهاده شد.

حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق ایران که نماینده در شورای عالی بورس است با بیان این مطلب که در حال مطالعه و آنالیز جوانب موضوع هستیم، توضیح داد: شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه 5 هزار میلیارد تومان کار خود را شروع کند. 50 درصد این سرمایه به صورت پذیره نویسی در اختیار مردم قرار می گیرد. 25 درصد آن بین مؤسسات و نهادهای دولتی تقسیم می گردد و 25 درصد دیگر در اختیار شرکت های بخش خصوصی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: تا انتها هفته فرصت داریم در این مورد اطلاع رسانی کنیم. به طور تعیین شرکت های عضو تشکل های مربوطه که مایل به مشارکت هستند باید درخواست اولیه خود را اعلام نمایند. این شرکت ها می توانند تا سقف 2.5 درصد از این سهام معادل 125 میلیارد تومان را در اختیار داشته باشند.

نایب رئیس اتاق ایران همچنین راه اندازی بورس املاک و مستغلات را فرصتی برای ایجاد بستر رقابتی در این حوزه برشمرد و تأکید کرد: بازار سرمایه این توانایی را دارد تا ابزارهای تأمین اقتصادی در حوزه املاک و ساخت پروژه های عظیم را تعریف کند و موجب گردد مردم با اطمینان بیشتری در ساخت این طرح ها مشارکت نمایند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 354

به "بورس املاک و مستغلات به شفافیت بازار مسکن یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس املاک و مستغلات به شفافیت بازار مسکن یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید