الحدث و العربیه؛کانون امپراطوری رسانه ای سعودی برای دروغ پراکنی

به گزارش طرفداران رونالدو، خبرنگاران، گروه بین المللرامین حسین آبادیان: رسانه ها و شبکه های خبری مختلف عربستان سعودی و در رأس آنها العربیه و الحدث همیشه در جریان تحولات مختلف در نقاط گوناگون منطقه، ایفاگر نقش مخربی بوده و هستند. این شبکه ها همیشه سیاست انعکاس وارونه واقعیت های موجود در کشورهای عربی به ویژه کشورهای حامی محور مقاومت را در رأس اولویت های خود قرار داده اند.

الحدث و العربیه؛کانون امپراطوری رسانه ای سعودی برای دروغ پراکنی

همانگونه که گفته شد، در میان رسانه ها و شبکه های مختلف سعودی این شبکه های العربیه و الحدث هستند که همیشه پیشگام پیاده سازی و عملیاتی ساختن اهداف دربار پادشاه سعودی بوده اند. این شبکه ها اخیراً با سرعت دریافت تحولات منطقه در نقاط مختلف به ویژه در لبنان و عراق، نقش خصمانه خود در تحریف واقعیت های میدانی در این کشورها را تقویت نموده اند تا شاید از این رهگذر محور مقاومت را تضعیف سازند.

این دو شبکه در پوشش مغرضانه و البته وارونه اخبار و تحولات سیاسی منطقه با یکدیگر ارتباطی سازمانی، تشکیلاتی و تنگاتنگ دارد. نحوه پوشش اخبار و تحولات سیاسی منطقه در نقاط مختلف و کشورهای گوناگون نظیر لبنان و عراق خود به تنهایی گواه بر این مدعاست. دو شبکه سعودیِ مذکور همیشه سیاست های یکسانی را در قبال تحولات سیاسیِ معین در کشورهای حامی محور مقاومت، اتخاذ نموده و می نمایند؛ مسأله ای که ارتباط تنگاتنگ آنها را به اثبات می رساند.

درهمین ارتباط، پایگاه لبنانی العهد در گزارشی از دخالت عربستان سعودی در اعتراضات اخیر عراق و ایجاد هرج و مرج و آشوب در این کشور پرده برداشت و از نقش مخرب بعضی رسانه های وابسته به آنها مانند شبکه های العربیه و الحدث پرده برداشت. این شبکه در گزارش خود آورده است: شبکه های العربیه و الحدث بازی خطرناکی را در عراق کلید زده اند و قصد دارند تا تظاهرات های مسالمت آمیز در این کشور را به انحراف بکشانند.

با این حال، به نظر می رسد که اخیراً بعضی تقسیم مسئولیت ها در شبکه های العربیه و الحدث صورت گرفته است به گونه ای که شبکه الحدث در نقش شبکه اصلی و کلیدی دقیقاً همان نقشی که پیشتر العربیه ایفا می کرد قرار گرفته است و در مقابل، العربیه نیز با همان سیاست در پشت سَر الحدث حرکت می نماید. این تقسیم مسئولیت بدین خاطر صورت گرفته است که افکار عمومی به خوبی به سیاست های مغرضانه العربیه پی برده اند و نیک می دانند که العربیه در پوشش تحولات سیاسی ابعاد حرفه ای گری رسانه ای را رعایت نمی نماید.

مقامات شبکه العربیه با علم به این استنباط درست افکار عمومی، در سیاستی جدید شبکه الحدث را در خط مقدم جنگ رسانه ای علیه مقاومت و کشورهای حامی آن در نقاط مختلف منطقه قرار داده اند تا شاید از این رهگذر اخبار و تحولاتِ تحت پوشش آن در نزد افکار عمومی، مقبول واقع گردد. این درحالی است که افکار عمومی در سراسر منطقه هیچگاه دو شبکه مذکور را جدای از یکدیگر ندیده و ندانسته اند.

علت این مسأله هم آن است که ارتباطات سیاسی، تشکیلاتی و سازمانی میان العربیه و الحدث موجب شده است تا طی سال های گذشته هیچگاه نام یکی از آنها بدون دیگری مطرح نگردد. در واقع، کمتر کسی پیدا می گردد که دو شبکه العربیه و الحدث را در ساختار تشکیلاتی و سیاست های خبری مغرضانه، جدای از یکدیگر تلقی کند. هرگاه و در هر مناسبتی که نامی از العربیه در میان بوده بی درنگ نام الحدث نیز مطرح شده است؛ عکس این مسأله نیز تا به امروز کاملاً صادق بوده است.

به عنوان نمونه، حدود 2 ماه پیش بود که دولت عراق شماری از رسانه های عربی را به دست داشتن در تحریک معترضان به انجام اقدامات خشونت آمیز و همچنین انعکاس وارونه واقعیت های میدانی متهم کرد. جالب است که در لیست منتشر شده توسط دولت عراق نام دو شبکه العربیه و الحدث در کنار یکدیگر دیده می گردد. درست به همین دلیل دولت عراق تصمیم به تعلیق فعالیت های شبکه های العربیه و الحدث در این کشور گرفت.

شبکه های سعودی العربیه و الحدث نه تنها در پوشش اخبار و تحولات سیاسی در عراق به صورت سازمان یافته و با خط مشی و سیاستی یکسان عمل نموده و می نمایند، بلکه در قبال تحولات دیگر کشورها نظیر لبنان و یمن و … نیز به همین صورت وارد میدان می شوند. به عنوان مثال می توان به سیاست دروغ پردازی آنها در یمن اشاره نمود که به عنوان تنها یک نمونه، در دوره های ابتدایی تجاوز نظامی سعودی به یمن، آنها مدعی شهادت عبدالملک الحوثی رهبر جنبش أنصارالله شدند تا جبهه مقاومت را تضعیف نمایند.

این اقدام عجیب العربیه و الحدث تمسخر دیگر رسانه ها را به دنبال داشت تا جایی که آنها اعلام کردند: عبدالملک الحوثی توسط العربیه و الحدث به شهادت رسید. بنابراین پر واضح است که هر دو شبکه یک سیاست خبری و خط مشی رسانه ای را دنبال نموده و می نمایند. لذا اینکه امروز الحدث در مقایسه با العربیه ایفا گر نقش پررنگ تری نسبت به گذشته است، بدان معنا نیست که العربیه خود را از تحولات کنونی منطقه کنار کشیده است.

خط خبری و سیاست رسانه ای العربیه و الحدث در قبال بازداشت روح الله زم عنصر دست نشانده غرب و مدیر کانال ضد انقلاب آمد نیوز نیز نشانه دیگری از ارتباط سازمانی میان دو شبکه سعودی مذکور است. این دو شبکه سعودی پس از بازداشت روح الله زم در حدود 3 ماه پیش به صورت یکصدا و همزمان خط مشی تخریب جمهوری اسلامی ایران و حمایت از این عنصر دست نشانده را در رأس اولولیت های خود قرار دادند و مدعی شدند که زم تنها یک خبرنگار بوده است!

در لبنان نیز خط مشی رسانه هایی نظیر العربیه و الحدث به همین شکل است. هر دو کوشش می نمایند اعتراضات مردمی در این کشور را علیه حزب الله لبنان و نیروهای مقاومت جلوه دهند؛ حال آنکه مطالبه اصلی و اساسی معترضان در این کشور بهبود شرایط معیشتی است.

براساس آنچه که گفته شد، هرچند که شبکه های العربیه و الحدث عربستان سعودی به صورت مجزا فعالیت های رسانه ای خود را دنبال می نمایند، اما واقعیت آن است که این دو شبکه باتوجه به ارتباط سازمانی، تشکیلاتی و عمیقی که با یکدیگر دارند، همیشه یک سیاست خبری و خط مشیِ رسانه ای را دنبال نموده و می نمایند. بدین ترتیب، حتی تقسیم مسئولیت ها و تغییر نقش های آن ها نیز نمی تواند موجب فریب افکار عمومی نسبت به ماهیت فعالیت های آنها بگردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: 7ronaldo7.ir شناسه مطلب: 61

به "الحدث و العربیه؛کانون امپراطوری رسانه ای سعودی برای دروغ پراکنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الحدث و العربیه؛کانون امپراطوری رسانه ای سعودی برای دروغ پراکنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید